18 yaşında protein tozu kullanılmalı mı?

Kerem9

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. 18 yaşındayım ve yaklaşık 4 aydır spor yapıyorum. Kendimde tabii ki de gözle fark edilir, çok büyükte olmasa değişimler hissediyorum fakat sürekli aklımda bir soru var. Acaba toz kullansam daha farklı olur mu? Kullanırsam büyük ihtimalle sürekli kullanmam yani antrenmanımın güzel geçtiği günler vs. kullanırım. Böyle kullansam bir etkisi olur mu? Veya kullanacaksam her gün spor çıkışı düzenli mi kullanmam gerekli? Ve en önemli soru kullanmak için sizce daha erken mi?
(Boy: 177 kilo: 74) cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Protein tozları steroid değildir besin takviyesidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının artık şu supplementlere sihir/büyü gibi bakmayı bırakması lazım. Rahatlıkla kullanabilirsin aşırıya kaçmadığın surette. Aldığın kaloriyi ve proteini hesaplayarak kullanırsan karaciğerdeki yağlanmanın önüne geçer sivilce oluşumunu engellersin. Fakat sabah akşam içip düzensiz ve makrosuz beslenirsen ergenliğinin en güzel yıllarında mantar tarlası olarak gezer 2 yıl ilaç kullanmak durumunda kalabilirsin.

Sadece whey ile ek bir büyüme olmaz hocam ek gıdalar ve takviye tozlara başlanmalı daha hızlı gelişme kaydetmek istiyorsanız.

Yanlış anlaşılmasın ilk cümlem sana değil buraya toplanacak olan kitleyi az çok tahmin edebiliyorum ülkemizde kaliteli bir supplement 500 TL olduğu için o gözle bakan çok cahil var dostum. Sen onlardan değilsin onu biliyorum.

Yaştan yana sıkıntınız yok ama hocam günlük almanız gereken protein miktarını yemeklerden alabiliyorsanız protein tozuna gerek bile yok. Kullanmak isterseniz spordan hemen sonra içebilirsiniz amacı da kasların onarımına yardım etmek.

Protein tozları steroid değildir besin takviyesidir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının artık şu supplementlere sihir/büyü gibi bakmayı bırakması lazım. Rahatlıkla kullanabilirsin aşırıya kaçmadığın surette. Aldığın kaloriyi ve proteini hesaplayarak kullanırsan karaciğerdeki yağlanmanın önüne geçer sivilce oluşumunu engellersin. Fakat sabah akşam içip düzensiz ve makrosuz beslenirsen ergenliğinin en güzel yıllarında mantar tarlası olarak gezer 2 yıl ilaç kullanmak durumunda kalabilirsin.

Anladım. Sabah akşam değil belki her gün bile içmem zaten. 2 günde 1 antrenman güzel geçtiği vakit falan kullanırım fazla abartmam dediğin gibi. Asıl amacım kendime zarar vermeden, abartmadan büyümemi bir nebzede olsa hızlandırmak. Teşekkürler bu arada:)
Yaştan yana sıkıntınız yok ama hocam günlük almanız gereken protein miktarını yemeklerden alabiliyorsanız protein tozuna gerek bile yok. Kullanmak isterseniz spordan hemen sonra içebilirsiniz amacı da kasların onarımına yardım etmek.
O zaman her gün değil de yeterli proteini alamadığım günler içmek mantıklı olur gibi değil mi?

Anladım. Sabah akşam değil belki her gün bile içmem zaten. 2 günde 1 antrenman güzel geçtiği vakit falan kullanırım fazla abartmam dediğin gibi. Asıl amacım kendime zarar vermeden, abartmadan büyümemi bir nebzede olsa hızlandırmak. Teşekkürler bu arada:)

O zaman her gün değil de yeterli proteini alamadığım günler içmek mantıklı olur gibi değil mi?
Bol bol su tüketin böbreklerinize ve diğer organlarınıza iyi bakın, dış görünüşünüzü güzelleştirmek için iç organlarınıza zarar vermeyin.
İyi forumlar.

Öncelikle merhabalar. 18 yaşındayım ve yaklaşık 4 aydır spor yapıyorum. Kendimde tabii ki de gözle fark edilir, çok büyükte olmasa değişimler hissediyorum fakat sürekli aklımda bir soru var. Acaba toz kullansam daha farklı olur mu? Kullanırsam büyük ihtimalle sürekli kullanmam yani antrenmanımın güzel geçtiği günler vs. kullanırım. Böyle kullansam bir etkisi olur mu? Veya kullanacaksam her gün spor çıkışı düzenli mi kullanmam gerekli? Ve en önemli soru kullanmak için sizce daha erken mi?
(Boy: 177 kilo: 74) cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Arkadaşım 11 yaşından beri kullanıyor.

Bazı insanlar vardır, midesi protein bakımından zengin olan yiyecekleri almaz. Örneğin haşlanmış yumurta, süt veya beyaz peynir. Bunun içinde bu insanlar çoğunlukla protein tozu kullanır. Suya katıp içebilirsin, abartmadığın sürece bir sorun oluşturmazlar.

Geri
Yukarı