2023'te 2017-2018'deki gibi LGS kalkar mı?

Şu üçgenli matematik sorusu çok hoşuma gitti. Hakikaten oldukça eleyici ve mantıklı bir soru olmuş. Lakin verilen eğitimin kalitesi bu soruyu öğrencilerin çözmesini sağlıyor mu, burada tartışmak gerekiyor.

Sorular artık çok soru çözen öğrenciyi kazandırıyor gibi gözükmüyor, aksine mantıklı düşünmeye teşvik ediyor.

Asıl olay üniversite sınavı. :D

LGS sınavını kaldırsalar;

-Çok fazla öğrenci var.
-Eğitim eşitsizliği (özel okul, köy okulu)
Gibi gibi.

Kaldırdılar diyelim neye göre alacaklar liseye?

Şu üçgenli matematik sorusu çok hoşuma gitti. Hakikaten oldukça eleyici ve mantıklı bir soru olmuş. Lakin verilen eğitimin kalitesi bu soruyu öğrencilerin çözmesini sağlıyor mu, burada tartışmak gerekiyor.

Sorular artık çok soru çözen öğrenciyi kazandırıyor gibi gözükmüyor, aksine mantıklı düşünmeye teşvik ediyor.

Teşekkür ederim de ama nedense de bir yandan saçma yani eleyici diye YKS soruları da sorulmaz bana gore. Hadi yeni nesil sorular da anladım mantıklı ve hızlı olmak gerek de bizim amacımız test çözmek değil öğrenmek.

@wopiptactiacl

İşte problem tam olarak burada başlıyor. Soruda zaten sizin kullanmanız gereken bilgiler genelde veriliyor. Burada sizin analitik düşünme performansınızı ölçüyorlar. Elinizdeki bilgiyi gerçek hayata nasıl dökebilirsiniz bunu öğrenmek amaçları. Aslında sorularınız oldukça kolay.

Bunu geliştirmenin yolu da eğitim sistemini düzeltmekten geçiyor. Uygulama ağırlıklı bir eğitim yapılmalı. Hala daha soru çözüp çocukların sadece çok ufak bir yüzdesinin başarılı olabileceği bir sınava zorla alıyorlar.

Benim o sorudan örnek vereyim, 32x21'i görmem 3-5 saniyemi aldı ama ben 8.sınıf öğrencisi değilim. Sizin de bunu görmeniz için sizi hesap makinesi gibi eğitmemeleri gerekiyor.

Gerçi üniversitede sizin öğrendiğiniz her şeyi size baştan doğru bir şekilde öğretiyorlar. Nerden bakarsan saçmalık.

Geri
Yukarı