2 günlük ASUS TUF K3 Gaming deneyimim

Bende Red Switch var. Önceden söyleyeyim dedim.

Şimdi öncelikle laptop klavyesinden geçtiğimi söylemek istiyorum. Onun dışında laptop klavyem İngilizceydi.

Klavyenin tuş boyutlarıyla başlayalım. Genel olarak tuş boyutları fena değil ancak sol Shift tuşunun neredeyse diğer tuşlar kadar küçük olması alışma süreci oluşturuyor. Onun dışında sol CTRL tuşunun hemen yanında bir fonksiyon tuşu olsaydı cidden daha iyi olabilirdi.

Bilek desteği kaliteli, yalan yok (ya da benim elim artık laptopun o sol tarafına elimi koya koya alıştı, bilmiyorum). Bilek desteği deri olmadığı için elinizin kayma imkanı yok sayılır.

Genel olarak tuşların hafifliği iyi. Azıcık dokunsanız bile algılıyor. Klavyenin arkasındaki yükselticiler cidden çok iyi. Klavyenin kaymayacağını düşünüyorum. Mıknatısı cidden kuvvetli ancak aşırı değil. Tam da gerektiği gibi yani.

Uygulaması çok azıcık karmaşık. Size 2 adet uygulama sunuyor bu arada. Biri Aura, diğeri Armoury Crate. Armoury Crate'de genel olarak makroları (makro tuşları da F1'den F8'e kadar) ve tuşların görevlerini ayarlayabiliyorsunuz. Uygulamasız, direkt klavyeden de makro atayabiliyorsunuz (mouse için geçerli değil). Ancak uygulamadan nasıl klavyeye makro atayacağımı ahla bulamadım. Herhangi bir kullanım kılavuzu da yok.

Evet şimdi gelelim kötü yanlarına. Arkadaşlar bilir misiniz bilmem, bazı klavyelerde multimedya tuşları direkt F8, F5 gibi tuşlara kayıtlıdır. Yani direkt F5'e basarsanız, sayfayı yenilemez ve sesi vs. kapatır. Aynı durum özellikle makrolar için bu klavyede de geçerli. Atıyorum ben F1 tuşuna "asdas" yazması için bir makro atadım, bu makroyu çalıştırmam için benim sadece F1'e basmam yetiyor. Evet bu güzel ama aynı zamanda iğrenç. Bu özellik, siz F1'e bastığınızda mesela sizin Edge'de direkt help sekmesini açılmasını engelliyor. Eğer makro atamazsanız sıkıntı yok ama keşke makro çalıştırma için özel bir tuş olsaydı. 2. olarak ise multimedya tuşlarında ben problem yaşıyorum. Laptopumun kendi klavyesinde bir taraftan W'ya basarken bir taraftan müziği kapatma tuşuna basarak oyunuma devam edebiliyordum ancak ben bu klavyede TF2, BF4, Roblox vs. oynadığımda müziği kapatmam için oyunla aramdaki bağı bir 3-4 saniye kesmem gerekiyor. Ve bu gerçekten sinir bozucu.

Onun dışında klavye ilk gördüğü medyayı kendisine temel medya kaynağı olarak algılıyor. Anlatamadığımı düşündüğüm için örnek vereyim: Diyelim ki ilk YouTube sonra Spotify'ı açtım, klavye o andan sonra multimedya tuşlarını tamamiyle YouTube'a yöneltiyor. Yani en son Spotify'da bir müzik de çalsam Spotify'ı arkaya attığım gibi multimedya tuşlarından oynat tuşuna bastığımda YouTube'u oynatmaya başlıyor. YouTube'u kapatsanız da bazen algılayamıyor. Bunun dışında klavyedeki A tuşu sanki biraz takılma yapmaya başladı gibi arada, onun dışında klavyeler cidden sağlam gözüküyor.

Geri
Yukarı