15 yıllık bilgisayara Linux kurmak

Linux Mint boştayken 1GB üstüne çıkabiliyor @erengore hocamdan Linux Mint hakkında yardım alabilirsiniz.
Linux Mint Cinnamon 64 Bit versiyonu boşta 880 MB ram kullanımına kadar düşebiliyor. Daha basit versiyonlarında tahminime göre 600 Mb ram falan kullanıyordur. Açıkçası en yüksek performans aldığım işletim sistemi. Manjaro kurdum. Anlık donmalar yaşanıyordu. Sebebini henüz bilmiyorum.

Mint Performans açısından tam verim almamı sağlıyor şu an. Mint oldukça güzel ve kullanıcı dostu bir arayüzü var. Windows'dan geçenler oldukça beğenecektir. En az Ram kullanımı için maalesef Mint doğru bir tercih değil ama kesinlikle kötü bir tercih de değil. Mint yine de Windows'dan daha iyi bir Ram tüketimine sahip. Ram kullanımı düşük olsun istiyorsanız:
Antix
ArcoLinux
Zorin OS Lite
Manjaro...

gibi işletim sistemleri oldukça güzel bir tercih olabilir.
Linux Mint Xfce kullanıyorum, RAM kullanımı şu an 400 MB. civarı. Linux Mint Xfce'nin hiç bir yerde boşta 1 GB. RAM kullandığını göremezsiniz. Hatta Cinnamon sürümü bile 650-700 Mb. civarı RAM kullanıyor. Lütfen yanıltıcı bilgi vermeyin.
Hocam doğru söylüyor. Aslında bilgisayara göre de biraz değişiyor ama ben Cinnamon ile boşta 800'ün altına indiğini görmedim. Ve siz de bilirsiniz ki Ram kullanımı bilgisayardaki donanımsal bileşenlerle ve driver'larla da alakalıdır. Hocam yanlış bilgi vermiyor. Hemen yargılamayın. Doğru değil. Yanıltıcı bilgi demeniz ise daha da yanlış. RAM kullanımı bilgisayarlara göre az çok değişkenlik gösteren bir durumdur.

Son düzenleme:
Olmayan şeyleri söyleme sebebiniz ne? Hiçbir zaman apt Update ile güncellendiğini söylemedim, dürüst konuşun. Linux'ta yeniyim öğrenmek ve öğrendiğimi iletmek için buradayım kimseye ahkam kestiği yok @Dengesiz Kokarca @46imt yardımıyla çoğu dağıtımı deneyip deneyimledim. Gerçekten kullanamadım. Hatam varsa kusura bakmayın deneyimlerimi aktarıyorum. 600-1GB arası RAM kullandığını gördüm :) hatam varsa gerçekten kusura bakmayın.
Yok hayır kusurunuz falan yok. Bende gördünüz. Arkadaş sizinle yanlış bir üslub ile tartışıyor. Halbuki asıl kusur onda. Bilgisayarların donanımsal bileşen ve driver'larına göre RAM kullanımının değiştiğini bilmiyor kalkmış bir de sizin bilgi darcığınızı küçümsüyor.
Mate'in RAM seven olduğunu da biliyorsundur umarım.. GNOME'dan fazla kullanıyor maalesef.
Nurdisina hocam Ubuntu Mate kullanmıyor muydu? Baya memnun RAM tüketiminden. Yanlış mı hatırlıyorum hocam? Hocamın 2 GB RAM'i vardı. Yani o RAM'e rağmen memnunsa gerçekten iyidir bence.

Son düzenleme:
Yardımınız için minnettarım @erengore 💓 evet RAM kullanımından memnunum, performansı da gayet hoş. Her geçen gün daha çok öğrenmeye çalışıyorum, doğrularlarımla ve yanlışlarımla.

Yardımınız için minnettarım @erengore 💓 evet RAM kullanımından memnunum, performansı da gayet hoş. Her geçen gün daha çok öğrenmeye çalışıyorum, doğrularlarımla ve yanlışlarımla.
Forumda bir algı var. Sizin dediğiniz yanlış değil hocam. Gayet doğru konuşmuşsunuz en azından gözlemlerinizle konuşmuşsunuz. Kesinlikle yanlış değil.

