16GB RAM olmasına rağmen 8GB Kullanılabilir

263837

Decapat
Merhabalar... Bu konuyu bir süre önce bir kez daha açmıştım, sorun çözümü ile ilgili son öneri anakartın garantiye göndermem olmuştu. Fakat, garantide test edildi ve video göndererekte teyit ettiler. Onlarda aynı sorun gözükmüyor.

Konuya döndüm problemin devam ettiğini belirttim ve öne çıkart butonunu kullandım. Ama uzun süredir cevap yok. Bu yüzden konuyu tekrar açıyorum.

Şimdi problem şöyle: Bilgisayarımda 8*2(16GB) RAM Bellek mevcut, fakat ben bunların her ikisini anakartın bir slotunda kullanabilirken diğer slota taktığımda görmüyor ve bilgisayarı çalıştırdığımda görüntü gelmiyor.

Ayriyeten ben RAM'leri normal çalışması gereken 3000MHz'e alamıyorum. XMP modunu devreye alıyorum bir süre görüntü gelmiyor ve bir kaç yeniden başlatmadan sonra 2400MHz'de devam ediyor. Ben bu iki problemi nasıl çözebilirim?

Anakart: MSI B450M Pro M2-V2
RAM: Crucial Ballistix

NOT: Garantide ki test sisteminde anakartta iki hatanında mevcut olmadığını belirttiler.

Son düzenleme:
RAM'nizin part numarasını bulabilir misiniz ya da nereden aldığınızı? Bir tane Crucial'ın 3000MHz'lik RAM'ini buldum.
Ürününz bu mudur? Eğer dediğim değil ise anakartınız desteklemiyor.
Bu listeden bakabilirsiniz; (5 farklı RAM bölümü var yukarıdan seçerek bakabilirsiniz)

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an dışarıda olduğum için yapamayacağım fakat eve döndüğümde paylaşırım inşallah. RAM'i Vatan Bilgisayar üzerinden aldım.
RAM modelim: "BLS8G4D30AESBK" /8 GB sport LT gray 3000MHz DDR4 CL15 1.35V
Bir de bilmiyorum aralarında herhangi bir fark var mı ama yollamış olduğunuz linkteki ürün M.2 modeli ben M.2-v2 kullanıyorum.

RAM'lerinizde problem olabilir. Başka bir sistemde deneme imkanınız varsa RAM'lerinizi deneyin.

RAM'lerimi henüz bir sistemde denemedim ancak "Windows bellek tanımlama" da hata çıkmadı. Yine de emin olmak açısından yarın denetlettireceğiz.

XMP sorunu için şöyle yapabilirsin:
XMP'yi aç.
Auto'ya gel.
Page up veya page down kullanarak 2933 veya yakınına getir ama 3000 olmasın.
Kaydet.

XMP sorunu için şöyle yapabilirsin:
XMP'yi aç.
Auto'ya gel.
Page up veya page down kullanarak 2933 veya yakınına getir ama 3000 olmasın.
Kaydet.
Maalesef, bunu kendim denedim zaten 2400MHz dışında ne düşük ne yüksek frekanslarda çekemiyorum.
Güncelleme: RAM'ler testten geldi bir sorun yokmuş. Benim sorunum devam ediyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı