15 yaşında 10-12 kiloluk dambıllar ile evde çalışarak orta seviye vücut yapılır mı?

Disslike atmışsın bir de nasıl neden yahu? Daha 15 yaşındasın gelişiminin en zirve döneminde neden ağırlık kaldırarak vücut endeksini + boy uzamanı + vücudunun kazandığı hacmi + en önemlisi ileriye dönük bir fitness kariyerin olursa bu süreçte bozulan hacmin karbonhidrat açığın ve en en kritik nokta genini bozasın? Fitness da en önemli faktör gendir. Genin kötüyse yetersizse istediğin kadar çalış bir şekil alamazsın. Spor lisesi çıkışlı ve eski milli sporcu olarak söylüyorum sana bunları evde bilgisayarda örümcek ağı bağlamış birkaç ay yapıp bırakmış insanların yorum yapabileceği bir post değil bu. 15 yaşında fitness yapmak yerine kardiyonu geliştirecek mükemmel sporlar yap. Mesela yüzme. Fitnessdan kat kat daha çok kas hacmi ve endeks kazanırsın. Mesela futbol aşırı derecede kardiyo ve bacak kasları kazanırsın. Basketbol. Vücut yukarının 2 yılda alacağı endekse sen bile şaşırırsın. Daha sayayım mı yoksa yeter mi?
Şu yazdıklarının tekine bile katılacak ne milli sporcu ne de BESYO'cu biri tanımıyorum, muhtemelen yarın GYM'de bunu arkadaşlarıma gösterecem ve katıla katıla gülecez.
Vücut geliştirme ya da fitness, boy uzamasını doğru veya ters orantıda etkilemez, şimdi Creatine ve Whey kullanımına da sallarsın. Neyse. Hayatta başarılar.
Edit: Profilindeki sigarayı yeni gördüm, bayağı komikmiş milli sporcu kardeş.

Merhaba evde 10-12 kiloluk dumbeller ile evde orta seviye bir vücut yapabilir miyim? Yoksa illaki spor salonuna mı gitmem lazım? Yaşım 15.
Değerli dostum, 2 yıllık Vücut Geliştiricisi olarak şunu söyleyebilirim, evde yapabileceğin şeyler doğal olarak kısıtlı ama bu önünde bir engel değil. Orta seviye vücut sorusuna gelecek olursak üzülerek belirtmem gerekirki hayır, 1 sene boyunca hipertrofi üzerine yoğunlaşarak çalışsan bile hayallerindeki vücudu elde edemeyeceksin. GYM şart mı sorusu ise kısmen evet. Umarım şehrinde güzel salon vardır. Başarılar.

Hocam progressive overload dediğimiz bir şey var, kaslarınızın büyümesi için yaptığınız her antrenmanda yaptığınız set, tekrar yahut ağırlık sayısını artırmanız gerekiyor. Örneğin;

Haftada 2 defa omuz çalışıyorsunuz, ilk haftanın ilk omuz günü 15 kilo ile 4 set 10 tekrar yaptınız. İlk haftanın 2. omuz günü 15 kilo ile 4 set 12 tekrar yapmanız gerekiyor. Her sette 12 tekrar yapınca ağırlığı birkaç kilo artırıyor ve 2. haftanın ilk omuz gününde 17 kilo ile 4 set 10 tekrar yapıyorsunuz...
Yani bir çift dumbbell ile kas yapamazsınız, spor salonuna herhangi bir sebepten gidemiyorsanız calisthenics denen vücut ağırlığı antrenmanları da çok işe yarıyor, araştırabilirsiniz.

Disslike atmışsın bir de nasıl neden yahu? Daha 15 yaşındasın gelişiminin en zirve döneminde neden ağırlık kaldırarak vücut endeksini + boy uzamanı + vücudunun kazandığı hacmi + en önemlisi ileriye dönük bir fitness kariyerin olursa bu süreçte bozulan hacmin karbonhidrat açığın ve en en kritik nokta genini bozasın? Fitness da en önemli faktör gendir. Genin kötüyse yetersizse istediğin kadar çalış bir şekil alamazsın. Spor lisesi çıkışlı ve eski milli sporcu olarak söylüyorum sana bunları evde bilgisayarda örümcek ağı bağlamış birkaç ay yapıp bırakmış insanların yorum yapabileceği bir post değil bu. 15 yaşında fitness yapmak yerine kardiyonu geliştirecek mükemmel sporlar yap. Mesela yüzme. Fitnessdan kat kat daha çok kas hacmi ve endeks kazanırsın. Mesela futbol aşırı derecede kardiyo ve bacak kasları kazanırsın. Basketbol. Vücut yukarının 2 yılda alacağı endekse sen bile şaşırırsın. Daha sayayım mı yoksa yeter mi?
16 yaşındayım 6 aydır spor yapıyorum. Zararı? sıfır. Faydası? sonsuz. Basketbol futbol ve yüzme ile ağırlık kaldırmanın kas yapma sebebi aynı zaten. Yüzerken kanat kaslarınız, basketbol oynarken omuz sırt ve kol kaslarınız, futbol oynarken bacak kaslarınız, fitness yaparken ise çalıştığınız her kas grubunda mikro yırtıklar oluşur ve vücut bir dahaki sefere bu baskıyla daha iyi başa çıkabilmek için bu kasları daha da sağlamlaştırır. O zaman basketbol, futbol ve yüzme vücuda zarar vermiyor da fitness nasıl veriyor?

Son düzenleme:
Merhaba evde 10-12 kiloluk dumbeller ile evde orta seviye bir vücut yapabilir miyim? Yoksa illaki spor salonuna mı gitmem lazım? Yaşım 15.

Bak ben bu vücudu sadece 6 ayda evde çalışarak yapmıştım. 2 adet 10Kg'lık dambıl şınav, mekik, barfiks ile. Kilom ilk başladığımda 56 idi şimdi 62 kiloyum. Ramazandan sonra Bulk'a girip 70 kilo olmak istiyorum bu arada tamamen doğal bir şekilde spor yapıyordum haberin olsun imkansız değil yani. Ayrıca zayıfsan kasların daha da belli olur.

IMG_20230417_013041.jpg

Öncelikle yazdığınız tüm cevaplar için teşekkür ederim. Şu anlık yapacağım iş 1 yıl civarı evde çalışmak ve sonrasında gym’e yazılmak olacak. Dumbellere ek olarak 25 kiloluk plakalı halter seti ve bench sehpası aldım. Umarım işimi görür. Duruma göre arttırabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı