16 yaşında protein tozu kullanılmalı mı?

16 yaşındayım spor geçmişim var 6 yıl basketbola gittim. 6 aylık Fitness'e yazıldım pek bir bilgim yok. Protein tozu kullanmalı mıyım? Bir yerde zararlı diyor bir yerde değil. 185 boy 73 kilo.

Whey Protein, peynir fabrikalarından arta kalan peynir altı suyundan üretilir. Yediğiniz yumurta ve peynirden tek farkı, besin değerleridir. Zararlı diyenler, hiçbir bilgisi olmayan cahillerdir.

Fitness geçmişiniz yoksa ve yeni başladıysanız, ilk zamanlar gerek yok. Daha sonradan günlük protein değerinize ulaşamıyorsanız veya ulaşmakta zorluk çekiyorsanız, alabilirsiniz.

Ekonomik olarak bir problemin yok ise, günlük protein ihtiyacını etlerden ya da başka besinlerden alabiliyorsan eğer gerek yok ama eğer alamıyorsan alman daha yararlı olur senin için.
(Üstünden baya zaman geçmiş konunun :D dikkatli bakmamışım.)

Öncelikle protein tozu zararlı değil bunu bir kenara atalım.

Protein tozunun yaş sınırı yok vücudun ihtiyacı kadar alındığı sürece hiçbir sorun yaratmaz.
Günlük protein ihtiyacını doğal besinlerden karşılayabiliyorsan protein tozu kullanmana gerek yok. Aksi taktirde gereksiz masrafa yol açıcaktır ama benim param var diyorsan bas parayı al günlük 30gram'dan başla.

Protein tozunun yaş sınırı yok vücudun ihtiyacı kadar alındığı sürece hiçbir sorun yaratmaz.
Günlük protein ihtiyacını doğal besinlerden karşılayabiliyorsan protein tozu kullanmana gerek yok. Aksi taktirde gereksiz masrafa yol açıcaktır ama benim param var diyorsan bas parayı al günlük 30Gram'dan başla.

Hocaya sordum daha yeni başladığım için 1-2 ay sonra al dedi. Şimdi alsam ne fark eder?

Günlük protein ihtiyacını doğal besinlerden karşılayabiliyorsan protein tozu kullanmana gerek yok. Aksi taktirde gereksiz masrafa yol açıcaktır ama benim param var diyorsan bas parayı al günlük 30Gram'dan başla.

Kesinlikle katılıyorum. Ölçeğinde kullanıldığı sürece yumurta veya et yemekten farkı yok. Halkımız genel olarak yapay olan her maddeye zehir diyor.

Hocaya sordum daha yeni başladığım için 1-2 ay sonra al dedi. Şimdi alsam ne fark eder?
1-2 ay sonra al demesinin sebebi, daha yeni başladığın için kaslarını yıpratamayacağından dolayıdır. Hem haklı hem değil.

Haklı olan kısmı, dediğim gibi kaslarını yırtıp yıkıma sokamayacağın için henüz, tam gerek yok gibi.

Haksız olan kısmı, protein her zaman alınması gereken bir şey ve protein tozunun yumurta, peynir gibi ürünlerden farkı besin içeriğidir. O yüzden sen karar ver.

Eğer bütçem sıkıntı değil, her ay alırım diyorsan alabilirsin.

16 yaşındayım spor geçmişim var 6 yıl basketbola gittim. 6 aylık Fitness'e yazıldım pek bir bilgim yok. Protein tozu kullanmalı mıyım? Bir yerde zararlı diyor bir yerde değil. 185 boy 73 kilo.

Bir zararı yok ama spora yeni başladıysan ilk birkaç ay kullanmasan da olur ekonomık olarak daha mantıklı.

1-2 ay sonra al demesinin sebebi, daha yeni başladığın için kaslarını yıpratamayacağından dolayıdır. Hem haklı hem değil.

Haklı olan kısmı, dediğim gibi kaslarını yırtıp yıkıma sokamayacağın için henüz, tam gerek yok gibi.

Haksız olan kısmı, protein her zaman alınması gereken bir şey ve protein tozunun yumurta, peynir gibi ürünlerden farkı besin içeriğidir. O yüzden sen karar ver.

Eğer bütçem sıkıntı değil, her ay alırım diyorsan alabilirsin.

Ne kadar götürüyor genelde? 1 ayda kesin biter mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı