2003'ten beri var olan yerli ve milli işletim sistemimiz Pardus'un user Agent'i yok

Ben halen şu Pardus düşmanlığını anlayabilmiş değilim.

Debian-based, Ubuntu-based zibilyon tane dağıtım kullanıyorsunuz ve neredeyse hiçbirinin kendisini doğrudan belirten özel user-agent'i yok fakat kimse çıkıp bunu bahane etmiyor.

Bu kadar ufak ayrıntıya takılmaya gerek var mı onu da bilmiyorum. Linux hakkında gram bilgisi olmayanların Pardus ve genel itibariyle dağıtımlar hakkında atıp tutması üzüyor.

Hocam fikri olan olmayan herkes konuşuyor adam bu başlığa gelip linux çöptür yazmış insaf yahu.

Pardus yerli mi? Linux'un dağıtımı olduğundan ve Linux'u yapan da Türk olmadığından tam yerli sayılmıyor olması gerek.

Yerliliği Türk "yapımı" olarak düşünürsen yerli bir dağıtım. Türk yapımı Debian tabanlı dağıtım. Ama her şeyiyle Türk yapımı olmayı diyorsan değil. Linux çekirdeği zaten Türk icadı değil.

Pardus'u öveceğinize kadar yerli olan Mills Linux ve Pisi Linux'da var. Ayrıca Pisi kendi paket yöneticisini kullanıyor. Sadece yerli olan Pardus değil yani :).
Aslında PiSi'de Pardus temelli denilebilir. Zira Pardus projesinin ilk zamanlarındaki özgün ve Debian'a geçirilmeden önceki halini baz alıp üstüne koya koya ilerlenilen bir dağıtım.

Pardus cidden dünya standartlarında bir dağıtımdı eskiden. Şimdi ise bizim terk ettiğimiz PiSi'yi, meşhur Solus kullanıyor ve en popüler dağıtımlardan biri.

Yerliliği Türk "yapımı" olarak düşünürsen yerli bir dağıtım. Türk yapımı Debian tabanlı dağıtım. Ama her şeyiyle Türk yapımı olmayı diyorsan değil. Linux çekirdeği zaten Türk icadı değil.
Yarı Türk yarı amerigan.

Ameritürk :D

Aslında PiSi'de Pardus temelli denilebilir. Zira Pardus projesinin ilk zamanlarındaki özgün ve Debian'a geçirilmeden önceki halini baz alıp üstüne koya koya ilerlenilen bir dağıtım.

Pardus cidden dünya standartlarında bir dağıtımdı eskiden. Şimdi ise bizim terk ettiğimiz PiSi'yi, meşhur Solus kullanıyor ve en popüler dağıtımlardan biri.
Evet haklısınız hocam. Üstüne koysalardı zamanında çok daha yerlerde olabilirlerdi.

Pardus'un logosunu koyabilir, Linux yerine Linux (Pardus) yazabilirdiniz. Sizce de saçma değil mi?

Bunu yapabilmek için tarayıcıları kendileri paketleyip, içine de kendi kullanıcı ajanları ile ilgili dosyalar eklemeleri ya da düzenlemeleri gerekir. Ama upstream Firefox ESR ve Thunderbird güncellemesini bile, çok büyük işmiş gibi sürüm duyurusana ekleyen bir ekipten bunu bekleyecek niyet beyanları, saf dillilikten bir tık evlâ olabilir.

Ayrıca çok elzem bir şey değil, eskiden Linux Mint'te ekliyordu kullanıcı ajanı, bayağı uzun süredir o bile eklemiyor. Hatta Firefox ve Chromium tarayıcılarını, Linux Mint ekibi paketlediği halde yapmaya gerek görmüyor.

Geri
Yukarı