2K 5ms 75Hz Monitör

Furkan Yetkin

Decapat
Evet başlıktaki gibi sorum. Ekranımın büyük olmasını ve hikaye tarzı oyunlar oynamasını seviyorum, bu yüzden 31 inch 2K Monitör tercih ettim. Fakat 5 ms ve 75hz olduğundan korkuyorum, acaba hissedilir bir fark yaratır mı? Çünkü PUBG tarzı rekabetçi oyunlar oynamayı da seviyorum.
Normalde alacağım Monitör 1ms, 144Hz, 24 inch ve 1300 TL.

Bu monitör ise 1500 TL.

1-) Sizce bu 200 TL'ik fark gereksiz mi?
2-) 5ms ve 75Hz olması hissedilir bir fark yaratır mı?
3-) Bu monitörü mü almalıyım, yoksa 1 ms 144 hz'lik olanı mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

Bu arada Monitör linki;

Aynı monitörü kullanıyorum,
PUBG de oynuyorum, farklı FPS oyunları da.
Kesinlikle alışmakla ilgili bir durum, hiç bir zorluk çekmiyorum oynarken.

Sisteminiz 2K çözünürlükte zorlanmayacak ise alabilirsiniz ama bu monitörde 1080P oyun oynamayı düşünmeyin. Görüntü bir miktar bulanıklaşacağından keyif almayabilirsiniz.

Sorularınıza gelince:

1-) Sizce bu 200 TLl'ik fark gereksiz mi?
24" ile 32" arasında ciddi boyut ve kullanım zevki farkı vardır, 200 TL yi fazlasıyla hak eder.

2-) 5ms ve 75Hz olması hissedilir bir fark yaratır mı?
Tepki süresinde tabi ki fark yaratır ama ne kadar hissedilir; kişiye, oynadığınız oyuna ve rekabetçi seviyenize göre değişir.

3-) Bu monitörü mü almalıyım, yoksa 1 ms 144 hz'lik olanı mı?
Bu soru tek cümle cevaplanamaz.
Çünkü iki monitörün teknolojileri kullanıcılara sundukları farklıdır. Tercih ihtiyaca göre yapılmalıdır.
Şahsen TN panel monitöre bu paraları vermem.
32" olan VA panel ve her açıdan görülebilir ama TN panel öyle değildir. Sağdan soldan bakınca renkler kararır. Film dizi video izlerken veya internette gezinirken deli ediyor beni.
Her ikisini de kullandım ve kesinlikle TN panel tercih ETMEM.
Detaylı bilgiyi bu konuda bulabilirsin.

TN panel vs. VA panel yan yana görsel farklar - Technopat Sosyal

24" TN panel vs 32" VA Panel
IMG_2614.JPG

Teşekkürler Kararımı Gamepower 24' 1ms 144 hz den yana kullanacağım.
Gamepower a para vermeyin, bilindik düzgün bir marka alın. Yıllarca kullanacaksınız monitörü...

Kesinlikle 27'' ve fazlası hemen hemen birçok oyunda dezavantaj. O kadar büyük ekranda özellikle CS gibi oyunları oynamak büyük işkence. Kusura bakmayın ancak burada size;
32'' öneren ve competitive oyunlarda zorluk olmadığını söyleyen, 60Hz ile 75Hz arasında fark olduğunu söyleyen, VA panel varken TN öneren veya 1ms ile 5ms arasındaki farkı hissettiğini söyleyenler bu gereksiz özelliklere para veren ve sahip olduğu hiçbir ürünü kötüleyemeyen kullanıcılardır. Bunu size 27'' 1ms 144Hz VA panel monitör ve 23'' 60Hz IPS panel 7ms monitör kullanan biri olarak söylüyorum. Not: Bir süre boyunca 32'' monitör kullandım. Bu uzun süre gerçekten işkenceydi. Kesinlikle alışılmayla ilgili değil. Sağa mı bakacanız sola mı bakacanız bilemiyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı