16 GB RAM Kullanılabilir Miktar 7.93 GB

shayze92

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhabalar herkese. Geçen sene Nanokatalog'dan şu sistemi aldım:

- Ryzen 1200 3.1 GHz
- Asrock A320m HDV
- Crucial 8 GB 2400 MHz CL 17 RAM
- FSP Hexa 500w PSU
- İnno 3D GeForce GTX 1050 Ti 4 GB Ekran Kartı
- 120 GB SSD
- 1Tb 64Mb 7200 Rpm Harddisk
- Win 10 Pro x64

1 senedir sistemi bu şekilde kullanıyordum bir sıkıntım yoktu şükür. İnternetten aynı RAM'den sipariş ettim, RAM geldi ve taktım. Takarken senesi oldu diye macunu da yenileyeyim dedim fakat işlemci fana yapışmış çok az zorlayınca fan ile yapışık bir şekilde geldi elime. Saç kurutma makinesi ile ısıtıp işlemciyi ayırdım 2 pin çok çok hafif yamulmuş onları nazikçe düzelttim. Macunu sürüp kapattım. Sistemi açtım fakat sistemde RAM 16 GB yüklü kullanılabilir 7.93 olarak gözüküyor. 8.1 GB donanıma ayrılmış diyor. BIOS'ta Dual Channel olması gerek Single Channel mod olarak 16 GB boyutunda gözüküyor. CPU-Z'de Dual channel olarak. Resimlerde de mevcut. RAM'lerin seri numaraları aynı nokta işaretinden sonraki rakamlar farklı ama bir sorun yaratacagını düşünmüyorum. Parti numarası gibi olabilir sanıyorsam. BIOS'u güncelledim (Agesa 1.0.0.6), bellek üst sınırını yapıyorum sorun aynı. RAM'leri tek tek denedim iki RAM de çalışıyor. Anakartta 2 RAM slotu var. Soldakine takınca RAM'i tek olarak açılıyor sağdakine tek takınca ekran gelmiyor bu da düşündürdü beni 2.slotta arıza mı var diye. Ne yaptıysam ne ettiysem bunu düzeltemedim internette forumlarda okumadığım yazılımsal olarak yapmadığım bir şey kalmadı. İşlemciyi değiştireyim diyorum ya sorun anakart pin yuvalarındaysa? Anakartı değiştireyim diyorum ya sorun işlemcideyse? İnanın kafayı yiyeceğim artık para verdim RAM aldım kullanamıyorum ne yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• Anakart.jpg
    Anakart.jpg
    193,9 KB · Görüntüleme: 202
  • Pc.jpg
    Pc.jpg
    167 KB · Görüntüleme: 194
  • Ram 0.jpg
    Ram 0.jpg
    190,9 KB · Görüntüleme: 186
  • Ram 1.jpg
    Ram 1.jpg
    206,2 KB · Görüntüleme: 169
  • Ram 2.jpg
    Ram 2.jpg
    201,7 KB · Görüntüleme: 191
Son düzenleyen: Moderatör:
Format atınca düzelecektir. Bende öyle oldu.

Format denendi. Tek tek ramleri de denedim sorun aynı. Paylaştığım resimde de gözüküyor anakartin sitesinde şimdi gördüm iki ram de single rank. Single rank olarak 2666 mhz ram de çalışır diyor. Acaba problemim bumu sizce? Ryzen işlemci 2400 mhz de iki Rami çalıştırmiyormu?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20181228-193731.jpg
    Screenshot_20181228-193731.jpg
    207,2 KB · Görüntüleme: 170
Format denendi. Tek tek ramleri de denedim sorun aynı. Paylaştığım resimde de gözüküyor anakartin sitesinde şimdi gördüm iki ram de single rank. Single rank olarak 2666 mhz ram de çalışır diyor. Acaba problemim bumu sizce? Ryzen işlemci 2400 mhz de iki Rami çalıştırmiyormu?
Dual çalışmasa bile, 16GB göstermesi gerekli. Sandığım gibi, işlemci pinine zarar verdin veya pinler girerken-çıkarken sokete hasar verdi. Bunu öğrenmek için servise gitmen gerekli.

Dostum anakarta kendi sitesinden baktım. Dual channel destekliyor.
Yani çift kanal için uygun. Anakartından dolayı bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum.
Bios'u bir sıfırlamayı denesen.
Olmazsa şu işlemci soketinin pinlerini net şekilde çekip atarsan onda hasar olup olmadığını anlarız.
Bir de bu programla RAM'i test edebilirsin böylelikle RAM'de hata olup olmadığını anlayabilirsin.
Google'dan aratırsan :)
  • Memtest86

Son düzenleme:
Ramleri Windows bellek denetleyicisi ile test ettim hatasız çıktı. Biosta sıfırladım, ramleri 2666 mhz ye çekmeyi de denedim fakat anakarim A320 chipset olduğu ve overclock desteklemedigi için pc açılmadı. Windowsta 16 gb gösteriyor kullanılabilir bellek 7.93 olarak gösteriyor. Biosta da 16 gb görünüyor ama single channel yazıyor cpu-z de 16 gb gosteriyor o da dual olarak görüyor. İşlemci pinlerini tekrar kontrol ettim bir sıkıntı yok olanları nazikçe düzelttim. Sorun güncel hala devam ediyor ramleri satmayı düşünüyorum. Yada işlemci mi alsam yeni?

İlginç bir şey ancak ben hala RAM'lerde problem olduğunu düşünüyorum. Fabrikadayken problem olmuş olabilir. İşlemci çalışıyor mantıken herşey çalışır. RAM'ler 1 tanesi problemli dostum.

Servise götürmen de büyük önem var. Satmadan önce bir göster derim. Yazılımsal bir şey olabilir veya arızanın nerde olduğunu söyler o parçayı satar yenisini alırsın boş yere para kaybı yapmamış olursun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı