3D yazıcı baskı cam tablaya yapışıyor!

Efe Karapınar

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,
Sorun yaşadığım konu alışılmışın dışında bir şey sanırsam. Yaklaşık 1 hafta önce Creality CR-6 SE 3D yazıcı aldım. Bu yazıcı diğer çoğu yazıcıların dışında cam tablaya sahip. Baskı aldığım zaman eğer zeminine destek çizmiyorsa baskıyı çıkarmam çok zor oluyor. Spatula ile zorladığım zamanda baskıya kenarlardan fazla zarar veriyorum. Aynı zamanda cam tablada çok fazla çizik kalıyor ileride baskıyı olumsuz etkilemesinden korkuyorum. Porima marka filament kullanıyorum. Nozul sıcaklığı 210 derece ve tabla sıcaklığı 65 derecede kullanıyorum. Bir fikri vs. olan yardımcı olabilir mi?

Sıcaklığı azaltırsanız muhtemelen sorun çözülür muhtemelen filamentiniz eriyor ve yapışıyor.

Aslında çoğu kişi baskının sizinki gibi yapışmasını ister 🙂 tablayı ısıtmadan baskı almayı deneyin ya da yükseklik ayarını sıfıra ayarlarken A4 kağıdı ile ayarlama yapılıyor ya sıkı ayarlamışsındır.

Aslında çoğu kişi baskının sizinki gibi yapışmasını ister 🙂 tablayı ısıtmadan baskı almayı deneyin ya da yükseklik ayarını sıfıra ayarlarken A4 kağıdı ile ayarlama yapılıyor ya sıkı ayarlamışsındır.

A4 kağıdını ayarlarken sürtünme olacak şekilde ayarlıyorum her seferinde. Tablayı ısıtmadan deneyip geri bildirim yapacağım.

Sıcaklığı azaltırsanız muhtemelen sorun çözülür muhtemelen filamentiniz eriyor ve yapışıyor.

Filamentin üzerinde Nozul sıcaklığı 200-230 arası, tabla sıcaklığı 60-75 arası yazıyor. Yazıcıda Pla'yı ısıt dediğim zaman nozul sıcaklığı 200, tabla 60'a ayarlıyor. Varsayılan olarak ayar böyle geldi. Belki cam tablaya farklı ayar gerekiyordur. Sıcaklığı azaltıp geri bilgirim yapacağım.

Son düzenleme:
4 Tane baskı aldım. İlk baskının tablasını 30 derece yaptım, baskı bittikten sonra bi 10 dakika bekledim gene zor çıktı. Diğerlerini 210-65 derecede baskı aldım. Gece 12 de baskı bitti makineyi kapattım sabah 7 de çıkardım çok bir farkı yoktu.

10dk soğuması için yeterli bir süre değil. Uzun süre bekleyen için de çok bir fark yok demişsin ama sistem bu şekilde, beklemen gerek.

Seninkiler fazla ısrarcıysa nozülü tablaya fazla yakın ayarlamış da olabilirsin.

Sebebi ne olursa olsun her durumda, hala yapışık ise uygun noktalardan biraz spatula ile aralık yaparsan gerisi kolayca gelir, buzluğun buzunu kazıyor gibi dalmana gerek yok, göründüğünden daha zayıf tablaya yapışıktır.

10dk soğuması için yeterli bir süre değil. Uzun süre bekleyen için de çok bir fark yok demişsin ama sistem bu şekilde, beklemen gerek.

Seninkiler fazla ısrarcıysa nozülü tablaya fazla yakın ayarlamış da olabilirsin.

Sebebi ne olursa olsun her durumda, hala yapışık ise uygun noktalardan biraz spatula ile aralık yaparsan gerisi kolayca gelir, buzluğun buzunu kazıyor gibi dalmana gerek yok, göründüğünden daha zayıf tablaya yapışıktır.

Tamamdır. Teşekkür ederim cevapların için.

Yeni konular

Geri
Yukarı