21 yaşında üniversiteye başlamak?

Evet arkadaşlar buraya sanırım artık birkaç mesaj yazabilirim.

Bu sene Doğu Akdeniz Üniversitesi Burslu ve İngilizce Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümünü kazandım (Anadolu'da kötü bir üniversitede Türkçe mühendislik veya diğer bölümleri okumaktan iyidir diye düşünüyorum).

Dikey Geçiş Sınavı öğrencisi olduğum için doğal olarak bir önlisans mezuniyetim vardı ve yaklaşık bir senedir bir firmada Siber Güvenlik Uzmanı olarak çalışıyorum (bu nedenle bir sene okulu dondurdum).

Okumak veya okumamak konusunda kararımı henüz vermedim her ne kadar kaydolsam da... Fakat zamanı da boşuna harcamanın alemi yok. 23 yaşındayız ve artık başarmalıyız. Diğerleri gibi gereksiz bir romantizm yapıp "40 yaşında üniversite okuyanlar var" demeyeceğim çünkü onların zaten uzun süre çalıştıkları işleri var. Şartlarınız aynı değil.

Bazen olmuyorsa olmuyor demek gerekiyor. 2-3 yıl mühendislik için çalıştım fakat olmadı. Ona yakın bir bölümü kazandım ve yaşım geldiği için artık pişman değilim. Çünkü alanımla alakasız değil ve Anadolu'da mühendislik okumaktan daha iyi olacağını düşünüyorum.

Evet, normal üniversitelerde de mezuniyet yaşına 22-27 aralığında ve bu normal fakat siz de bu aralığı çok kaçırmak istemiyorsanız mutlaka ama mutlaka bu sene başlayın. Başlayamıyorsanız mutlaka bir işe girin ve tecrübe edinin ki ileride iş başvurusu yaparken CV'nizde gösterebileceğiniz bir şeyler olsun.

Ufak bir hesap yapalım. 23 yaşında İngilizce bir bölümü kazandınız (ki başka bir ihtimal düşünmeyin çünkü iyi bir üniversiteden mezun olmasanız dahi bölümün İngilizce olması işverenler için önemlidir),
24 yaşında hazırlık bitirirsiniz.
28 yaşında mezun olursunuz.
28,5 askerlik.
+ 2-6 ay iş arama ve bulma.
Yaşınız 29 olacak hadi geçmişte 1-2 sene tecrübeniz olduysa biraz daha iyisiniz, 27 yaşında mezun olmuş gibi yıllarınızı geri kazanabilirsiniz ama tecrübeniz yoksa çok sorunlu bir sürecin (iş arama süreci) sizi beklediğini düşünüyorum. Bu nedenle mutlaka ama mutlaka 23, en geç 24 yaşınızda kazanın ve gidin dostlar.

Son düzenleme:
Kalma amacı da o zaten. Yani sıradan bir üniversitede bilgisayar bölümü tutturabilirim ama iyi bir üniversiteye gitmek istiyorum.

Elbette haklısınız fakat yine de toplumun bir görüşünü (tavsiyesi) almak istedim.
Hocam zaman geçmiş üzerinden ama siz nasıl bir yol izlediniz?

Hocam zaman geçmiş üzerinden ama siz nasıl bir yol izlediniz?
Bir şeyler yapıyorum yapmasına ama konu başlığının sorusuna gelirsek, bence 21 yaşında veya daha sonrasında da okunur. Bunu net bir şekilde anladım. Yani okusak da okumasak da her türlü 4 yıl geçecek o yüzden bence bu 4 yılı (eğer istiyorsak) okumakla geçirmek çok daha mantıklı olur. En azından daha sonra "keşke okusaydım" diye pişmanlığınız olmaz. İş konusuna gelirsek eğer bu kadar takmamak lazım, başarılı bir mühendis her türlü iş bulur en kötüsü ABD veya Avrupa'ya gider.

Bir şeyler yapıyorum yapmasına ama konu başlığının sorusuna gelirsek, bence 21 yaşında veya daha sonrasında da okunur. Bunu net bir şekilde anladım. Yani okusak da okumasak da her türlü 4 yıl geçecek o yüzden bence bu 4 yılı (eğer istiyorsak) okumakla geçirmek çok daha mantıklı olur. En azından daha sonra "keşke okusaydım" diye pişmanlığınız olmaz. İş konusuna gelirsek eğer bu kadar takmamak lazım, başarılı bir mühendis her türlü iş bulur en kötüsü ABD veya Avrupa'ya gider.
Haklısınız. Benim üçüncü senemdi geçen seneye benzer bir sonuç gelecek ve geçen sene çok isteksizdim tercih yaparken. Normalde düşen muhendisliklerin yükseldiği bir dönemde olduğumuz için geçen sene gelebilecekleri bile yazamamaktan korkuyorum. Yine de yazıp gitmeli miyim yoksa geçen sene bunun için kaldım bir kez daha kalamaz miyim diye düşünüyorum.

Normalde düşen muhendisliklerin yükseldiği bir dönemde olduğumuz için geçen sene gelebilecekleri bile yazamamaktan korkuyorum. Yine de yazıp gitmeli miyim yoksa geçen sene bunun için kaldım bir kez daha kalamaz miyim diye düşünüyorum.
Bir yere gitmenin birden fazla seçeneği var. Eğer YKS ile gidemiyorsanız DGS ile düşünün. Tabi DGS ileride ne olur bilemiyorum ama istemediğiniz bir yerde okumak da inanın insana eziyet olur. Sıralamanız tahminen kaç gelir?

Bir yere gitmenin birden fazla seçeneği var. Eğer YKS ile gidemiyorsanız DGS ile düşünün. Tabi DGS ileride ne olur bilemiyorum ama istemediğiniz bir yerde okumak da inanın insana eziyet olur. Sıralamanız tahminen kaç gelir?
55-65k civarı diye düşünüyorum. 55k olsa zaten yazıp giderim içim rahat şekilde ama diğer türlüsünden korkuyorum geçen sene yazmamak için kaldım zaten. Uçak müh hedefimdi kapasitemin ve emeğimin çok altı bir sıralama gelecek her türlü. Ankara İstanbul da makine gelse yine yazıp giderim ama inşaatın bile yükseldiği bu devirde her şeye hazırlıklıyım. Hedefimden dönmeli miyim yoksa mücadele mi etmeliyim ikilemindeyim kısaca. Tek umudum uçağın gelmesi.

Geri
Yukarı