2024 yılında Series S vs Series X vs PlayStation 5

Mateo

Femtopat
Merhaba. Çıktığı dönem Series S alıp kullanma fırsatı bulamadığım için bir arkadaşıma satmıştım. Şu an yeniden bir konsol almak istiyorum. Genel olarak FIFA, NBA gibi spor simülasyonları oynamak için alacağım. Aradaki dönemde ne oldu, ne çıktı takip edemedim. Series S kullanırken FIFA dışında Forza ve Game Pass'teki birkaç hikayeli Third party oyunu oynamıştım fakat sürükleyici oyun yoktu. PlayStation tarafındaysa PS4 ve PS5 nesillerinde birkaç oyun hariç hiçbir oyunu oynamadım. Güncel durumda bu kullanım için Xbox mı PlayStation mı seçmem mantıklı olur? Konsolda %60-70 FIFA-NBA oynanacak, bu nedenle Xbox ve Game Pass tarafı zamanında daha cazip geldiği için tercih etmiştim, sonrasında PS Plus çıkmış ve o zamanki tercihin aynısını bu sefer PS5 ile yapabilirim diye düşündüm. Şu an böyle bir kullanım için PS5 mi daha mantıklıdır, yoksa Game Pass'in albenisi hala yüksek mi/daha da yükseldi mi diye sormak istiyorum.

Oyunları karşılayacak bütçem var diyorsan PS5 tabii ki de. Ama ben oyunlara çok bütçe ayıramam diyorsan Game Pass alıp Xbox almak daha mantıklı.

Merhaba. Çıktığı dönem Series S alıp kullanma fırsatı bulamadığım için bir arkadaşıma satmıştım. Şu an yeniden bir konsol almak istiyorum. Genel olarak FIFA, NBA gibi spor simülasyonları oynamak için alacağım. Aradaki dönemde ne oldu, ne çıktı takip edemedim. Series S kullanırken FIFA dışında Forza ve Game Pass'teki birkaç hikayeli Third party oyunu oynamıştım fakat sürükleyici oyun yoktu. PlayStation tarafındaysa PS4 ve PS5 nesillerinde birkaç oyun hariç hiçbir oyunu oynamadım. Güncel durumda bu kullanım için Xbox mı PlayStation mı seçmem mantıklı olur? Konsolda %60-70 FIFA-NBA oynanacak, bu nedenle Xbox ve Game Pass tarafı zamanında daha cazip geldiği için tercih etmiştim, sonrasında PS Plus çıkmış ve o zamanki tercihin aynısını bu sefer PS5 ile yapabilirim diye düşündüm. Şu an böyle bir kullanım için PS5 mi daha mantıklıdır, yoksa Game Pass'in albenisi hala yüksek mi/daha da yükseldi mi diye sormak istiyorum.

Hocam oyun kalitesinde ve gerçekcilikte PS5 bakıyor ucuzluk ve performansta Xbox bakıyor seçim sizin bu arada Xbox alacaksanız Series S hiç bulaşmayın.

Oyunları karşılayacak bütçem var diyorsan PS5 tabii ki de. Ama ben oyunlara çok bütçe ayıramam diyorsan Game Pass alıp Xbox almak daha mantıklı.

Hocam şöyle ki, zaten ağırlıklı olarak bahsettiğim gibi iki tarafta da third party oyunları oynayacağım. FIFA, NBA ve yılda çıkan birkaç hit oyuna aynı paraları vereceğim. Zamanında böyle düşünerek kalan zamanlar için kütüphanesiyle Gamepass çok daha cazip gelmişti. O dönem third party oyunları da P1-P2 alarak çok avantajlı kullanmıştım. Şimdi PS Plus da çıkmış, içinde oynamadığım birçok exclusive oyun da var, Xbox deneyimimdeki P1-P2 olayı Playstation tarafında da var bildiğim kadarıyla, zaten fazla da exclusive oyun çıkmadığı için karşılayabilirim diye düşünüyorum. Sanırım bu tarz bir kullanımda Xbox'ın pek bir artısı olmayacak bana bu sefer. Geçtiğimiz 3 yılda oyun adına, oyunların day 1 sisteme eklenmesiyle konsolun albenisini katlayacak bir gelişme de olmamış gibi.

Çoğunlukla fifa ve nba dediğiniz için xbox series x derim ben.

Konuyu fiyat-performans şeklinde ele alırsak şüphesiz Xbox Series X. EA Play aboneliği Game Pass aboneliğine dahil. Yani EA tarafından çıkışı gerçekleştirmiş bir oyun 9-12 ay sonra EA Play kütüphanesine ekleniyor. Ayrıca yakın zamanda EA, Codemasters firmasını bünyesine kattı. GRİD, FİFA, DİRT, F1 gibi spor oyun serilerinin çoğu şuan EA Play ve Game Pass kütüphanesinde. Bir tek NBA için harcama yapmanıza gerek var.

Activision, Bethesda gibi firmalar Xbox'ın çatısı altında. Şimdilik olmasa da gelecekte Game Pass'ın eli çok güçlenecek. Elinden geldiğince üçüncü parti oyunlarının bir kısmını da kütüphanesine eklemeye çalışıyor. Tabi eklediği oyunlar sizin zevkleriniz ile örtüşüyor mu bilemem.

Diğer bir konu ise PS Plus üyeliğinin kalitesi. Tercihe göre zengin bir kütüphaneye sahip. Eğer üçüncü parti oyunlara verecek paranız varsa ve PS exclusive oyunlarını oynamak istiyorsanız PS5 sizin için daha iyi bir tercih olabilir fakat unutmayın! Bazı Xbox oyunlarını oynayamayacaksınız. Xbox tarafında da PS oyunları oynanamayacak tabi.

Konuyu fiyat-performans şeklinde ele alırsak şüphesiz Xbox Series X. EA Play aboneliği Game Pass aboneliğine dahil. Yani EA tarafından çıkışı gerçekleştirmiş bir oyun 9-12 ay sonra EA Play kütüphanesine ekleniyor. Ayrıca yakın zamanda EA, Codemasters firmasını bünyesine kattı. GRİD, FİFA, DİRT, F1 gibi spor oyun serilerinin çoğu şuan EA Play ve Game Pass kütüphanesinde. Bir tek NBA için harcama yapmanıza gerek var.

Activision, Bethesda gibi firmalar Xbox'ın çatısı altında. Şimdilik olmasa da gelecekte Game Pass'ın eli çok güçlenecek. Elinden geldiğince üçüncü parti oyunlarının bir kısmını da kütüphanesine eklemeye çalışıyor. Tabi eklediği oyunlar sizin zevkleriniz ile örtüşüyor mu bilemem.

Diğer bir konu ise PS Plus üyeliğinin kalitesi. Tercihe göre zengin bir kütüphaneye sahip. Eğer üçüncü parti oyunlara verecek paranız varsa ve PS exclusive oyunlarını oynamak istiyorsanız PS5 sizin için daha iyi bir tercih olabilir fakat unutmayın! Bazı Xbox oyunlarını oynayamayacaksınız. Xbox tarafında da PS oyunları oynanamayacak tabi.

Hocam bu yanıtın ve @Aspect15 hocama da detaylı pro-contra içeren konusu için teşekkür ederim. Gamepass'in çeşitlilik konusunda çok geniş bir yelpaze sunduğu aşikar, özellikle multiplayer oyun tarafında. EA Play'i de zamanında birkaç eski oyun için kullanmıştım ama FIFA benim çıkışında zaten aldığım ve online da oynadığım bir oyun. Misal Xbox kullandığım dönem çıkan GOTY It Takes Two'yu kardeşlikle oynayıp sattım, bir süre sonra sisteme eklendi. Bunun gibi hitleri çıkışında oynamaya çalışıyorum. Dolayısıyla kütüphaneye eklenecek üçüncü parti güncel oyunlardan pek bir beklentim yok.

