2. Nesil Ryzen'in Karşılığında Intel Yeni Bir Seri Çıkaracak mı?

baran taşdemir

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Ryzen yeni serisi çıktı. İncelemelerine pek göz atamadım ama ilk çıktığı gibi ses getirmedi sanki. Yakında amiral gemisi sistem toplamak istiyorum ama acele etmemekte fayda var. Intel'den karşı hamle gelir mi? Gelirse 2018 son çeyreği mi olur yoksa yoksa 2019 ilk çeyreği mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son çeyrekte çıkar en erken. Şuanki nesilde 8 çekirdekli işlemci çıkarıcak diyorlar ama ne zaman çıkacağı belli değil.

Son çeyrekte çıkartırlar gibi geliyor. 2019'un ilk çeyreğinde de çıkartabilirler.

Bu konu biraz subjektif bir konu bence zira bana göre amiral gemisi bir işlemci aldığınız zaman uzun yıllar sizi zaten idare ediyor, mesela 2007'de çıkmış intel 4 çekirdek xenon işlemciler şu an halen daha orta bir ekran kartıyla her oyunu oynatıyor. Yani işlemci denen cihazlar zaten nanometre ve GHZ hariç doğal sınırlarına ulaştılar. Bence işlemci konusunda beklemek doğru değil, intel şimdi dediğiniz gibi AMD'ye cevap olsun diye rakip bir seri çıkarırsa o serinin işlemcileri şimdinin güçlü intel işlemcilerinden yüzde 40-50 daha fazla performans verir mi? Sanmam. Ufak performans artışları için işlemci beklemek bence mantıklı değil.

Ryzen ilk serileri gibi bir etki yaratmadı yeni serisi intel korkudan i9 çıkartıp çekirdekleri %50 artırmıştı ama ryzen 2 böyle bir etki beklemiyorum ben şahsi olarak,ancak ryzen 3 intel birşey yapmazsa inteli koltuğundan edecekmiş gibi geliyor etsinde sinir oluyorum intele ama ryzen 2700x karşı i 9700 k çıkarsada direk alacağım çünkü ryzen 1-2 sene daha ihtiyacı var gibi duruyor.
Gelelim %40-50 bir işlemci performans artışını yapabilirler mi ?Derseniz şuan bile yapmış olabilir böyle firmalar kaç sene önceden işlemciyi hazır hale getirip satış stratejisine göre ortaya çıkartıyor yoksa nasıl 7700 k dan 8700 k ya çok kısa bir sürede geçtiler %15-20 performans artışından bahsediyoruz o kadar kısa sürede.Önemli olan yapabilirler mi değil yapmak isterler mi ?Çünkü bunların geliştirme maliyetleri düşündüğümüzden pahali ve ryzen 2 buna değer olduğunu ben düşünmüyorum :(İnşallah haksız çıkarımda i9700 k görürüz

Son düzenleme:
AMD Ryzen 2 ile %20'ye varan bir performans artışı getirdi. Intel buna 2019'da cevap verecek, ama o sırada Ryzen 3 çıkacak, Intel yine geride kalacak. O yüzden beklemeyip R7 2700X alın derim ben. Kesinlikle değer.

AMD Ryzen 2 ile %20'ye varan bir performans artışı getirdi. Intel buna 2019'da cevap verecek, ama o sırada Ryzen 3 çıkacak, Intel yine geride kalacak. O yüzden beklemeyip R7 2700X alın derim ben. Kesinlikle değer.
l-l1-l2-l3... ortalama %20 ramdede %11 iyileştirme sunuyor direk performans artışı sunsa keşke dediğin gibi ama öyle olmuyor pratikte düşündüğünüz gibi değil işte intelin 5.0 ghz sıvı soğutmada rahatlıkla çıkarken 2700 x 4.4 zor cıkıyor 8700k 5.0 ghz performansındayken oyunlarda 1080 p çözünürlükte 2700x yanına yaklaşma imkanı yok 2-4 k işler farklı tabi çünkü işlemciden çok ekran kartına yük biniyor artık ferrariyle baska bir arabayı taş yolda kapıstırmak gibi oluyor tam performans vereceği ortam olmayınca işlemcinin performanslar yakın oluyor tabi kısa bir özetle render yapanlar amd alsın oyun oynayanlar 8700 k uzun süreli kullanmak istiyorlarsa.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı