1650 Ti GPU voltaj düşürme

Etoprak1921

Decapat
Daha fazla  
Selamlar herkese 1650 Ti ekran kartım voltajı 800'lerdeyken efsane güzel şekilde çalışıyor ama voltaj 900'lere çıktığında GPU kullanımım düşüyor ve en az 35 40 FPS kaybına sebep oluyor. Normalde 80 FPS aldığım oyunda 20 35 FPS aralarını bile gördüm. GPU voltaj düşürme sağlıklı mıdır? Ve de garanti bozar mı? Throttle stop programı örneğin garanti dışı bırakmıyor zaten sıfırılanıyor her kapanıp açılmada bu tarz bir uygulama var mıdır? MSI Afterburner çalışmıyor bende Monster cihazım var 8 GB RAM, 1650 Ti, Core i5 10200.

Voltaj ile oynadığınızda en fazla siyah/beyaz ekran hatası falan alır yeniden başlatmak zorunda kalırsınız garanti falan böyle şeyler ile bozulmaz korkmayın. Yalnız bu denemeleri de çok fazla yapmamak lazım tabii olmaz olmaz ya..

Sorunun neden olduğunu anlayamadım ama şöyle bir yardımım dokunabilir: YouTube'dan MSI Afterburner undervolt/underclock videoları ile voltajınızı ya da saat hızını sabitleyebilirsiniz. Öyle direkt sabitle gibi bir ayar yok fakat ben grafikteki değerler ile (videolardan sonra anlarsınız) 0.650mV'ye sabitleyebildim ya da kendi performans modumu yapıp 0.825mV'ye sabitlemeyi başardım.

Kullanımın düşmesi birçok nedene bağlı olabilir o konuda pek bir yorum yapamayacağım maalesef.

Voltaj ile oynadığınızda en fazla siyah/beyaz ekran hatası falan alır yeniden başlatmak zorunda kalırsınız garanti falan böyle şeyler ile bozulmaz korkmayın. Yalnız bu denemeleri de çok fazla yapmamak lazım tabii olmaz olmaz ya.

Sorunun neden olduğunu anlayamadım ama şöyle bir yardımım dokunabilir: YouTube'dan MSI Afterburner undervolt/underclock videoları ile voltajınızı ya da saat hızını sabitleyebilirsiniz. Öyle direkt sabitle gibi bir ayar yok fakat ben grafikteki değerler ile (videolardan sonra anlarsınız) 0.650Mv'ye sabitleyebildim ya da kendi performans modumu yapıp 0.825Mv'ye sabitlemeyi başardım.

Kullanımın düşmesi birçok nedene bağlı olabilir o konuda pek bir yorum yapamayacağım maalesef.

Peki hocam önerebileceğiniz bir video var mı bu konu hakkında. Bir de bende nedense MSI Afterburner'da değişim pek yapılmıyor kilitli.

Peki hocam önerebileceğiniz bir video var mı bu konu hakkında. Bir de bende nedense MSI Afterburner'da değişim pek yapılmıyor kilitli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki gibi bir düzen yapabilirsin. Performans modunu böyle yap. Düzlüğün başladığı voltta sabit kalacatır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ya da buradaki gibi. 0.700mV altında bir değerde çalıştırmak için bu videodakini yapmalısın. Ama değerler sıcaklığa göre değişiyor. GPU 40-50 derecedeyken yap. Ben birkaç denemede 0.650mV'ye "denk gelebildim". Ayrıca bunu yaparken base saat hızından başla ve yavaş yavaş artır. Daha sonra hata ya da karıncalanmalar olana kadar artırabilirsin (genelde +100 civarı çıkarabiliyor). Değerlerini GPU-Z üzerinden kontrol et. Dediğim gibi benim base 1350MHz ve 0.700mV minimum volt değeri, ben 0.650mV'de 1455MHz'de çalıştırabiliyorum. Ama 1470MHz'ye yükseltince karıncalanma oluyor ya da her şey birbirine girip ekran gidiyor. Dahili ekran kartın aktifse Bu durum olmaz olsa bile ekran gitmez. Giderse Windows+Ctrl+Shift+B tuşlarına basarsan grafik kartı yeniler ekran gelir. Sonra Afterburner reset tuşuna bas ve yeniden başlat.

Kolay gelsin 😉

Bu videodaki gibi bir düzen yapabilirsin. Performans modunu böyle yap. Düzlüğün başladığı Volt'ta sabit kalacatır.

Ya da buradaki gibi. 0.700mv altında bir değerde çalıştırmak için bu videodakini yapmalısın. Ama değerler sıcaklığa göre değişiyor. GPU 40-50 derecedeyken yap. Ben birkaç denemede 0.650Mv'ye "denk gelebildim". Ayrıca bunu yaparken base saat hızından başla ve yavaş yavaş artır. Daha sonra hata ya da karıncalanmalar olana kadar artırabilirsin (genelde +100 civarı çıkarabiliyor). Değerlerini GPU-Z üzerinden kontrol et. Dediğim gibi benim base 1350MHz ve 0.700mv minimum Volt değeri, ben 0.650Mv'de 1455MHz'de çalıştırabiliyorum. Ama 1470MHz'ye yükseltince karıncalanma oluyor ya da her şey birbirine girip ekran gidiyor. Dahili ekran kartın aktifse bu durum olmaz olsa bile ekran gitmez. Giderse Windows+CTRL+Shift+b tuşlarına basarsan grafik kartı yeniler ekran gelir. Sonra Afterburner reset tuşuna bas ve yeniden başlat.

Kolay gelsin 😉

Hocam adamda ki yerler bende kapalı.🥲

Dosya Ekleri

• MSI Afterburner  29.01.2022 03_18_24.png
    MSI Afterburner 29.01.2022 03_18_24.png
    367,3 KB · Görüntüleme: 40

Yeni konular

Geri
Yukarı