Frik

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle bu yardım konusu değil, aldım ve şu an 24 GB RAM kullanıyorum zaten.
Forumda çoğu kişi çorba RAM kullanmayın, aynısından alın sorun çıkarır falan demiş, tabii ki çıkarabilir. Kendi yaşadıklarımı anlatacağım.

ASUS Prime B450M-K anakartım var. Ve bu anakartın sadece 2 RAM slotu var. Bilgisayarı ilk aldığımda sadece 8 GB RAM vardı (Corsair LPX 3000 MHz CL16-CMK8GX4M1D3000C16). Son zamanlarda yetmiyordu ve video düzenlemeye başladım. Biliyorsunuz özellikle Adobe programları çok RAM kullanıyor. After Effects'te 30 saniyelik şey yaparken sistem bellek kullanımı %96 falan oluyordu.
Ben de 16+ 8 GB Ram vs 8+8 GB Ram adlı konuyu açtım, çoğu kişi 16 yap Dual Channel kullan dedi. Sağ olsun @FantastikTürk hocam Flex modu anlattı ve sonrasında ben de biraz araştırdım. Flex mod şöyle çalışıyor: 8 GB RAM'iniz 16 GB'lık RAM'in yarısı ile Dual Channel çalışıyor, 16 GB RAM'in kalan yarsı da tek başına Single Channel çalışıyor. Doğruluğundan ne kadar emin olmasam yabancı forumda 32+16+8+4 GB RAM bile yapabilirsin gibi çılgınca bir şey okumuştum. Flex modda kullanınca Dual Channel'a göre %1-3 performans kaybı alıyor ama kesinlikle ek 8 GB almaya değer.
Diğer RAM'i alırken kendi RAM'imin tıpatıp aynısının 16 GB'ını aldım. 8 GB olan CMK8GX4M1D3000C16, 16 olan CMK16GX4M1D3000C16. voltaj ve CL değerlerinin aynı olmasına dikkat edin.
2 Haftadır bu şekilde 24 GB RAM kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım. Önceden boştayken %35 civarı olan sistem kullanımı şu an %15 civarında. Aslında oyun testi yapmıştım fakat silmişim o yüzden atamayacağım. R6 gibi yüksek RAM istemeyen bir oyunda bile önceden ortalama 120 iken şimdi 130'a çıktı.
İlgili görseller:

1604921915749.png

1604921959596.png

1604921974462.png

1604922283309.png

Aynı zamanda Windows bellek tanıma aracı ile tarattım ve bir sorun bulmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgilendirme için teşekkürler. Benzer bir şeyi 4x8 32 GB RAM yapmadan önce araştırmıştım, böyle bir konu bulamadığım için ellerim titreye titreye korkarak almıştım. Aldıktan sonra ben de denedim 3x8 24 GB ve 4x8 32 GB sorunsuz kullanabiliyorum. CL değeri ve MHz değeri uyuyorsa, RAM'ler aynı model aynı marka ise sorun çıkmıyor genelde. Hatta seneye falan araya 2 tane 16 GB sıkıştırıp 48 GB kullanmayı düşünüyorum.

16+8 Flex Modda çalışır arkadaşlar. 8+8'lik kısmı yavaş olan modülün hızında Dual Channel, kalan 8 GB ise Single Channel çalışır. Zaten burada aynı hızda, voltajda ve gecikme değerinde iki modülden bahsediyoruz. Yani bir sorun olmaz. FPS olarak ise normal Dual Channel'a göre %1-3 arası daha az performans alabilirsin. Ancak 100 FPS'de 1-3 FPS'in bir anlamı yok. Video edit yapıyorsa o 3 FPS yerine +8 GB RAM daha mantıklı.
Konuyla ilgili mesajımı buraya bırakayım ben de.

Ben de zamanında 8 GB RAM'den 8+4 GB RAM'e geçtim. Maalesef hızları ve gecikme değerleri farklıydı ama sorun çıkarmadılar. Kesinlikle geçtiğime değdi. 1050 TI ile FH4 oynarken sürekli RAM'den kaynaklı Drop yiyordum. 8 GB RAM yetersiz kalıyordu. RAM'i 12 yaptıktan sonra yağ gibi akmaya başladı. Ayrıca Flex Modda performans kaybı da yaşamadım. Bu da benim deneyimim.

Laptop muydu?
2.Intel mi var sistemde AMD mi?
Arkadaşın sistemi masaüstü AMD. Ben masaüstü Intel'de kullanmıştım. Laptop olması bir fark yaratmaz. Eğer fazladan RAM'e ihtiyacınız varsa Flex modda kullanabilirsiniz. RAM'e ihtiyacınız olmadığı halde Dual moddan Flex moda geçmenin bir anlamı yok. Fazladan RAM size bir şey kazandırmayacağı gibi Flex modda %1-3 arası kayıp yaşayabilirsiniz. Bu kayıp CPU ağırlıklı rekabetçi oyunlarda ve APU'larda daha fazla olabilir.

Geri
Yukarı