Gerçekten Yerli bir İşletim Sistemi Oluşturmak

Tamamen yerli bir işletim sistemi. Bu başarılırsa teknoloji alanında Türkiye'nin çok daha fazla yol katedeceğine inanıyorum.
Nasıl yol katedeceğiz? Yerli kalemden ne farkı olacak? Cebimize para mı girecek? Diğer ülkeler bize saygı mı gösterecek? Ne olacak?
Genel konuşmayın. Gerçekten şu şöyle olur deyin.

Tamamen yerli bir işletim sistemi. Bu başarılırsa teknoloji alanında Türkiye'nin çok daha fazla yol katedeceğine inanıyorum.
Hocam Türkiye kendi uydusunu kendi yapıyor şu anda çok büyük oranda fakat kendimiz yörüngeye gönderemiyoruz. İşte bunu yapabilsek teknoloji anlamında çok yol kat ederiz çünkü burada dışarıya muhtacız. Adam ben seninle iş yapmayacağım göndermiyorum uydunu uzaya dedi. Ne yapacağız ?
İşte burada kendi teknolojimizi geliştirmemiz lazım.
Bu arada ROKETSAN uzaya roket gönderme çalışmalarını sürdürüyor. Kendi projemiz var kendi uydumuzu fırtlatma konusunda.

Altay tankı senelerdir motor bekliyor. Almanya vermiyorum diyor sırf bu yüzden tank seri üretime giremiyor senelerdir. Biz daha önce motor yapmadığımız için 1500 beygir bir tank motoru yapmak çok zor geliyor.

Ben daha çok bu tarz şeylere yoğunlaşılması gerektiği taraftarıyım.

Tamam kerneli yaptık, is de yaptık, peki program desteği, kullanım sayısı? O ne olacak?

İşte burada sıkıntı başlıyor. Fakat kendi işletim sistemi ailemizi yaratırsak yazılımcıların destek vereceğini düşünüyorum. Linux veya BSD gibi bir sürü farklı varyasyon yerine Apple ya da Microsoft gibi tek bir işletim sistemi ailesi yaratırsak bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Zira BSD bu problemden ötürü bir gözü toprağa bakıyor.

Çünkü tüm taşlar yerine oturmuş vaziyette.

Buna ben de katılıyorum ama kimsenin yeniliğe hayır diyeceğini düşünmüyorum sayın hocam

Nasıl yol katedeceğiz? Yerli kalemden ne farkı olacak? Cebimize para mı girecek? Diğer ülkeler bize saygı mı gösterecek? Ne olacak?

Kimsenin gelişmeye hayır diyeceğini sanmıyorum. Çünkü sizin gibi zihniyetlerin çoğunlukta olması durumunda hepimiz aynı yalanlara evet demek durumunda kalıcağız. Elimize para mı geçecek, ne olacak gibi düşüncelerden vazgeçmeniz için GNU projesine bir göz atmanızı rica ediyorum.

Son düzenleme:
Şu anki işletim sistemlerinin temelleri 90’lara dayanıyor. O zamanlar cihazlar yeni çıkıyor, çıktıkça kernel’lara ekleniyordu.

Şimdi dünyada binlerce farklı donanım var. Linux çekirdeğini baştan yazmak bile yıllar sürebilecekken, -yerli olması için- sıfırdan bir dil üretmek, bu dille sıfırdan bir başka bir kernel yaratıp üzerine tüm donanımı desteklemek, bununla birlikte bütün yazılımı desteklemekten bahsediyoruz.

Bu kaç yıl sürer? Ne kadar bütçe gerektirir? Ne kadar insan gücü gerektirir? Gerekli midir?

Hocam Türkiye kendi uydusunu kendi yapıyor şu anda çok büyük oranda fakat kendimiz yörüngeye gönderemiyoruz. İşte bunu yapabilsek teknoloji anlamında çok yol kat ederiz çünkü burada dışarıya muhtacız. Adam ben seninle iş yapmayacağım göndermiyorum uydunu uzaya dedi. Ne yapacağız ?
İşte burada kendi teknolojimizi geliştirmemiz lazım.
Bu arada ROKETSAN uzaya roket gönderme çalışmalarını sürdürüyor. Kendi projemiz var kendi uydumuzu fırtlatma konusunda.

Altay tankı senelerdir motor bekliyor. Almanya vermiyorum diyor sırf bu yüzden tank seri üretime giremiyor senelerdir. Biz daha önce motor yapmadığımız için 1500 beygir bir tank motoru yapmak çok zor geliyor.

Ben daha çok bu tarz şeylere yoğunlaşılması gerektiği taraftarıyım.
Malesef haklısınız hocam. Daha bunun gibi sorunları çözemezken birden bire "do it yourself" mantığıyla hoppala diye yeni bir proje.... bilmiyorum -.-
Şu anki işletim sistemlerinin temelleri 90’lara dayanıyor. O zamanlar cihazlar yeni çıkıyor, çıktıkça kernel’lara ekleniyordu.

Şimdi dünyada binlerce farklı donanım var, Linux çekirdeğini baştan yazmak bile yıllar sürebilecekken, -yerli olması için- sıfırdan bir dil üretmek, bu dille sıfırdan bir başka bir kernel yaratıp üzerine tüm donanımı desteklemek, bununla birlikte bütün yazılımı desteklemekten bahsediyoruz.

Bu kaç yıl sürer? Ne kadar bütçe gerektirir? Ne kadar insan gücü gerektirir? Gerekli midir?
burada sıkıntı yaşıyoruz hocam bunun telafisini önermek adına şuan yeterince bilgiye sahip değilim

Teknolojiyi çok gerekli gören bir ülke değiliz. Daha çoğumuz "korsan winduws kullanıyürm nolacak çalınsa bilgulerim" mantığıyla ilerliyor. Böyle demeyi sevmem ama Türk geliştiricileri böyle saçma bir projeye çekseler bile gelen çok da iyi olmayan işletim sistemini milliyetçi duygularla kullananlar dışında fazla insan kullanmayacaktır. Projenin başındakilerde harcadıkları para ile kalırlar. Bu ülkede bazı şeyler değişmedikçe işletim sistemi yapılmasını gereksiz buluyorum.

Şimdi dünyada binlerce farklı donanım var. Linux çekirdeğini baştan yazmak bile yıllar sürebilecekken, -yerli olması için- sıfırdan bir dil üretmek, bu dille sıfırdan bir başka bir kernel yaratıp üzerine tüm donanımı desteklemek, bununla birlikte bütün yazılımı desteklemekten bahsediyoruz.

Terry Andrew Davis Network'ü içine katmadan 10 yıl içinde projesini tamamlamış (Tek başına.) Fakat Donanım desteği konusunda yine çok zaman alacağını düşünüyorum.
Teknolojiyi çok gerekli gören bir ülke değiliz. Daha çoğumuz "korsan winduws kullanıyürm nolacak çalınsa bilgulerim" mantığıyla ilerliyor. Böyle demeyi sevmem ama Türk geliştiricileri böyle saçma bir projeye çekseler bile gelen çok da iyi olmayan işletim sistemini milliyetçi duygularla kullananlar dışında fazla insan kullanmayacaktır. Projenin başındakilerde harcadıkları para ile kalırlar. Bu ülkede bazı şeyler değişmedikçe işletim sistemi yapılmasını gereksiz buluyorum.
Malesef haklısınız hocam. Benim bu konuyu açmaktaki amacım, GNU/Linux gibi bir devrim yapabileceğimiz umudundandı.

Sen ben bullanmazsak kim kullanıcak? Yerli bir kernel geliştirilirse gerçekten çok şeyin değişeceğini düşünüyorum. yerli arabada yerli kernel ve işletim sistemi, akıllı evlerde yerli kernel ve işiletim sistemi, sadece kulağıma hoş geliyor.
İşte olay o zaten. Biz daha kendi yediğimiz ekmeğin ham maddesini üretemiyoruz. Ne haddimize?

Efendim, dediğiniz doğru ancak yapılsa hoş olmaz mı? Genel olarak Türkiye için Pardus var şu an mesela. Ne kadar kaliteli tartışılır ancak ben okullarda kullanımını destekliyorum şahsen.

İleri de kullanılmayacağı için mi?
Yazılımcıların destek vermeyeceği için mi?
Hiçbir donanımın desteklenmeyeceği için mi?
Güvenlik açıklarının fazla olacağı için mi?
Üç Büyük İşletim Sistemi Ailesine Ayak Uyduramayacağımızdan mı?
Ya da, bize çok mu zor geliyor?
Rahatımızı mı bozmak istemiyoruz?

1. Bu durum tartışılır. Kamuda zorunlu hale gelirse neden olmasın.
2. Büyük oranda katılıyorum buna.
3. Bu görece kolay iş. Sürücü yazılır. Ama tamamen yerli olacaksa donanımın da yerli olması beklenir.
4. Eğer kasıtlı olarak konulmazsa aşırı güvenlik sıkıntısı olmaz bence, olanlar da zaman içinde azalır.
5. Üç Büyük?
6. Önceki sebebplerin birleşiminden ötürü zor biraz tabi.
7. Mühendisler rahatlarını bozup yazmak istese de rant peşinde koşan siyasiler ve bürokratlar için bu durum geçerli.

Geri
Yukarı