Forumda bir algı var, insanlar yanlış bir şey söylediği anda yada yanlış bir şey söylenildiği düşünüldüğü anda doğrusunun ispatı yada nazikçe üyeye doğrusunu söylemek yerine hemen "Yanlış bilgi vermeyin." "Siz bunu böyle zannediyorsunuzdur" gibi ifadeler kullanılıyor ve şimdi de olduğu gibi yanlış bildiği düşünülen üyenin tüm bilgileri küçümseniyor hatta burda bariz çarpıtılmış.
Siz daha sistemin apt update komutuyla güncellendiğini sanıyorsunuz, gelmiş üstüne ahkam kesiyorsunuz. Verdiğiniz bilgiler hatalı ve turarsız.
Bu ne demek ya. Ki yukarıda alakası bile yok, arkadaş birden böyle apt update ile güncellendiğini zannediyorsunuz/sanıyorsunuz demiş. Yanlışını doğrusunu tartışmıyorum. Yanlış yada doğru olmasına hiç karışmıyorum. Yanlış da olabilir doğru da olabilir. Ama eğer ki yanlış olduğunu varsaysak bile (ki hocam benden daha tecrübeli ve şu da bariz ki hocamın o cümlesinde sistem güncellemeyle ilgili hiçbir şey yazmıyor.) böyle aşağılarcasına herkesin önünde ilan etmek yerine düzgünce doğrusu yazılabilir. Zaten üye dedikleri yanlışsa doğrusunu anlar. Böyle aşağılamalara ve çarpıtmalara gerek yok.

Ben normalde epey edepli ve nezaketli konuşurum ama bu kadarı artık adeta beni dürtüklemek oluyor.

Ve zaten insanlar doğruları yanlışlarla öğrenir. Eğer ki orada yanlış konuşmuş olsaydı bile nazikçe doğrusu söylenerek doğrunun öğrenilmesi sağlanabilirdi. İnsanlar yanlışlarından daha kolay doğrusunu öğrenir. Ama öğrenirken böyle kötü muameleler insanın canını sıkar.

Herkese iyi akşamlar.

Hocam doğru söylüyor. Aslında bilgisayara göre de biraz değişiyor ama ben Cinnamon ile boşta 800'ün altına indiğini görmedim. Ve siz de bilirsiniz ki Ram kullanımı bilgisayardaki donanımsal bileşenlerle ve driver'larla da alakalıdır.

Linux Mint Cinnamon'u Nvidia kapalı kaynak sürücülerle 600-650 MB. RAM ile kullanıyorum. İstersem daha da aşağılara çekebilirim. Nvidia sürücüleri en fazla kaynak kullanan sürücülerden birisidir. Bakın aşağıdaki videoda veya bulabileceğiniz bir çok video da benim dediklerimi teyit eder.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca arkadaş Linux Mint Xfce'nin 1 GB. RAM kullandığndan bahsetmiş. Bunun herhangi bir sürücü vb. ile açıklaması yok. Ben zaten kendisine Cinnamon'un RAM kullanımından dolayı bir şey demedim, Linux Mint Xfce'nin kullandığı RAM kullanımı ile ilgili verdiği gerçek olmayan bilgiden dolayı cevap yazdım. Buna rağmen Linux Mint Xfce yerine, biraz daha fazla RAM kullanan Linux Lite kullanmayı önermek tutarsıTencere kapak muhabbeti mi?zlık, bunun neresini anlamadınız acaba!

Bilgisayarların donanımsal bileşen ve driver'larına göre RAM kullanımının değiştiğini bilmiyor kalkmış bir de sizin bilgi darcığınızı küçümsüyor.

Ebele gübele, arkadaşım sen ne diyorsun! İki tane komutu bir araya getiremezsin, çıktı paylaşsalar sorun nerede anlamazsın, gelmişsin laf ediyorsun. Sen kendi desteksiz üslubuna bak öncelikle.

En az Ram kullanımı için maalesef Mint doğru bir tercih değil ama kesinlikle kötü bir tercih de değil. Mint yine de Windows'dan daha iyi bir Ram tüketimine sahip. Ram kullanımı düşük olsun istiyorsanız:

Manjaro...

