24 GB RAM'e Dual Channel yapılabilir mi?

Shai

Decapat
Merhaba, kız arkadaşıma sistem topluyorum. 1080P'de Hogwarts Legacy benzeri oyunlar oynayacak sistem. R5 5600 ve RX6600-RX 6700 XT olacak. VRAM sorunundan dolayı emin değilim henüz ekran kartını kararlaştırmadım. Her neyse 16 GB RAM bu oyunda yetersiz görünüyor. Videolarda gördüğüm kadarıyla minimum zaten 12 GB kullanıyor. Windows'ta 4 kullansa kafa kafaya hatta %90 yetersiz kalacak gibi ve 16 GB RAM ömrü de bitiyor gibime geliyor, ancak 32 takmayı gereksiz buluyorum. İşin özü 24 GB RAM takmayı düşünüyorum ama bunu Dual channel vs. mevzularından dolayı nasıl takmam gerektiğini bilmiyorum. Öncelikle almayı düşündüğüm RAM Corsair LPX 3200MHz CL16 2x8 şeklindeydi. Bunun 1 tanesini 16, diğerini 8 alsam, aynı RAM aynı MHz aynı CL olarak 2x8 Dual channel tarzı olmuş olur mu? 3x8 mi takmalıyım yoksa 1x16, 1x8 olarak mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Dual channel olarak çalışabilmesi için aynı boyut olması gerekir sadece boyut değil diğer değerlerin de aynı olması gerekir 2 tane 16gb veya 4 tane 8gb olarak takmak diğer kombinasyonlara göre daha doğru olur eğer anakartta 4 slot yoksa 2 tane aynı 16gb ram almanızı öneririm.

Şimdi anlamadım atılan diğer konuya da baktım Flex bilmemne birçok şey var merak ettiğim tek şey şu (aynı RAM, aynı MHz, aynı CL, aynı anda aynı yerden satın alınacak) 24 GB RAM için en iyisi 3x8 mi? Yoksa 16+8 mi? Ve Dual channel çalışır mı kaybım olur mu? Vs.

Çift kanal olarak çalışmaz boyutlar farklı olduğu için size tavsiyem 2 tane 16 almanız yönünde illaki 24 alacaksanız 16+8 olarak alın.

3 tane 8 alsam 2 tanesi Dual diğer +1 8 GB olan model Single çalışmaz mı? Hiçbir şekilde Dual çalıştıramıyor muyuz 24 GB RAM'i? Birkaç sene önce birçok kişi 8+4 yapmış birçok konuda kimisi Dual çalışır kimisi çalışmaz diyor emin misin kesinlikle çalışmayacağından?

Çift kanal çalışması için aynı değerlere sahip iki RAM olması gerekir senin bahsettiğin Flex yukarıdaki konuyu okumadın mı açıkça yazıyor orada her şey

Çift kanal olarak çalışmaz boyutlar farklı olduğu için size tavsiyem 2 tane 16 almanız yönünde illaki 24 alacaksanız 16+8 olarak alın.

Hocam boyutlar farklı olduğu için çift kanal çalışmaz demişsiniz ama illaki alacaksanız 16+8 boyutları farklı 2 RAM önermişsiniz anlayamadım. 3x8 şeklinde boyutlar eşit iken 2 adet RAM Dual channel kalan +1 ise Single olarak çalışmaz mı?

Şimdi konuyu ben biraz yanlış anlamışım ve anlatmışım o yüzden bir düzeltme gereği duyuyorum, 2x8GB RAM kullanmaktansa herhangi bir performans kaybı olmadan 16 GB RAM miktarını 24'e çıkartmak istiyorum, çünkü Hogwarts Legacy gibi oyunlarda 16 GB RAM yeterli değil ama ben gidip de 24 bile fazla geliyorken 32 almak zorunda olmak istemiyorum öyle ya da böyle ben bu sisteme 24 GB RAM koymak istiyorum gibi düşünebilirsiniz bunu en sağlıklı hangi şekilde koymalıyım? 16+8 olarak 2 adet RAM mi yoksa 3x8 olarak 3 adet RAM mi? Bunların 2 tanesi Dual diğer kalan 1 tanesi Single çalışsa normal 2x8'e göre bir kaybım olur mu? Nasıl bir yol izlemeliyim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı