16 yaşında 1.65 boy normal mi?

@berat3636 ne için komik attınız? Hatalı bir şey söylediysem düzeltin lütfen.​

Hahaha atmamın sebebi genetiğin etkilemediğini söylemeniz. Genetik demek anne babanın ortalaması demek değil. Dedesi babası annesi 1.40 olup kendisinin boyu 1.90 olan tanıdıklarım var. Bu genetik değil. Boy konusunda geçen genetik sizin geninize işlenen genetik. Eğer sizin kodunuzda yoksa ne yaparsanız yapın o sınırı geçemezsiniz.

Hahaha atmamın sebebi genetiğin etkilemediğini söylemeniz. Genetik demek anne babanın ortalaması demek değil. Dedesi babası annesi 1.40 olup kendisinin boyu 1.90 olan tanıdıklarım var. Bu genetik değil. Boy konusunda geçen genetik sizin geninize işlenen genetik. Eğer sizin kodunuzda yoksa ne yaparsanız yapın o sınırı geçemezsiniz.
Şimdi düşüncelerimi değiştirdim söylediklerinizden sonra.

Bilmiyorum hocam. Benim kuzenlerimin çoğunun ailesinin boyları kısa fakat kendilerinin boyları uzun. Bizim sülalede sıkıntı var herhalde.

Barfiks kişiyi esnettiği için geçiçi süreliğine bir uzama olur. Bence çok işe yaramaz.

1 ay 2 ayda olmasa da kemikler esneyeceği için ve bu da düzenli olacağı için faydası olur hocam doktora gitmiştim ben de o da öyle dedi.

Hocam kişi ben değilim zaten boydur kilodur çok takmam ben yeğen dert edinmiş ergenligin de etkisi var böyle takıntı yapmalarinda bence 10 yıl sonra umurlarinda bile olmayacak.

Hocam bu arada ne kadar öyle desenizde, kilo verilebilir, Allah kimseyi kilolu yaratmadı ama boy hakikaten de aşırı kısa olduğumuzda alacağımız destek dışında çok kısıtlı bunu desteklemek.

Ben öyle bir şey söylemedim ki. Nereden çıkardınız bunu?

Hocam düşüncelerimi değiştirdim dediniz ya cidden mi aklıniza yattı fikir yoksa ironi mi yaptınız diye merak ettim yargılamak gibi bir amacım yoktu yanlış anlaşılma olmasin.

1 ay 2 ayda olmasa da kemikler esneyeceği için ve bu da düzenli olacağı için faydası olur hocam doktora gitmiştim ben de o da öyle dedi.

Hocam bu arada ne kadar öyle desenizde, kilo verilebilir, Allah kimseyi kilolu yaratmadı ama boy hakikaten de aşırı kısa olduğumuzda alacağımız destek dışında çok kısıtlı bunu desteklemek.
Doğrusunuz hocam da olmayınca da olmuyor bazen çok zorlamamak lazim

Hocam düşüncelerimi değiştirdim dediniz ya cidden mi aklıniza yattı fikir yoksa ironi mi yaptınız diye merak ettim yargılamak gibi bir amacım yoktu yanlış anlaşılma olmasin.

Doğrusunuz hocam da olmayınca da olmuyor bazen çok zorlamamak lazim
Yani ben genetikle pek alakası olmadığını düşünüyordum. Fakat biraz araştırma ve burdan gelen mesajlarla fikirlerimi değiştirdim.

Doğrusunuz hocam da olmayınca da olmuyor bazen çok zorlamamak lazim.

Yani bence de bu çevresel etkenler ile ortalama birinin boyuna etkisi 5 cm falan olur bence, ama tabii pasif durumda kalmış bir uzun boy geni varsa bunu tetikler belki daha çok hormon falan salgılanır bazılarında 10 cm kadar da işe yarayabilir bence. Ama dediğimiz gibi çoğunluk genetikte yatıyor.

Geri
Yukarı