Oyuna göre filtrelemek için kendi kullanımıma play-time olarak bakıyorum. Yılda muhtemel 500 saat oyun süresinin 300 saati FIFA ve NBA oynayıp, kalan 200 saatte de hikayeli orta-büyük ölçekli 5-6 oyun bitirebilirim. Bunların yarısı da yılda en çok beklenen 2-3 üçüncü parti oyun olabilir. Multiplayer oyunlarla aram yok. Dolayısıyla aslında oyun süremin %80'i platform ve servislerden bağımsız. Gamepass'in nimetlerinden de olan oyun çeşitliliğinden yararlanmak için fazla bir şansım yok. Kalan süre aynı zamanda özel oyunlara ayırabileceğim süre.

Son konsol tercihim kütüphane sayesinde çok kolay olmuştu. O dönem hikayeli özel oyun pek olmasa da yukarıdaki mantıkla "platform pek fark etmiyor, kalan sürede Gamepass'te olan oyunları oynarım" diyerek Xbox almıştım. Şimdi aynı avantaj PS5 tarafında da var gibi, oyun süresi olarak da bir süre idare edecek bir dizi özel oyun ile birlikte. Haricen benim için maddi olarak yılda iki platform arasında fark edebilecek, servis dışında kalıp da oynamak isteyebileceğim 1-2 özel oyun farkını da Xbox'taki gibi kardeşlikle karşılayabilirim. Bu şartlarda PS5 bir tık daha mantıklı gözüküyor.

Steam tarafıda zamlandı konsol düşünmen çok mantıklı gerek Xbox gerek Sony euro bazlı satsada fiyatları yerelleştiriyor. İndirim zamanıda 500-700₺ arası oluyor AAA oyunlar. Eğer hikaye tabanlı oyun seviyorsan PS Plus işini hayli hayli görür ancak Xbox tarafındada Game Pass var orada da sağlam oyunlar var yani paran varsa PS5 ekonomik istiyorsan Xbox

Not; Series X parasına PS5 + 2 yıllık Plus extra üyelik alabilirsin şu an 12 aylıkta %30 indirim vardı eğer yoksa 1 yıllık alırsın.

Steam tarafıda zamlandı konsol düşünmen çok mantıklı gerek Xbox gerek Sony euro bazlı satsada fiyatları yerelleştiriyor. İndirim zamanıda 500-700₺ arası oluyor AAA oyunlar. Eğer hikaye tabanlı oyun seviyorsan PS Plus işini hayli hayli görür ancak Xbox tarafındada Game Pass var orada da sağlam oyunlar var yani paran varsa PS5 ekonomik istiyorsan Xbox

Not; Series X parasına PS5 + 2 yıllık Plus extra üyelik alabilirsin şu an 12 aylıkta %30 indirim vardı eğer yoksa 1 yıllık alırsın.
Sağol hocam konsol konusunda netim zaten. Masaüstü bilgisayar toplayabileceğim bir yerim zaten yok, bir de iş bilgisayarım olduğu için + bir bilgisayar düşünmüyordum. Konsol kullanırken kardeşlik ve dijital alım satımla ben PC'ye göre daha avantajlı oynuyordum zaten.

Bir süredir yurtdışındayım, konsol almayı düşünürken şu an black friday indirimlerinde Series S ve Series X'in ciddi indirime girdiğini görünce son durumuna bakmak istedim. Konsolum yokken birkaç kez Gamepass üyeliği alıp xCloud ile Forza, A Plague Tale, Age of Empires oynadım fena bir deneyim değildi. Şimdi görüyorum ki Starfield falan da eklenmiş, yeni özel oyunlar da çıkışında Clouda gelmeye başladıysa hikayeli oyun bakımından da pek bir kaybım olmaz gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı