LGS önemli bir sınav mı?

Kağan271821

Femtopat
Daha fazla  
Ailem ve hocalarım bana çok fazla baskı yapıyor. Sanki LGS'de başarısız olursam dünyanın sonu gibi ama bir yandan kötü bir meslek lisesine de gitmek istemiyorum. Çok az kaldı, başarısız olacak gibi hissediyorum. Üstümde korku, pişmanlık ve stres var. LGS çok önemli mi sizce? Olmasa da olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
LGS, lise ortamını belirleyen ve çevreni de belirleyen bir sınav.

50 OBP'yle ya da %0.3-0.01'le gitmediğin sürece ortam ve çevren üç aşağı beş yukarı aynı. O kadar önemli bir sınav değil. Yapacak olan her yerde yapar. Sadece çok iyi bir sonuç (500 tam/%1'in altı.) yaparsanız 1-2 önemli fırsat yakalayabilirsiniz onun dışında hayatınız pek de değişmez.

50 OBP'yle ya da %0.3-0.01'le gitmediğin sürece ortam ve çevren üç aşağı beş yukarı aynı. O kadar önemli bir sınav değil. Yapacak olan her yerde yapar. Sadece çok iyi bir sonuç (500 tam/%1'in altı.) yaparsanız 1-2 önemli fırsat yakalayabilirsiniz onun dışında hayatınız pek de değişmez.
Ben %2,3 ile %2,5 arası bir başarı ile girdim. Ne kadar fark ettiğine inanamazsınız. Liseli forumlarından ve çeşitli çevrim içi topluluklardan okuduğumdan çok farklı bir ortam var. Başarı oranının bahsettiğiniz kadar yüksek olması gerektiğini düşünmüyorum. Okulun bulunduğu il ve ilçenin de tabi çok büyük bir etkisi var ama benim olduğum yüzdelik de gayet iyi ortamlı okullara kapı aralayabiliyor.

İstanbul'daki en iyi liselerden birinde okudum mezun oldum şu an yüzdelik dilimi oldukça düşmüştür muhtemelen benim zamanında (2 yıl önce mezun oldum) 0.4 le girmiştim sanırım iyi insanlar da vardı kötü insanlarda çok iyi insanlar da vardı çok kötü insanlarda mükemmele yakın eğitim aşkıyla yanıp tutuşan öğretmenlerimiz vardı dersten öğrenciyi soğutan da (Almanca'dan 2 dönem zayıf vermiştim OBP 92 civarıydı lisede çok zor obpdir kendisi heleki iyi gen liselerindeki sınavlara göre) yani Galatasaray Kabataş da da iyi insanlar var iyi hocalar var kötü insanlar kötü hocalar var (evet Galatasaray'da okuyan arkadaşlarım var memnun olmadıkları hocalar var tabii çok tutmuyorlar öyle hocaları orası ayrı) anlayacağınız yüzde 4'luk 3'lük dilinin altında olduğunuz sürece çok da fark yok şu an bunları dert etmenize gerek de yok çalışın çalışabildiğiniz kadar ortalama üstü bir okula kapak atarsanız çevre/ortam olarak çok rahat edersiniz hiç olmaz ise etrafınızda hedefi olan insanlar olur. Allah yardımcınız olsun başarılar.

Ailem ve hocalarım bana çok fazla baskı yapıyor. Sanki LGS'de başarısız olursam dünyanın sonu gibi ama bir yandan kötü bir meslek lisesine de gitmek istemiyorum. Çok az kaldı, başarısız olacak gibi hissediyorum. Üstümde korku, pişmanlık ve stres var. LGS çok önemli mi sizce? Olmasa da olur mu?
Olmasa da olur tabii ki. Ancak tek şansın var ve gelecek 4 senede alacağın eğitimi etkileyeceği için önemli.

Bende fen lisesindeyim ildeki başka okullarda sınavlar daha zor hocalar bizde çok esnek yüksek puan almamız için uğraşıyor gibiler okula bağlı biraz da araştırılıp karar verilmeli.
Merhabalar ,
Hangi il ve hangi okul olduğunu merak ettim.
Bir çok okulda 3-5 puan kırmaya çalıştıklarını duydum ve şaşırdım açıkçası

Yeni konular

Geri
Yukarı