3D yazıcı Z eksen üzerine erime oluyor

gokhan1799a

Picopat
Daha fazla  
(Siyah martı duy sesimi)
Merhaba 2 gündür acayip can sıkıcı bir problem yaşıyorum.
Yazılımı alalı 2 hafta oldu iki üç baskı aldım ufak tefek kalibrasyon sorunları yaşadım forumlardan bilgi alarak onları hallettim, 2 gün önce bir baskı alırken baskının yarılarında patur kütür sesler duymaya başladım koşa koşa yazıcının yanına gittim bir baktım baskı çöp olmuş üst katmanlar erimiş paramparça olmus.
Biraz kurcaladım olmadı gcodedan kaynaklı sandım xyz küpü basayım dedim onda da aynısını yaptı, problemin mekanik olduğundan şüphelenmeye başladım.
Milleri kontrol ettim civataları kontrol ettim hepsi sıkı, tekerlekleri kontrol ettim problem yok. Bir türlü çözemedim neden kaynaklı olduğunu, baskının ortalarına gelince sanki mil zorlanıyor gibi geldi, üst katmana çıkamıyor mevcut katmana sürtmeye başlıyor.
Bugün yine bir baskı denedim, ekranın altında anlık gösteren xyz değerleri gözüme çarptı, 0.2mm katman kalınlığında yazıyorum modeli. 0.2mm artıp duran değer bazen 0.1mm artıyor bazen 0.2mm artıyor. Bunun ne kadar önemi var bilmiyorum ama gözüme çarpan tek şey bu oldu. Teknik desteği arıyorum kalibrasyon yapın deyip duruyor, bilgisi olan yardım edebilir mi? Keyfim çok bozuk.

Nozzle çarpıyor.

Dosya Ekleri

• 20231125_154156.jpg
    20231125_154156.jpg
    113,2 KB · Görüntüleme: 61
  • 20231125_153925.jpg
    20231125_153925.jpg
    134,1 KB · Görüntüleme: 54
(Siyah martı duy sesimi)
Merhaba 2 gündür acayip can sıkıcı bir problem yaşıyorum.
Yazılımı alalı 2 hafta oldu iki üç baskı aldım ufak tefek kalibrasyon sorunları yaşadım forumlardan bilgi alarak onları hallettim, 2 gün önce bir baskı alırken baskının yarılarında patur kütür sesler duymaya başladım koşa koşa yazıcının yanına gittim bir baktım baskı çöp olmuş üst katmanlar erimiş paramparça olmus.
Biraz kurcaladım olmadı gcodedan kaynaklı sandım xyz küpü basayım dedim onda da aynısını yaptı, problemin mekanik olduğundan şüphelenmeye başladım.
Milleri kontrol ettim civataları kontrol ettim hepsi sıkı, tekerlekleri kontrol ettim problem yok. Bir türlü çözemedim neden kaynaklı olduğunu, baskının ortalarına gelince sanki mil zorlanıyor gibi geldi, üst katmana çıkamıyor mevcut katmana sürtmeye başlıyor.
Bugün yine bir baskı denedim, ekranın altında anlık gösteren xyz değerleri gözüme çarptı, 0.2mm katman kalınlığında yazıyorum modeli. 0.2mm artıp duran değer bazen 0.1mm artıyor bazen 0.2mm artıyor. Bunun ne kadar önemi var bilmiyorum ama gözüme çarpan tek şey bu oldu. Teknik desteği arıyorum kalibrasyon yapın deyip duruyor, bilgisi olan yardım edebilir mi? Keyfim çok bozuk.

Nozzle çarpıyor.
Tabla kalibrasyonu yaptınız mı? Filament türü ve ısı değerleriniz nedir?

Tabla kalibrasyonumu chep'in gcodu ile yapıyorum a4 kağıdı giricek kadar ardından z ofseti ayarlayıp oto bed leveling yapıyorum. Kalibrasyonumda sıkıntı yok sıkıntı olsa daha onceki baskilarimda da sorun olurdu veya ilk katlarda bozulurdu diye dusunuyorum. Cihaz ender 3 s1 filament pla 1.75
Nozzle 200 derece
Tabla 60 derece

Tabla kalibrasyonumu chep'in gcodu ile yapıyorum a4 kağıdı giricek kadar ardından z ofseti ayarlayıp oto bed leveling yapıyorum. Kalibrasyonumda sıkıntı yok sıkıntı olsa daha onceki baskilarimda da sorun olurdu veya ilk katlarda bozulurdu diye dusunuyorum. Cihaz ender 3 s1 filament pla 1.75
Nozzle 200 derece
Tabla 60 derece
Hocam sizin sorununuz overheating veya over extrusion gibi geldi bunları bi araştırın, olmazsa facebookta 3d printer grupları var yerli yabancı, onlar direkt çözebilir.

Hocam sizin sorununuz overheating veya over extrusion gibi geldi bunları bi araştırın, olmazsa facebookta 3d printer grupları var yerli yabancı, onlar direkt çözebilir.
Hocam nozzle baskıya çarpıyor yukarı çıkmıyor katman atlarken zorlanıyor gibi, dediklerinizle ilgili olduğunu sanmıyorum araştırmıştım onları. Baskı sırasında sürtmeye başladığı zaman offseti ayarlayıp yukarı çekiyorum nozzle anca öyle kurtarıyorum. Hep aynı ayarlarda kullandım hiç bir sorun yoktu, bir anda böyle oldu.

Hocam şu civata gevşemişti ses yapıyodu onu sıktım 3 4 gün önce başka birşey yapmadım.
Yukarı komutu verdiğimde anlık duraksayıp devam ediyor ama hep farklı yerlerde yapıyor.
Bahsettiğim ekranda z değeri bazen 1mm 1mm artıyor o zamanlar sürtme başlıyor. 2mm artması gerekiyor mantıken

Videoyu buraya yükleyemedim maalesef

Dosya Ekleri

• 20231125_170325.jpg
    20231125_170325.jpg
    109,5 KB · Görüntüleme: 50
OK. Sorunu tetikleyen muhtemelen odur.
X ekseninin gövdeye(tablaya değil) paralel olması gerekli, sendeki bir miktar çarpık ise sıktığın vida, öncesinde hareket sırasında çarpıklığın verdiği baskıyı azaltıyordu. Teker ayarlarını da gözden geçirmen gerekecek.Z eksen kolonlarının da gövdeye 90 derece yaptığından emin ol.

Hocam paralel mi diye kontrol ettim çok milimektrik bi fark var yani var yok gibi bişey, tekerlekler de dış taraftaki 2 teker tek parmağımla zorlandığımda dönmüyor iki parmağımla zorlayinca dönüyor ama içerdekiler çok sert dönmüyor.

Normalde milimetrik fark da olmamalı.

Makine farklı ama sistemi kullanabilirsin x ekseninin paralelliği için:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teker ayarların tatlı sert olmalı, çok sıkı kesinlikle olmamalı.

Benim makinemde senin sıktığın civatanın somunları sıkılımıyor, baktığım kadarıyla seninkilerin de somunları sıkılmamalı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı