15 yıllık bilgisayara Linux kurmak

Linux Mint Xfce kullanıyorum, RAM kullanımı şu an 400 MB. Civarı. Linux Mint Xfce'nin hiçbir yerde boşta 1 GB. RAM kullandığını göremezsiniz. Hatta cinnamon sürümü bile 650-700 MB. Civarı RAM kullanıyor. Lütfen yanıltıcı bilgi vermeyin.

Ben kullandığımda 850 MB civarıydı 32 Bit kullanıyorsunuz değil mi?

Ben kullandığımda 850 MB çivarıydı 32 Bit kullanıyorsunuz değil mi?

Hayır 64 bit sistemde Cinnamon, Xfce ve MATE masaüstü birlikte yüklü ve Nvidia sürücüsü kurulu. RAM karşılaştırmaları için free komutunu kullanmak en sağlıklısı. Mesela çoğu kişi KDE'nin Xfce kadar az RAM kullandığını zanneder ve idda eder. Ama aslında bu Kysguard'ın yanıltmasıdır. Free komutuyla aynı dağıtımda masaüstü ortamlarını karşılaştırınca, KDE'nin Xfce'den kat ve kat RAM kullandığını görebilirsiniz.

Ayrıca önceki mesajlarımda paylaştığım videolarda RAM kullanım oranları zaten gösteriliyor.

Hatta Xfce 4.16 sürümde bile xfce4-taskmanager'ın güncel sürümünden dolayı, 4.14 sürüme göre 100-150 MB. fazla RAM kullandığı zannediliyor. Ama eski ve yeni sürümü free komutuyla karşılaştırınca, aradaki farkın 15-20 MB. olduğu görülüyor. Hatta Xfce 4.16'ya taskmanager'ın bir önceki sürümünü kurunca dahi farklı sonuçlar çıkıyor. GUI'lere aldanmamak lazım.

Son düzenleme:
Hayır 64 Bit sistemde Cinnamon, Xfce ve Mate masaüstü birlikte yüklü ve NVIDIA sürücüsü kurulu. RAM karşılaştırmaları için free komutunu kullanmak en sağlıklısı. Mesela çoğu kişi KDE'nin Xfce kadar az RAM kullandığını zanneder ve iddia eder. Ama aslında bu Kysguard'ın yanıltmasıdır. Free komutuyla aynı dağıtımda masaüstü ortamlarını karşılaştırınca, KDE'nin Xfce'den kat ve kat RAM kullandığını görebilirsiniz.

Hatta Xfce 4.16 sürümde bile Xfce4-taskmanager'ın güncel sürümünden dolayı, 4.14 sürüme göre 100-150 MB. Fazla RAM kullandığı zannediliyor. Ama eski ve yeni sürümü Free komutuyla karşılaştırınca, aradaki farkın 15-20 MB. Olduğu görülüyor. Hatta Xfce 4.16'ya taskmanager'ın bir önceki sürümünü kurunca dahi farklı sonuçlar çıkıyor. GUI'lere aldanmamak lazım.

Hocam sizi yakalamışken ufak bir sorum olacaktı. Bu Linux dağıtımlarında RAM kullanımı neden bu kadar önemli? Karşılaştırma yapan kişilerin kullanılabilir RAM'leri 8 GB oluyor, bu çok saçma değil mi? Zaten sistemin 8 GB RAM kullanması için bayağı programların açılması gerekmiyor mu?

Yani kullanılan RAM 500 MB olunca ne olacak 800 MB olunca ne olacak?

Hocam sizi yakalamışken ufak bir sorum olacaktı. Bu Linux dağıtımlarında RAM kullanımı neden bu kadar önemli? Karşılaştırma yapan kişilerin kullanılabilir RAM'leri 8 GB oluyor, bu çok saçma değil mi? Zaten sistemin 8 GB RAM kullanması için bayağı programların açılması gerekmiyor mu?

RAM oranı yeterliyse çok farkeden bir şey yok. Bu konuda düşük kaynaklı bir sisteme önerilerden bahsedildiği için altını çiziyoruz RAM kullanımının. Bunula birlikte daha fazla RAM kullanan bir sistemin diskten daha fazla okuma yazma yapması daha olasıdır. Bu da sistem performansını bir miktar etkileyebilir. Ayrıca yüksek RAM kullanımı olan masaüstü ortamları, düşük kaynaklı sistemlerin daha çabuk takas alanı kullanımına düşmesine sebep olabilir. Bu sebeple düşük kaynaklı sistemlerde, Swappiness ayarı ve Zram kullanmalarını öneriyorum genellikle.

Yani yeterli RAM varsa ve diske yazımdan dolayı sistem performansındaki ufak etkilenmeleri göz ardı edersek aslında kullanılan masaüstü ortamının, temaların ve ikonların bir önemi yok diyebiliriz.

Manjaro Xfce'nin, Linux Mint Xfce'den en az 100 MB. daha fazla RAM kullandığının dahi farkında değilsin. Laf olsun diye ortaya salata cümleler kurmalar filan. Sanki Linux Mint sadece Cinnamon masaüstüyle geliyor, 2 GB. RAM'a sahip bir kullanıcı çok rahatlıkla Linux mint Xfce kullanır, pencere yöneticilerinin zahmetine katlanmak zorunda kalmaz.
Orada Manjaro yazıyor sadece Xfce'den bahsettiğimi nereden çıkardınız? 😃

Bu arada Manjaro KDE de Xfce de kullandım. Tam tersine KDE bende 200Mb daha az ram kullandı. Manjaro geneli itibariyle daha az RAM kullanıyor Mint'dan. Benim kendi bilgisayarımdaki gözlemime dayanarak. Sizin bilgisayarınızda değişebilir. (Pardon siz değişmez diye düşünüyordunuz değil mi?)

Ben Linux'da yeni olabilirim. Ama RAM kullanımlarına bakmayı bilirim. Ben belki dediğiniz gibi 2 komutu bir araya getiremeyebilirim. Ama en azından bilgimin olduğu şeyleri sonuna kadar savunmayı bilirim. Ben RAM kullanımı bilgisayarımda bu kadar diyebiliyorum. Bunun da zaten iki komutu bir araya getirmekle gram alakası yok. Ben eğer Linux'u kendi ihtiyaçlarımı karşılayacak şekilde kullanıyorsam benim için sorun yoktur. Ve siz iki komutu bir araya getirebiliyorsunuz diye bizden biraz olsun üstün değilsiniz. Bilgili olabilirsiniz bizden. Ama bizde RAM kullanımına bile bakamayacak kadar aciz değiliz. Kibirinizi kendinize saklayın. İki komutu bir araya getirmekle gram alakası yok. Getirebildiğinizi söylemenizin tek amacı bizi küçük göstermektir. Olgun bir birey böyle mi yapardı 😄?

Arkadaşı da zaten tanımıyorum. Birkaç kez konularda denk geldik ve her zaman nezaketli biri olduğunu ve oldukça yardımsever iyi kalpli biri olduğunu biliyorum. Hep bana karşı saygılıdır. Bende ona karşı hep saygılıyımdır. Bu arkadaşı dostum gibi görebilirim ve forumda sevdiğim üyelerdendir. Sevdiğim bir üyenin sizin kibiriniz ve aşağılamalarınız karşısında tepkisiz kalırsam bu duyarsızlıktır. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" sözünün anlamının da tam anlamını yansıtmaktadır. Ben buna müsaade etmem. İster avukatlık diyin ne derseniz diyebilirsiniz.

Neyse ben size söyleyeceğimi söyledim dilerseniz tekrar okuyun bir de sonra arkadaşa dediğiniz cümlelere bakın. Şu an bile ne kadar kibirli olduğunuzu bize karşı göstermiş oldunuz. Ve şunu bilin: Siz buraya yazabilir dediklerime cevap verebilirsiniz. Ama ben cevap vermem. Ben zaten cevaplarımı aldım sizden. Bize karşı kibirlenen bizi kendinden küçük gören bir insanın ben ne düşüncelerini kayde alırım. Ne de saygı gösteririm. Bundan sonra da size cevap vermemi gerektiren bir durum kalmıyor. Bilgili olabilirsiniz. Bilgi temelleriniz bizden iyi olabilir. Ama karakteriniz kesinlikle bizlerden üstün değildir. Bir insan saygı ve nezaket ortamı olan forumda bile kibirini yansıtıyorsa denecek laf yoktur. Sizin karakterinizi eleştirmek de bana düşmez. Sadece kendinizin farkına varın. Birisi size böyle yapsaydı çok mu iyi hissedersiniz? Ya Nurdisina hocam gerçekten büyük bir yanlış fikir söyleseydi ne yapacaktınız? Onu alaşağı mı edecektiniz?
Kendinize iyi bakın. İyi akşamlar.

Orada Manjaro yazıyor sadece Xfce'den bahsettiğimi nereden çıkardınız?

Peki hangi sürümü Linux Mint Xfce'den daha az RAM kullanıyor? WM olarak gelenleri değil mi! Bilmişlik yapacağına o zaman Manjaro yerine WM sürümü yazsaydın.

Manjaro geneli itibariyle daha az RAM kullanıyor Mint'dan.

Aynı masaüstü ortamlarında Manjaro her zaman Linux Mint'ten daha fazla RAM kullanıyor. Çünkü Linux mint'e göre çok daha bloatware bir yapıya sahip. Topluluk sürümleri farklı olabilir, resmi sürümlerden bahsediyorum.
Bu arada Manjaro KDE de Xfce de kullandım. Tam tersine KDE bende 200Mb daha az ram kullandı. Manjaro geneli itibariyle daha az RAM kullanıyor Mint'dan. Benim kendi bilgisayarımdaki gözlemime dayanarak. Sizin bilgisayarınızda değişebilir.

Önceki yazdıklarımda belirttim zaten Ksysgurad ile Xfce4-tasknamager'a bakıp söylüyorsunuz bunları. free komutunu çalıştırıp karşılaştırınca böyle olmadığı görülüyor. Hatta KDE'nin Ksysguard uygulaması RAM kullanımını 450 Mb. gösterirken, free komutuyla bunun 800 Mb. civarı olduğunu görebiliyorsunuz. Neofetch'le de karşılaştırabilirsiniz.

Aynı dağıtımda ya da farklı dağıtımda, aynı sistemin kullanacağı sürücüler farketmez. Farkeden masaüstü ortamları ve dağıtımların varsayılan olarak gelen uygulamalarıdır. Mesela evolution uygulaması ile varsayılan gelen ve gelemeyen, aynı tabanı kullanan iki dağıtım farklı kaynak kullanımına ulaşabilir. Sizin zannetiğiniz gibi bu iki dağıtım aynı sistemi farklı sürücüler ve modüller ile çalıştırmaz.

Sonuç olarak Manjaro, Linux Mint'ten daha fazla varsayılan uygulama ile geldiği için, genellikle aynı masaüstü ortamlarında ve aynı sistemlerde daha fazla RAM kullanıyor.

(Pardon siz değişmez diye düşünüyordunuz değil mi?)

Tirajikomiksin, daha kötüsü farkında değilsin. Ebele gübele kıvamında uydurmak yerine nerede böyle bir şey dediğimi söyleyin. Birilerini avukatlığın yapmak için, insanlar ne durumlara düşüyor!

Ben Linux'da yeni olabilirim. Ama RAM kullanımlarına bakmayı bilirim. Ben belki dediğiniz gibi 2 komutu bir araya getiremeyebilirim. Ama en azından bilgimin olduğu şeyleri sonuna kadar savunmayı bilirim. Ben RAM kullanımı bilgisayarımda bu kadar diyebiliyorum. Bunun da zaten iki komutu bir araya getirmekle gram alakası yok. Ben eğer Linux'u kendi ihtiyaçlarımı karşılayacak şekilde kullanıyorsam benim için sorun yoktur. Ve siz iki komutu bir araya getirebiliyorsunuz diye bizden biraz olsun üstün değilsiniz. Bilgili olabilirsiniz bizden. Ama bizde RAM kullanımına bile bakamayacak kadar aciz değiliz.

Yukarıda yazdıklarımı ve aşağıda yazacaklarımı okursan, aslında RAM kulanımına bakmayı bilmediğini de anlayacaksın. İki komutu bir araya getirememekten kastımın bu olduğunu anlayabilirsin.

Ayrıca kibirli birisi değilim, manipülatif ifadeleriniz bu vasfın size ait olabileceğinin bir göstergesi zaten. Saçmalayan birisine, saçmalıyorsun demek gayet makuldür. Müvekkilinizi çok düşünüyorsanız, saçmalama deyin siz de. Böylesi demogoji yapmaktan daha kolay ve asılsız ithamlarınızdan daha seviyeli bir tutum.

Aşağıdaki resimlerde Manjaro KDE ve Linux Mint Cinnamon RAM kullanımı görülüyor. Öyle senin zannetiğin gibi GUI'den bakmayla olmuyor karşılaştırma. Kysguard 400 Mb. civarı RAM kullanımı gösterirken, htop çıktısında açık seçik 800 MB. civarı RAM kullanımı görülüyor. Kendi sistemlerimdeki görüntüler bunlar. Cinnamon RAM kullanımına da dikkat edebilirsin, 480 MB. civarı. Bu miktara gerekli olmayan bir kaç öge kapatılınca ulaşılabiliyor. Kapatmadığım haldeki kullanım 600-700 MB. civarını asla geçmiyor. Bu durum farklı dağıtımlar için de üç aşağı beş yukarı aynı.

cinnamon-ram.jpg

manjaro-ram.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı