3D yazıcı baskı sorunu nasıl çözülür?

Makinenin hotend montaj braketindeki montaj yuvalarının ikisinin birden kırılması benim bakış açıma göre kullanıcı hatası, "aşırı torklama" gerektiren montaj işlemi değil çünkü.

Evet bunun kullanıcı hatası dışında izahı yok ama gerçekten tüm hotendi söktüm anca çıktı.
Pnömatik ve nozül. Ciddi tork uygulamam gerekti. 😂 bir şekilde iyi fabrikadan iyi montajlanmamış ilk birkaç baskıdan sonra içine filament dolmuş.

Extruder kitten kasıt mandal ise ve 2 Pro'da ender 3'teki gibi plastik mandal var ise güç denemesi yapmazsanız hemen kırılmaz, ben 2 yıl kullanıp kıramayanlardanım. Ayrıca Thingiverse vb. sitelerde modeli mevcut, basıp yedekte tutabilirsiniz.

Extruder kitten kastım metal çift dişli olanlar. Plastik aksamın kırılmasından ziyade doğru step ayarıyla doğru miktarda filamenti gönderecek bit kit. Kutudan çıktığı haliyle 10cm filament gönder komutuna 9.5cm filament gönderiyordu. Step ayarı yaptım 10cm göndermesini kalibre ettim ama bu kalibrasyon ne kadar sürer emin olamadım. O yüzden daha kaliteli bir extruder set ile uzun süre kalibrasyon kaçmaz diye düşündüm.

Yaylara gelirsek, evet bu mesajın başındaki durum, sarı kalın yayları ender 3 Neo'larda nihayet kullanmaya başladılar. Sizlerin de alması gerekli ama noname bir ürün yeterli. Ben v2'de 25mmlik olanları kullanmıştım.

Yayları yeni sipariş ettim. Bugün yarın gelir. Umarım herkesin söylediği faydayı görürüm. Üzerinde gelen yaylar kalibrasyonu tutamıyor maalesef.

Çoğu sıkıntınız ender 3 serisinde de yaşandığından, eski konulara da göz atabilirsiniz.

En azından bu biraz moral oldu. Arada kalmıştım neyse başlangıçta bu işimi görür diye ender 2 Pro almıştım. En azından 3 alsam da benzer problemler yaşayabilecekmişiz.

Bu ara tablayla çok yakın temasta olduğunuz cildinizin yağı tablaya geçer, baskı öncesi tablayı klasik kolonya ve peçeteyle silip deneyin.

Eczaneden izopropil alkol aldım. Eski bir fıs fıs kolonya şişesine doldurdum. Cam yüzeyi arada sırada onunla siliyorum. Cam yüzeyin büyük faydası var. Pritt falan hiçbir şey kullanmadan hem güzel yapışıyor hem de yapışan yüzeyle dümdüz pürüzsüz cilalanmış gibi çıkıyor. Cam soğuyunca kolay ayrıldığı için de cam yüzeyinde artık filament bırakmıyor. Manyetik buildtak eziyetmiş. Camdan sonra bunu anladım.

Kırtasiyeden uygun boyutta metal kıskaç alsan da olabilir gibi. Cam kestirirsen, camcıya kenarların keskinliğini almasını söylersen onlar halleder.

Kırtasiyeden uygun boyutta metal kıskaç alsan da olabilir gibi. Cam kestirirsen, camcıya kenarların keskinliğini almasını söylersen onlar halleder.

Camcı zaten bedava veriyor camı adama abi bunu rodajla derse camı vermekten de vazgeçebilir. :) en güzeli etrafına siyah elektrik bandı çekmek. Ben öyle yaptım hem keskin kenarlar zarar vermiyor hem de tabla üstünde güzel gözüküyor.

Son düzenleme:
OK, bazı detaylar netleşti.

Ext. kit almasan da olurmuş, kırılmadıkça kaçırmıyordu. Aslında çift dişliler daha fazla sıkıntı oluşturabilir, çarkın altından kendini yiyor satılanların çoğu, oraya pul vb. bir şey koymak gerekiyor, nette videolarının olması lazım. Chep'in var.😇

E-step ayarının kaçması pnömatik konnektörlerden de olabiliyor çünkü içteki boruyu tutan tırnaklar kolay kırılıyor. Onlar için de Thingiverse'de baskı çözümleri mevcut.

Hotend kısmı için bu ya da buna benzer bir çözüm kullanmıştım:

Konnektörün içi boşaltılıp basılan parçanın içine yapıştırılıyordu. Bu çözüm beni yolda bırakmadı.

Ext. tarafı için bulduğum buna benzer baskılı çözümler boyutlarından ve o bölgeye daha fazla boru baskı yaptığı için kolay kırıldı. Onun için de borunun içinden geçebileceği uygun dişe sahip metal parça bulup (yeğenimin bisiklet fren ayar somunu) kullandım, barelin dişi de uyuyordu sanırım ama o da kim bilir kaç lira olmuştur. Hassas sütun matkap varsa konnektörün kendisi de delinebilir. El matkabıyla da olur ama dişleri patlatması kolay et payı az kaldığı, ben somunla destek vermeme rağmen 2 tane patlatmıştım. Deldikten sonra boruyu geçirip ucunu biraz ısıtıp sonra genişletilmesi gerek.

Kaynak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Camcıdan tam hizmet almak daha iyi olur.

Son düzenleme:
Ext. Kit almasan da olurmuş, kırılmadıkça kaçırmıyordu. Aslında çift dişliler daha fazla sıkıntı oluşturabilir, çarkın altından kendini yiyor satılanların çoğu, oraya pul vb. bir şey koymak gerekiyor, nette videolarının olması lazım. Chep'in var.😇

Yok yok almadım. Almak için uyumlu modellere bakıyordum. Şimdi senin önerdiğin çözümleri uygulayacağım.

Bu arada benim gibi X braketin üstündeki vida yuvalarını kırarsanız diye parçanın orijinalini buldum baskı için: 😂

Son düzenleme:
Bulduğun remixli, çentikler eklemiş kayış için, orijinal dosyayı yapan da ben çizdim, kontrol ettim gözüme çarpan bir sorun yok gibi ama risk size ait çekmiş yani en az biri orijinalinden farklı.

Senin "kırılan" brakette daha önce konuşulan çözümlerden en az birinin yeterli olması lazım.

Son düzenleme:
valla hocam ben sorunu hallettim sanırım. gittim diş hekimi kardeşimi çağırdım eli terazi gibidir. 😂
yaptık bi kaç bişey bastım sizce nasıldır. sadece kalibrasyon yaptım parçalarda henüz bi değişiklik yok

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-08-02 at 13.18.44.jpeg
    WhatsApp Image 2023-08-02 at 13.18.44.jpeg
    89,5 KB · Görüntüleme: 20
  • WhatsApp Image 2023-08-02 at 13.18.43.jpeg
    WhatsApp Image 2023-08-02 at 13.18.43.jpeg
    83,1 KB · Görüntüleme: 24
Bulduğun remixli, çentikler eklemiş kayış için, orijinal dosyayı yapan da ben çizdim, kontrol ettim gözüme çarpan bir sorun gibi ama risk size ait çekmiş yani en az biri orijinalinden farklı.

Senin "kırılan" brakette daha önce konuşulan çözümlerden en az birinin yeterli olması lazım.
Her ihtimale karşı o modeli de yedekte tutuyorum. Son yaptığım japon yapıştırma sağlam oldu. 😂 hala onunla idare ediyorum. Koparsa aşağıda senin önerdiğin çözüm var. O da olmazsa modeli basıp kullanacağım. 😇

Vallahi hocam ben sorunu hallettim sanırım. Gittim diş hekimi kardeşimi çağırdım eli terazi gibidir. 😂
Yaptık birkaç bir şey bastım sizce nasıldır. Sadece kalibrasyon yaptım parçalarda henüz bir değişiklik yok

Gözün aydın. Supportsuz o baskıyı gayet güzel almış. Vallahi süper.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    139,4 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:

Geri
Yukarı