2 yıllık Monster Tulpar T7 v19.5 deneyimim

Odyofil

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Merhaba, 2019 Eylül ayında aldığım Monster Tulpar T7 v19.5 ile 2. senemize giriyoruz. Bu konumda ise sizlere tecrübelerimi, yaşadıklarımı ve teknik servis garipliklerini aktaracağım. Yazıya başlamadan önce bu forumda çoğu kişiye uygun fiyatından dolayı Monster önermiştim. Buradan benim sayemde alan var ise özürlerimi iletiyorum. Ben 2 yılda hiç memnun kalmadım cihazdan. Neresine baksam bir sıkıntı görüyorum. Özellikle pandemi öncesi teknik servise gidersem diye bir liste hazırlamıştım. Problemler ile alakalı. O listeyi de buraya ekleyeceğim. 2 yılda neler başıma geldi görün...

Öncelikle Monster'ın çok övülen teknik servisinden başlamak istiyorum;
Ankara'da yaşıyorum ve bir problem olduğu zaman laptopu Ankara'da bulunan mağazaya götürüyorum. Temizlenmesi için bıraktığım laptopu geri aldım 1 hafta sonra ve ısının değişmediğini aksine bazı durumlarda daha da yüksek olduğunun farkına vardım. Bunun üstüne içini açtım ve ne göreyim termal padlerin hiçbirine dokunmamışlar. Hatta parçalanmış olanlar bile yerinde duruyor aynı şekilde. Bunu görünce sinirlenip Monster bilgisayara mail attım ve yaklaşık 1 saat sonra telefon ile aranıp sorunumun teknik servise net iletilmesi gerektiği söylendi. Komik içini açınca bunu değiştirmeyen teknik servise ben daha ne anlatabilirim ki. Bunun üstüne tabii tekrar gidecektim servise ama pandemi ortaya çıktı ve o günden beri farklı şehirde olduğum ve Türk kargo şirketlerine güvenmediğim için göndermedim cihazı. O günden beri yırtık padler ile duruyor anlayacağınız... Fotoğrafta net bir şekilde padlerin halini görebilirsiniz.
1624745723470.png

Bunlarla beraber cihazın pili şişti. Evet yanlış duymadınız... Sıcak bir şehirde yaşadığımdan sıklıkla içini açıp tozları alıyorum. En son açışımda pilin şişkin olduğunu fark edip teknik servisi aradım ve normal bir şekilde servise göndermem gerektiği söylendi. Şuanda bilgisayarın sağ alt tarafı havada duruyor şişkinlikten. Elimi koyunca oynuyor bilgisayar yerinden...
WhatsApp Image 2021-05-01 at 13.16.59.jpeg

Oyunlarda ise garip davranıyor cihaz. Bazen normal değerler alırken aniden ekran kartı kullanımı yerlere düşüyor ve klavyenin altından garip sesler gelmeye başlıyor. Coil whine gibi ama daha da şiddetlisi. Dediğim gibi sıcak bir şehirde yaşadığım için cihazın sıcaklığı da normalden daha fazla. Bulunduğum yer 40 derece civarı gün ortasında...

Her neyse son olarak. 2 senede gördüğüm hataların hepsini yazdığım not defterini paylaşıyorum. bunlar kendi görüşlerim ve tecrübelerim. Öneriyor musun diye sorarsanız kocaman bir HAYIR derim. Aynı Çin malı telefonlar gibi 1-2 sene dayanıyor laptoplar. Ee tabi laptoplar Türk markası olsa da TongFang şasi kullanıyor. Parçaların hepsi Çinde üretiliyor yani. Türk Malı falan değil...

Şimdiki önceliğim cihazı garanti bitmeden her problemini teknik servis ile halledip uygun fiyattan satışa koymak...

1624746268239.png

İyi forumlar...

Monster'ın 2-3 tane modeli var. Onlar da zorda kalınmadığı sürece alınmaz. Bu kadar saçma bir kasa yerleşimi olamaz. Soğutucun yoksa 90 derecelere razı olacaksın. Ayrıca çoğu modelde anakart neredeyse kasaya temas ediyor ve bu da ister istemez sıcaklığı artırıyor. Teknik serviste çalışırken servis bir şey yapamadı diye çok laptop geliyordu. Temizlik bile yapmıyorlar bu kadar rezillik olamaz insan bari elektrikli süpürgeyle bile olsa(zararlı aslında ama) fan temizliği yapar yani. Monster iyi bir tercih değil ve olmayacak.

Monster'ın 2-3 tane modeli var. Onlar da zorda kalınmadığı sürece alınmaz. Bu kadar saçma bir kasa yerleşimi olamaz. Soğutucun yoksa 90 derecelere razı olacaksın. Ayrıca çoğu modelde anakart neredeyse kasaya temas ediyor ve bu da ister istemez sıcaklığı artırıyor. Teknik serviste çalışırken servis bir şey yapamadı diye çok laptop geliyordu. Temizlik bile yapmıyorlar bu kadar rezillik olamaz insan bari elektrikli süpürgeyle bile olsa(zararlı aslında ama) fan temizliği yapar yani. Monster iyi bir tercih değil ve olmayacak.
Değiştirilmeyen parçalanmış termal padlere ne diyorsunuz :D? Bu kadar sorun arasından en çok sinirimi bozan bu oldu.

2 kez laptop aldım son 1 yılda, ikisinde de monsterlere baktım durdum ama ikisinde de farklı cihazlar tercih ettim. Kağıt üzerinde bazi donanımları cok iyi hele indirim vs denk gelmişse bazen o fiyata ürün bulmak imkansız oluyor ama işte bu tecrübeler beni hep farklı cihaz seçmeye yöneltti. Bir de tabi ki monster olduğu için 2. eli sanırım ölü fiyatına gidiyor. Yeni nesilde rakip global firmalardan daha pahalıya cihaz satıyorlar, Allah sonlarını hayır etsin.

Vay arkadaş ya, şu an yazdığım Asus makine neredeyse 13 yaşına girecek ve bir kez olsun termal macun değişimi yapmadık... 1-2 sene önce toz temizliği yapmıştım en son. Pil ve hoparlör sıkıntılı sadece. Hoparlörleri değiştirmeye de üşeniyorum. :D Her ne kadar 2014'ten beri arka plandaki bir bilgisayar olsa da 10 senedir sorunsuz kullanıyorum.

Ayrıca Monster'ın kasa kalitesini beğenmemiştim. Kuzenimde vardı ve "trim sesi" çıkıyor kolunu yaslayınca. Bu gibi ince detaylar bile can sıkmaya yetiyor bence, sonuçta ödenen para çoğu kişi için büyük bir meblağ ve biraz daha eklenip büyük üreticilerin modelleri tercih edilebilir. Sözün özü, Monster bence daha çok kağıt üzerinde "şov yapan" bir firma.

Bir ben memnunum sanırım. İstanbul servisinden dönen laptopum ile kombi çalışan evde 69 derecelik sıcaklıkta oyunlar oynadım. Kendi evimizde düşünemiyorum sıcaklıkların mükemmelliğini.

Ya ben memnunluğumu belirtiyorum ama daha iyileri var. Ancak şu an gelen %10 indirim ile laptoplar tamamen alınabilir oldu. 16.6 serisini öneriyorum ben.

Monster'in servisine gayet iyi diyorlar en ufak ayrıntısına kadar inceliyorlarmış bir sorunu olduğunda laptopun bence siz Monster stickeri olan bir laptopa denk gelmişsinizdir.

Monster'in servisine gayet iyi diyorlar en ufak ayrıntısına kadar inceliyorlarmış bir sorunu olduğunda laptopun bence siz Monster stickeri olan bir laptopa denk gelmişsinizdir.
Hocam farkında mısınız konu sahibi direkt Monster servisine göndermiş zaten cihazı? Daha neyi savunuyorsunuz acaba? Ayrıca ilk defa sizden duydum Monster stickerı olan farklı marka bir dizüstü bilgisayar...

Geri
Yukarı