Manjaro Xfce'nin, Linux Mint Xfce'den en az 100 MB. daha fazla RAM kullandığının dahi farkında değilsin. Laf olsun diye ortaya salata cümleler kurmalar filan. Sanki Linux Mint sadece Cinnamon masaüstüyle geliyor, 2 GB. RAM'a sahip bir kullanıcı çok rahatlıkla Linux mint Xfce kullanır, pencere yöneticilerinin zahmetine katlanmak zorunda kalmaz.
böyle aşağılarcasına herkesin önünde ilan etmek yerine düzgünce doğrusu yazılabilir. Zaten üye dedikleri yanlışsa doğrusunu anlar. Böyle aşağılamalara ve çarpıtmalara gerek yok.

O da uydurmadan adam gibi yazsın, zaten kendisine gayet üslüplu biçimde ifade ettim bilip bilmeden yazdığını, kendi ısrar edince ben de hatasını paylaştım. Bu arada sen niye avukatlık rolüne soyunuyorsun onu anlamadım! Ayrıca yazdıklarımda herhangi bir çarpıtıcı ifade de yok, bilakis sizin ifadeleriniz çarpıtma sözcüğünü anlamı ile birebir örtüşüyor. Varsa çarpıttığm husus delileleriyle yazın, yoksa saçma sapan ifadelerinizi kesin.

Son düzenleme:
Linux Mint Cinnamon'u NVIDIA kapalı kaynak sürücülerle 600 MB. RAM ile kullaınyorum. NVIDIA sürücüleri en fazla kaynak kullanan sürücülerden birisidir. Bakın aşağıdaki videoda veya bulabileceğiniz birçok video da benim dediklerimi teyit eder.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca arkadaş Linux Mint Xfce'nin 1 GB. RAM kullandığndan bahsetmiş. Bunun herhangi bir sürücü vb. ile açıklaması yok. Ben zaten kendisine Cinnamon'un RAM kullanımından dolayı bir şey demedim, Linux Mint Xfce'nin kullandığı RAM kullanımı ile ilgili verdiği gerçek olmayan bilgiden dolayı cevap yazdım. Buna rağmen Linux Mint Xfce yerine, biraz daha fazla RAM kullanan Linux Lite kullanmayı önermek tutarsızlık, bunun neresini anlamadınız acaba!

Ebele gübele, arkadaşım sen ne diyorsun! İki tane komutu bir araya getiremezsin, çıktı paylaşsalar sorun nerede anlamazsın, gelmişsin laf ediyorsun. Sen kendi desteksiz üslubuna bak öncelikle.

Manjaro Xfce'nin, Linux Mint Xfce'den en az 100 MB. Daha fazla RAM kullandığının dahi farkında değilsin. Laf olsun diye ortaya salata cümleler kurmalar falan. Sanki Linux Mint sadece cinnamon masaüstüyle geliyor, 2 GB. RAM'a sahip bir kullanıcı çok rahatlıkla Linux Mint Xfce kullanır, pencere yöneticilerinin zahmetine katlanmak zorunda kalmaz.

Tamam, her şeyi biliyorsunuz. Biz geri kafalıyız. RAM ne bilmiyoruz. Forum bot üyelerle doldu. İnsanları yargılamadan forumun ne amaçla kullanıldığına bakın. Sonra terbiyenizle kuralları okuyup doğrusunu öğrenmemize yardımcı olun.

Merhaba, 15 yillik 2 GB RAM 512MB ekran kartı olan masaüstü HP bilgisayara Linux kurmak mantıklı mı sizce?
Evde şu an çöp gibi duruyor. Windows 7 kurulu, gerçekten çok kasıyor.
Performans artışı yaşatıp kullanabilecek hale gelir mi?
Hangi Linux'u kurmalıyım?
Antix Linux tavsiye ederim o bilgisayara. :)

Tamam, her şeyi biliyorsunuz. Biz geri kafalıyız. RAM ne bilmiyoruz. Forum bot üyelerle doldu. İnsanları yargılamadan forumun ne amaçla kullanıldığına bakın. Sonra terbiyenizle kuralları okuyup doğrusunu öğrenmemize yardımcı olun.

Evet doğru bilgi vermek macıyla var forum, sizin gibi hatalı birlgiler vermek amacıyla değil. Şu forumda sizin verdiğiniz hatalı bilgiyi verebilecek başka kimse yok maalesef. Birisi de çıkıp sizin dediğiniz bilgiyi teyit etmiş değil. Ayrıca verdiğiniz bilginin hatalı olduğunu teyit ettiği halde, takındığınız tutum gerçekten anlaşılır değil. Kırııyrsanız, güceniyorsanız, yazdıklarınıza dikkat edersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı