Gerçekten Yerli bir İşletim Sistemi Oluşturmak

1. Bu durum tartışılır. Kamuda zorunlu hale gelirse neden olmasın.
2. Büyük oranda katılıyorum buna.
3. Bu görece kolay iş. Sürücü yazılır. Ama tamamen yerli olacaksa donanımın da yerli olması beklenir.
4. Eğer kasıtlı olarak konulmazsa aşırı güvenlik sıkıntısı olmaz bence, olanlar da zaman içinde azalır.
5. Üç Büyük?
6. Önceki sebebplerin birleşiminden ötürü zor biraz tabii.
7. Mühendisler rahatlarını bozup yazmak istese de rant peşinde koşan siyasiler ve bürokratlar için bu durum geçerli.

Üç büyükler derken Windows NT, XNU, Linux'tan bahsetmiştim.
CENGOVER_EKIN ne kadar da ortak noktamız var bence bir ara çay içelim, ne dersiniz :D

Kendinize "neden yapmıyoruz?"dan çok, "yapınca elimize ne geçecek?" diye sorun bence.
Diğer işletim sistemi yapımcılarının eline ne geçti peki? 🤔
Onların eline ne geçtiyse doğru düzgün bir projenin, stabil ve sil baştan %100 yerli bir işletim sistemimizin yapımcılarının eline de o geçer. :)

Onlar zamanında yapıp kar etti, millete sundu, güzel platformlar yarattı, yatırım yapmış oldular. Şimdi araba yapmamızın nasıl pek bir şey ifade etmiyorsa bu da pek bir şey ifade etmeyecektir bence. Ki ortada daha duyurulmuş bir proje bile yok bildiğim kadarıyla.

Arkadaşlar biliyorsunuz ki Pardus Debian'ın Config edilmiş bir versiyonu. Yani Debian GNU/Linux based distro. Debian'ı kim hazırladı, biz mi? Hayır. GNU'yu kim yarattı, biz mi? Hayır. Linux Kernel'ı kim yazdı, biz mi? Hayır. Ama bazı konifgurasyonları ve birkaç yazılımı biz yazdık. Anlıyacağınız gibi Pardus yerli değil.

Aramızda vakti zamanında Templeos'u duyanlar vardır illaki. Duymayanlardansanız açıklayayım: Terry andrew davis tarafından yazılan non-unix işletim sistemi. İlk önce kaynak kodunu yazacağı dili bile kendi yazmış terry davis: Holy C. Holy C ile de Templeos'i yazmış. Unix benzeri değil, tamamen sıfırdan. Anlayacağınız sayın terry andrew davis kendi başına bir işletim sistemi yaratmıştır.

Zaten Linux, unix, BSD'ye merakı olan ben, Templeos'i duyunca çok heyecanlandım. Pardus'un yerli olmadığını zaten biliyordum ama tartışılması üzerine yazmaya karar verdim ve yazdım.

Peki, biz neden bir işletim sistemi yazmıyoruz?

İleri de kullanılmayacağı için mi?
Yazılımcıların destek vermeyeceği için mi?
Hiçbir donanımın desteklenmeyeceği için mi?
Güvenlik açıklarının fazla olacağı için mi?
Üç büyük işletim sistemi ailesine ayak uyduramayacağımızdan mı?
Ya da, bize çok mu zor geliyor?
Rahatımızı mı bozmak istemiyoruz?

Fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

"Yerli işletim sistemi" yerine düz bir şekilde "işletim sistemi" demeyi tercih ederim.
Şimdi işletim sistemi yazma meselesine gelir isek, buradaki en önemli şey "işletim sistemi yazmandaki amaç nedir?" Hobi amaçla mı? Ticari amaçla mı? Rakip mi olmak istiyorsun? Gibi soruları kendinize sormanız lazım. GNU/Linux'a gelir isek. Biliyoruz ki GNU ve Linux birbirinden bağımsız projeler idi. GNU çeşitli derleyicileri ve bel kemik yazılımlarını baştan yazdı.(C/C++, ada, obj-C, bash, bıson vs) Linux ise Linus Torvalds'ın git (versiyon kontrol sistemi) ile beraber diğer projelerden biri idi. Richard Stallman ve ekibi birçok şeyleri hazırlamışlardı ama bir şey eksik idi. O da "kernel". Tabi o zamanlarda "mach" üzerinden gidilen "hurd" kerneli yazıyorlardı ama maalesef başarılı olmadı. Daha sonra ise eksik olan parçaya linus Torvalds'ın kernelini eklediler baktı ki çok iyi ve uyumlu çalışıyor bunu ekleyelim dediler. GNU/Linux denmesinin sebebi de buradan gelir. Debian ve Pardus'a gelirsek, Debian apt paket sistemine sahip olan bir dağıtım. Şu anki Pardus ise Debian tabanlı özelleştirilmiş bir dağıtım. (Kendilerine ait depolar yazılımlar vs). Ama eski Pardus 2011 derseniz, evet o zamanalrda pisi paket yöneticisi var idi bize ait olan. Bazı sebeplerden dolayı ekip dağıldı sonra da Debian tabanına geçildi. Bana kalırsa işletim sistemi yazmak imkansız değil ama sadece zaman gerek. Basit hello world OS yapılabilir. Linux tabanlı yapılabilir mi? Evet hatta daha kolay yapılır. 2 yöntem var yapmak için ya 0'dan bağımsız tabanlı paket sistemi yazarsın ya da herhangi bir tabanı baz alırsın. (Debian spin, Fedora spin vs). Mesela ben de OS, GNU/Linux gibi şeyere de ilgiliyim ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum, benim de bu alanlarda önemli projelerim olacak yakın zamanda. Telegram/Discord grubu açabilirim yakında, hele istek ve katılım çok olursa açarım. Not: Mesela ben şu an bu zamanlarda GNU/Linux dağıtımlarının paket sistemlerinin kaynak kodlarını inceliyorum. Python veya C dilinde paket sistemi yazma fikrim var. Okuduğunuz için teşekkürler. 🙂

"Yerli işletim sistemi" yerine düz bir şekilde "işletim sistemi" demeyi tercih ederim.
Şimdi işletim sistemi yazma meselesine gelir isek, buradaki en önemli şey "işletim sistemi yazmandaki amaç nedir?" Hobi amaçla mı? Ticari amaçla mı? Rakip mi olmak istiyorsun? Gibi soruları kendinize sormanız lazım. GNU/Linux'a gelir isek. Biliyoruz ki GNU ve Linux birbirinden bağımsız projeler idi. GNU çeşitli derleyicileri ve bel kemik yazılımlarını baştan yazdı.(C/C++, ada, obj-C, bash, bıson vs) Linux ise Linus Torvalds'ın git (versiyon kontrol sistemi) ile beraber diğer projelerden biri idi. Richard Stallman ve ekibi birçok şeyleri hazırlamışlardı ama bir şey eksik idi. O da "kernel". Tabi o zamanlarda "mach" üzerinden gidilen "hurd" kerneli yazıyorlardı ama maalesef başarılı olmadı. Daha sonra ise eksik olan parçaya linus Torvalds'ın kernelini eklediler baktı ki çok iyi ve uyumlu çalışıyor bunu ekleyelim dediler. GNU/Linux denmesinin sebebi de buradan gelir. Debian ve Pardus'a gelirsek, Debian apt paket sistemine sahip olan bir dağıtım. Şu anki Pardus ise Debian tabanlı özelleştirilmiş bir dağıtım. (Kendilerine ait depolar yazılımlar vs). Ama eski Pardus 2011 derseniz, evet o zamanalrda pisi paket yöneticisi var idi bize ait olan. Bazı sebeplerden dolayı ekip dağıldı sonra da Debian tabanına geçildi. Bana kalırsa işletim sistemi yazmak imkansız değil ama sadece zaman gerek. Basit hello world OS yapılabilir. Linux tabanlı yapılabilir mi? Evet hatta daha kolay yapılır. 2 yöntem var yapmak için ya 0'dan bağımsız tabanlı paket sistemi yazarsın ya da herhangi bir tabanı baz alırsın. (Debian spin, Fedora spin vs). Mesela ben de OS, GNU/Linux gibi şeyere de ilgiliyim ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum, benim de bu alanlarda önemli projelerim olacak yakın zamanda. Telegram/Discord grubu açabilirim yakında, hele istek ve katılım çok olursa açarım. Not: Mesela ben şu an bu zamanlarda GNU/Linux dağıtımlarının paket sistemlerinin kaynak kodlarını inceliyorum. Python veya C dilinde paket sistemi yazma fikrim var. Okuduğunuz için teşekkürler. 🙂

Python çok yavaş malesef. C++ olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı