2022'de Windows Vista değerlendirmesi

Merhaba arkadaşlar.
Bir heves ederek 14 yaşında olan Thinkpad T400 dizüstü bilgisayarıma Windows Vista Ultimate kurdum.

1.jpg

Masaüstü kısmı Windows 7 sürümünü anımsatıyor XP ile 7 arasında bir köprü olmuş diyebilirim. Ekranın sağ altında masaüstüne dönme işlevi başlat menüsünün bir tık sağında yer alıyor çok rahatsız edici bir durum.

2.jpg

Başlat menüsü Windows 7 ile aşına olduğumuz görüntüde. Windows XP sürümünden Vista sürümüne geçiş yapmış olan birisi için harika görünebilir o yıllar. :)

3.jpg

Her acılış anında bu ekran çıkıyor bunu iptal edebiliyorsunuz. Windows o yıllar yeni özelliklerini son kullanıcıya bu şekilde göstermeyi tercih etmiş olmalı.

4.jpg

W+Tab işlevi ile Aero büyüsüne kapılabilirsiniz. Şahsen kendim bu geçiş animasyon olayını çok seviyorum. :)

Adsız.jpg

Windows Media Center o yıllar için pek yabancı olmasa bile daha hoş bir arayüz ile yenilenmiş bir şekilde geliyor.

Genel olarak yorumum: Birçok uygulamada hata veriyor ve yavaş bir işletim sistemi. Günümüzde hiçbir şansı yok.

@224913 Bu cihaz muhtemelen Vista gereksinimlerini tam karşılıyordur. Bundan daha düşük sistemlerde "capable" etiketi basılan eski donanımlar da vardı. Onlar da yarım yamalak çalıştırıyordu işte.
Evet çok haklısınız o etiketi hatırlıyorum :)

Bu dizüstünde normalde w11 yüklüydü etiketin hakkını 1 günlükte olsa vermek istedim :)
Lütfen ama lütfen duvar kağıdını atar mısın?

Ah! Tabii ki.

Orijinal olarak buraya yüklüyorum kayıt edebilirsiniz. :)

Dosya Ekleri

• Adventure Time Family.png
    Adventure Time Family.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 33
Güçlü bir sisteme SP2 paketiyle kurulduğunda Windows 7 kadar stabil çalışıyor. O zamanlar pclerin çoğu tek çekirdek, düşük RAM'lı ve ekran kartları eski olduğundan bu PC'lerde sağlıklı çalışmıyordu.

O dönem için bile şansı olmayan bir işletim sisteminin bugün nasıl şansı olsun ki zaten :) ama ellerinize sağlık. Sayenizde güzel bir hatırlamış oldum. Tek iyi tarafı sanırım Windows 7 gibi bir efsaneye ön ayak olmasıdır herhalde :)

O dönem için bile şansı olmayan bir işletim sisteminin bugün nasıl şansı olsun ki zaten :) ama ellerinize sağlık. Sayenizde güzel bir hatırlamış oldum. Tek iyi tarafı sanırım Windows 7 gibi bir efsaneye ön ayak olmasıdır herhalde :)

Windows 7 sürümünün temelleri kesinlikle :)

Sanırım sadece daha fazla widget, tema vb. indirmeye yarayan basit bir web sitesi olarak işlev sürüyormuş o zamanlar. Windows 7'deki tema ekleme yerinde de daha fazla tema edinin deyince attığı yerdeki gibi olabilir diye düşünerek böyle dedim. Yani kesin bilgim yoktur.
Hayır Uygulama Satın alma (chrome, avast, ebay) ve Windows vista kutusu satın alma yeri

Hayır, uygulama satın alma (Chrome, Avast, Ebay) ve Windows Vista kutusu satın alma yeri.
Demek ki şu anda Microsoft Store'da Windows 10 ve 11'in Home/Pro sürümlerinin dijital lisansı satıldığı gibi sanırım o dönemlerde de kutulu fiziksel kopyayı lisanslı vaziyette satıyorlarmış. Şu anda mağazada Windows 10 lisansı satıldığı kısmı bulamadım, ancak Windows 11 Home kullanırken galiba etkinleştirme sayfasında bir yerlerde Pro'ya yükseltme bağlantısı vardı diye hatırlıyorum. Oraya basınca Store üzerinde Pro sürümün dijital lisansını alma sayfasına yönlendiriyordu.

Demek ki şu anda Microsoft Store'da Windows 10 ve 11'in Home/Pro sürümlerinin dijital lisansı satıldığı gibi sanırım o dönemlerde de kutulu fiziksel kopyayı lisanslı vaziyette satıyorlarmış. Şu anda mağazada Windows 10 lisansı satıldığı kısmı bulamadım, ancak Windows 11 Home kullanırken galiba etkinleştirme sayfasında bir yerlerde Pro'ya yükseltme bağlantısı vardı diye hatırlıyorum. Oraya basınca Store üzerinde Pro sürümün dijital lisansını alma sayfasına yönlendiriyordu.
evet doğru bildiniz çoğu kutulu fakat bazıları yazılım şeklinde örn (ie, outlook, windows live vb vb)

Geri
Yukarı