30 Gbps metro Ethernet internet incelemesi

Makaleler
12
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Merhaba Technopat, uzun bir yorucu yoldan sonra evime Türk Telekom'dan 30 Gbps internet getirmeyi başardım. Normalde anlaşmamız 10 Gbps üzerindendi fakat henüz hattım kısıtlanmadığı için bazı Speedtest sunucularında 30 Gbps'leri görebiliyorum. Bu hız gerçek mi yoksa uygulamanın sapıtması mı bilemiyorum çünkü hiçbir karşı sunucuda bu hızı test edemiyorum. 5900X işlemcili bilgisayarım bu hızlara karşı yetersiz geliyor. Şimdi sizlere bu hızlara nasıl ulaşabildiğimi hangi ekipmanları kullandığımızı anlatacağım.

Öncelikle binamda Türk Telekom GPON altyapısı mevcut. Yani halihazırda Türk Telekom daha önce 4 Core bir kablosu binamda vardı. Başvuru için il müdürlüğüne gittim ve daha sonra bana bölge müdürlüğünden birkaç kişinin numarası verildi ve onlarla iletişime geçtim. 1 hafta sonra bir ekip gelip inceleme yaptı. Gelen ekiple görüştüğümü, yeni kablo çekilmesine gerek olmadığını anlattım. Çünkü boşta 2 Core vardı ve bunları kullanarak çok rahat besleyebilirlerdi. Fakat prosedür gereği kabul etmediler ve binaya yeni bir hattın çekilmesi gerekeceğini söylediler. Abonelik ve hat için bir fiyat belirlendi müdürlük tarafından. Daha sonra teklif bölge müdürlüğüne gönderildi ve onay çıktı. Onay çıktıktan 2 ay sonra kazı için izinleri almışlardı ve yeni bir hat çekildi. Bu hattın çekilmesi yaklaşık 3 iş gününü buldu. Hat çekildikten birkaç gün sonra bir başka ekip gelip sonlandırmasını yaptı. Normalde planım evin içine kadar hattı getirtip evin içinde sonlandıracaktım fakat evde ses ve yer sorunu olacağından bizde binanın bodrumunu kullandık. Bodrumda elektrik olmadığı için dışarıdan bir usta ile anlaşıp dairemin elektrik hattından çıkış alıp bodruma elektrik verdik. Daha sonra bir başka ekip gelip cihazların kurulumlarını yaptılar. Aynı zamanda evime 2 adet LC/UPC patch cord çekildi.

MikroTik CRS518 router ile internet erişimi sağlandı, hatlar tanımlandı. Fakat bu yüksek hızı daireye ulaştırıp doğru bir şekilde dağıtmam gerekiyordu. Bunun için ROG Rapture GT-AXE16000 aldım çünkü 10G WAN portuna sahip. MikroTik'den gelen LC/UPC'nin bir tanesi Media Converter ile Rapture GT-AXE16000'a bağladım. Bilgisayarımda da bu hızlara erişebilmek için yurt dışından 2 SFP portlu PCI Express fiber optik kartı aldım. Şanslıydım çünkü bu aldığım fiber optik kartı hemen her SFP'yi desteklemiyordu ama Türk Telekom'un bana bıraktığı SFP'ler sorunsuzca çalıştı. SFP'lerin her biride 40G destekliydi. Aslında doğrudan Ethernet ile bilgisayarıma 10G verebilirdim çünkü GT-AXE16000'da 2 adet 10G portu var ama ben biraz işin fantezisi olsun ve gecikmeyi minimuma indirmek için fiber kartı tercih ettim. Bir de boştaki 10G portunu 10G destekli bir switch'e bağladım ve switch yardımı ile evdeki birçok cihaz ve her odaya interneti dağıttım.

Teknik kısımlarını bildiğim kadarıyla anlattım. Abonelik bilgilerini fiyatlarını paylaşamıyorum sakıncası olabileceğinden. Şunu söylebilirim ki gerçekten tuzlu bir işlem. Ben ise sadece meraktan aldım, ihtiyacım olduğu için değil. 3-4 aylık sürecin ardından şu anda bu hızları kullanabiliyorum. Sizlere metro ethernet ile GPON arasındaki farkları paylaşmak istiyorum. Özelikle ping anlamında çok fark var. Ping testleri şu şekilde;

Cloudflare (1.1.1.1)
Metro :
1701110715372.png

GPON:
1701110143777.png
CS Sunucuları (146.66.155.1)
Metro:
1701111105445.png
GPON:
1701111275752.png
Not: GPON hattım Türk Telekom'a ait olup en üst paket olan 1000 Mbps'dir. Ayrıca eklememi istediğiniz ping testleri varsa ekleyebilirim.
Hız Testleri
1701111368344.png
1701111396041.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şu sitelerden de test yapıp atar mısınız rica etsem? Routerınızda kuvvetle muhtemel QoS ayarı vardır, bu interneti bu ayar kapalı kullanmak yazık olur.

Maşallah. 😅 Ne için aldığınızı soracaktım fakat meraktan almışsınız. Aylık internet kullanımınız kaç GB oluyor?

@Dejuf hocam bunu görmeniz lazım.

Son düzenleme:
Metro internette size özel hat çekmeleri normal hocam. Genel prosedür gereği böyledir. Aslında bu hizmet ticaridir. Denemek için bile verdiğiniz bedel çok yüksek. Hayırlısı olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı