15 yaşında 1.65 boy normal mi?

Alakası yok. Anaokulundan beri her gün süt içiyorum. Yediğim yoğurdun haddi hesabı yok. Ailemdekiler de kısa değil bunlara rağmen 171'im.
Araştırmalar boy uzamanın %80 lik kısmın genetiğe bağlı olduğunu söylüyor ama yine boy uzatma hareketleri, basketboll, spor yaparak 2 - 8 cm daha uzatabilirsin

15 yaşıma yeni geçtim ve yaşıtlarımın çoğu benden 20-15 cm uzun ve bu beni kötü hissettiriyor. 10. sınıfım ama 1 sene erken başladığım için bu sene 9. sınıf olmam lazımdı.
Sadece benim mi boyum kısa?
Benim okuduğum okulda 15 yaşındaki çoğu çocuk 160-170 civarlarında, yani yaşınıza göre kısa sayılmazsınız. Aralarda tabii ki yaşına göre uzun insanlar çıkacaktır. 15 yaşında 190 olanlar bile gördüm.

15 yaşıma yeni geçtim ve yaşıtlarımın çoğu benden 20-15 cm uzun ve bu beni kötü hissettiriyor. 10. sınıfım ama 1 sene erken başladığım için bu sene 9. sınıf olmam lazımdı.
Sadece benim mi boyum kısa?

Değil hocam daha uzatmanız kuvvetle muhtemel.

Daha ergenliktesiniz. Birden de uzayabilir. Ben 13 yaş 1.75 im yaşıtlarım 1.70 ama ben fazla uzayacağımı sanmıyorum. Birde spor olsun diye basket oynayabilirsin. Ben yaklaşık 1 senedir basket oynuyorum, mutlaka bir etkisi olmuştur.

Çok da kısa değil, bazıları bir anda atıyor. Bir bakmışsınız 16 yaşında 180 olursunuz. Bu iş neredeyse tamamen genetiğe dayalı. Ayrıca hocam bence siz biraz abartıyorsunuz. Çoğu kişi 20 cm daha uzun demişsiniz de, Türkiye'nin ortalaması belli. 15 yaşındaki çoğu kişinin 185 olduğunu sanmıyorum. Aksine çoğu 170-175 arası. Onlara kıyasla biraz kısasınız. Ama dediğim gibi bir anda atabilirsiniz. Annenizin ve babanızın boyu kaç? Belki bunu söylerseniz aşağı yukarı tahmin yapabilirbe.

5 kişilik arkadaş gurubumuzun en uzunu 1,83 ve daha 1,78 1, 74'ler var aralarında en kısada benim yaşıtız. Neredeyse 1 senedir hiç boyum uzamadı askerlik hedefim var ama şu anki boyum bile yetersiz annem 1,63 babam 1, 75.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı