2022'de Windows Vista değerlendirmesi

Merhaba arkadaşlar.
Bir heves ederek 14 yaşında olan Thinkpad T400 dizüstü bilgisayarıma Windows Vista Ultimate kurdum.

1.jpg

Masaüstü kısmı Windows 7 sürümünü anımsatıyor XP ile 7 arasında bir köprü olmuş diyebilirim. Ekranın sağ altında masaüstüne dönme işlevi başlat menüsünün bir tık sağında yer alıyor çok rahatsız edici bir durum.

2.jpg

Başlat menüsü Windows 7 ile aşına olduğumuz görüntüde. Windows XP sürümünden Vista sürümüne geçiş yapmış olan birisi için harika görünebilir o yıllar. :)

3.jpg

Her acılış anında bu ekran çıkıyor bunu iptal edebiliyorsunuz. Windows o yıllar yeni özelliklerini son kullanıcıya bu şekilde göstermeyi tercih etmiş olmalı.

4.jpg

W+Tab işlevi ile Aero büyüsüne kapılabilirsiniz. Şahsen kendim bu geçiş animasyon olayını çok seviyorum. :)

Adsız.jpg

Windows Media Center o yıllar için pek yabancı olmasa bile daha hoş bir arayüz ile yenilenmiş bir şekilde geliyor.

Genel olarak yorumum: Birçok uygulamada hata veriyor ve yavaş bir işletim sistemi. Günümüzde hiçbir şansı yok.

Mavi saat gadget... 🥀

Nutkum tutuldu. Geçmişe gittim hocalarım. Lakin o zamanlar 1GB Ram ile Vistada oyun oynayamadığım için XP Prof. Kurup paşa paşa oynuyordum. 🙌🏼

Aslında 7,8,10,11 işletim sistemlerinin temeli Vistadır (Kod adı: LongHorn). Vista üzerine değişiklikler yapıla yapıla bu günlere geldi. ✍️

Güzel bir derleme olmuş. Teşekkürler.

Saygılarımla. 🌹

Son düzenleme:
Aslında yavaş değil. Ben kullandığımda oldukça hızlı çalışıyordu. 2017 civarı yani doğru hatırlıyorsam desteğinin kesildiği yıl kullanmıştım. Sizin cihazın sabit diskiyle ilgili bir sıkıntı olabilir.

Şu widget kısmı biraz makyajlansa günümüz için bile oldukça modern bana göre. Görev çubuğu hariç Vista'yı çok seviyorum. Klasörlerde doğru hatırlıyorsam su yeşili bir tema vardı. O da bir renk katıyordu. Açıkçası Vista bayağı iyiydi. Say say bitiremem. Aero ile de ilk olarak bu sürümde karşılaştığımızı da unutmayalım :)

Aero destekleyen donanıma sahip kişiler bu sürümü sever. Ben fazlasıyla severdim o dönem. DX 10 desteği sayesinde ekran kartımın desteklemediği oyunları da oynamıştım hatta. Biraz zamansızdı sadece. Donanımın çoğu insanda kısıtlı olduğu dönemde, göreceli olarak yüksek bir gereksinim istemişti.

Orada Windows market gözüme çarptı. Windows market (Store) Windows 8 ile gelmemiş miydi ya?
Sanırım sadece daha fazla widget, tema vb. indirmeye yarayan basit bir web sitesi olarak işlev sürüyormuş o zamanlar. Windows 7'deki tema ekleme yerinde de daha fazla tema edinin deyince attığı yerdeki gibi olabilir diye düşünerek böyle dedim. Yani kesin bilgim yoktur.

Sanırım sadece daha fazla widget, tema vb. indirmeye yarayan basit bir web sitesi olarak işlev sürüyormuş o zamanlar. Windows 7'deki tema ekleme yerinde de daha fazla tema edinin deyince attığı yerdeki gibi olabilir diye düşünerek böyle dedim. Yani kesin bilgim yoktur.
Doğru bildiniz :)

Aero destekleyen donanıma sahip kişiler bu sürümü sever. Ben fazlasıyla severdim o dönem. DX 10 desteği sayesinde ekran kartımın desteklemediği oyunları da oynamıştım hatta. Biraz zamansızdı sadece. Donanımın çoğu insanda kısıtlı olduğu dönemde, göreceli olarak yüksek bir gereksinim istemişti.

Vista aslında sistem gereksinimlerinin yüksek olması o dönemdeki XP furyası. Bilgisayar üreticileri XP için PC üretip Vista kuruyorladı bu da tabii ki de verim sağlamıyordu sonuç olarak Vista bu geçişin kurbanı oldu. :(

Yeni konular

Geri
Yukarı