16+8 GB RAM takmak

nosoverclock

Decapat
1x16 GB RAM'in yanına aynı marka model 8 GB daha ilave etmek istiyorum. Uyumlu çalışırlar mı? Dual Channel denilen tabir gerçekleşir mi? Bir de sizce DDR5 çıkacakken DDR4 RAM almak mantıksız bir hareket mi? (6-8 yıl rahat kullanmak istiyorum :D)

Son düzenleme:
1x16 GB + 1x8GB dan bahsediyorum. Yani 8+8 GB'i mi sadece çift kanal çalışır?
Aynı anakart üzerinde kullanmaktan bahsetmiyor musunuz? Öyleyse dediğim performans gerçekleşir ama RAM bilgilerine baktığınızda (CPU-Z, AIDA gibi programlar) Dual Channel olarak gözükür tabii.

1x16 GB + 1x8GB dan bahsediyorum. Yani 8+8 mi sadece çift kanal çalışır?
8+4 biri 2133, diğeri 2400 MHz şeklinde RAM kullanan bir arkadaş vardı Sosyal'de. CPU-Z bellek kısmının fotoğrafını istediğimde dual şeklinde çalıştığını gördüm. Çalışabiliyor ama %100 çalışıyor mu her senaryoda emin değilim.

Aynı anakart üzerinde kullanmaktan bahsetmiyor musunuz? Öyleyse dediğim performans gerçekleşir ama RAM bilgilerine baktığınızda (CPU-Z, AIDA gibi programlar) Dual Channel olarak gözükür tabii.
Evet aynı anakart üzerinde. Yani performans kaybı yaşar mıyım? Mesela (Böyle bir RAM yok ama olsaydı :D) 12 GB+12GB daha mı verimli çalışır? Yoksa 16 GB + 8 GB la arasında fark olmaz mı?

Evet aynı anakart üzerinde. Yani performans kaybı yaşar mıyım? Mesela (Böyle bir RAM yok ama olsaydı :D) 12 GB+12GB daha mı verimli çalışır? Yoksa 16 GB + 8 GB'la arasında fark olmaz mı?
Dual çalıştığı sürece fark olmaz. Yalnız biraz araştırmak lazım. Kesin konuşmak istemiyorum. Gördüklerimi söyledim sadece.

Evet aynı anakart üzerinde. Yani performans kaybı yaşar mıyım? Mesela (Böyle bir RAM yok ama olsaydı :D) 12 GB+12GB daha mı verimli çalışır? Yoksa 16 GB + 8 GB la arasında fark olmaz mı?
12+12 kombinasyonu için tek bellekler yok. 8+8+4+4 olacak şekilde olabilir. Böyle kombinasyon sistem uyumluluğu açısından da sıkıntı çıkaracaktır.

@Ponçik Talon fark olacaktır. 8+4 kombinasyonunda; 4+4 GB bellekler çift kanal performansı gösterirken geri kalan 4GB ise tek kanal performasında kalacaktır.

Tam performans için bellek boyutları da aynı olmalı.

Geri
Yukarı