32 GB RAM gerekli mi?

Bugün Total War: WARHAMMER II oyununda, arkada Chrome sekmeleri, Discord ve birkaç program açıkken 20GB'ın üstünde RAM kullandığımı gördüm.

Laptop kullanıyorum ve Crucial'ın 32GB(2x16) DDR5 RAM kiti takılı. Dikkat ediyorum özellikle yeni nesil AAA oyunlarda RAM kullanımı yer yer 16GB'ı geçiyor. O yüzden 32GB RAM almanızı ve mutlaka 2x16GB şeklinde dual-channel çalıştırmanızı öneririm.

Dosya Ekleri

• ram_kullanim_laptop.jpg
    ram_kullanim_laptop.jpg
    233,2 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:
Ben de 16 GB bellekli bir dizüstü bilgisayar aldım yakın zamanda. FIFA 23 oynarken %93 bellek kullanımı gördüm. Ki Intel Iris ile oynamaya çalışmadım. (maksat paylaşılan bellekten kullanmasın) 16 GB ölüyor arkadaşlar.

Ben de 16 GB bellekli bir dizüstü bilgisayar aldım yakın zamanda. FIFA 23 oynarken %93 bellek kullanımı gördüm. Ki Intel Iris ile oynamaya çalışmadım. (maksat paylaşılan bellekten kullanmasın) 16 GB ölüyor arkadaşlar.

Doğrudur, zaten şu an günlük/ofis kullanımda bile olması gereken RAM minimum 8GB, o yüzden oyun sistemlerinde 16GB giriş seviye, 32GB RAM ise standart hale gelmeye başlıyor. Artık telefonlarda bile 8GB RAM var :) Asus Scar Rog, MSI Titan gibi üst seviye laptoplarda ise 64GB RAM'ler görünmeye başladı. İleriye yönelik en az 4-5 yıl götürsün diyorsanız, mutlaka 32GB bir kit takın derim.
Benim şahsi önerim;

Giriş seviye oyun sistemleri için;
16GB RAM(2x8GB) Dual Channel

Orta seviye oyun sistemleri için;
32GB RAM (2x16GB) Dual Channel

Üst seviye oyun ve iş istasyonları için;
64GB RAM (2x32GB) Dual Channel

Oyun, yazılım, render vs amaçlı kullanım için ise 8GB RAM tamamen öldü..

Son düzenleme:
nasıl yani? 16 gb dan 32 ye geçince sistemin performansınımı düşürüyoruz
Daha dikkatli okumanı tavsiye ederim. performans düşüşüne engel olduğundan bahsediyorum. 16gb ile baraj kapaklarının bir kısmını açmak zorunda kalan sistem 32gb ile tüm kapakları açarak daha iyi performans elde edilmesinin önünü açıyor.

Yani sıfırdan alınacaksa ddr4 32 GB yerine ddr5 16 daha mı mantıklı olur?

Evet. Çünkü zaten para olunca ekleme yapılabilir kapasiteye. Fakat DDR 5'e geçmek istediğinizde hem yeni RAM hem yeni anakart hem de yeni işlemci almak zorunda kalırsınız. (Sisteminizin AMD olması durumunda tabii)

Geri
Yukarı