4000 TL'ye 2K 144/165/170 Hz veya 4K 60 Hz monitör önerisi

Belli bir rakamin altina dusmemesi gerekiyor. Mesela 83-90 PPI arasi rakamlar yeterliyken 60 PPI degerli bir ekrani panel veya renk kalitesi ve derinligi kurtaramaz. O acidan dikkat edilmesi lazim.
Konunun biraz dışına çıktık ama 1080p 31,5" monitörler 70 PPI, 35" 1080p monitör olsaydı muhtemelen yaklaşık 60 PPI olurdu.
Çözünürlük arttırmadığınız veya monitörün boyutunu küçültmediğiniz sürece PPI değeri monitörde yükselmez.

İtopya'da ara sıra G27Q S2721DGF modelleri indirime giriyor.
Şuanda stoğu bulunan XG2705-2K modeli de var alınabilecek.

4K olarak yakın tarihte 3500 bandında satılan Samsung LU28R550UQRXUF modeli var.

Evet, İstanbul'da yaşıyorum.

Dell S2721DGF vs LG 27UL550-W desek hangisi daha iyidir?
Sirf goruntuye onem veriyorsaniz LG ama monitor beni her anlamda doyursun diyorsaniz Dell.
Ppı sayisı çözünürlük ve boyutla alakalı bir şey çozünurluk arttıkca ppı artar boyut buyüdukce düşer ve zaten piksel görme olayı da burada başlar ekran buyuk oldugu zaman cozunurluk dusuk kaldigi icin piksel gozükür istedigin kalitede al yan yana getirince anlarsın ne demek istediğimi.
30 inc ultrawide 1080p monitorum webte gezinirken gayet normal bir goruntu veriyor. Oyunlardaysa 4K monitorlerden daha keskin goruntu vermektedir. Frame scaling ayariyla.

Bir monitor yeterli PPI degeri araligina sahipse panel kalitesi ve renk derinligi ve sayisina bakacaksiniz.
Giriş-orta seviye bir 4K monitörün üst seviye 2K bir monitörden daha iyi performans vereceğini/veremeyeceğini bilemediğimden dolayı kararsızım.
Giris-Orta seviye ancak goruntuye onem veriyorsaniz kesinlikle 2K monitorden daha iyi goruntu verir. Adobe RGB de varmis.
1080p 31,5" monitörler 70 PPI, 35" 1080p monitör olsaydı muhtemelen yaklaşık 60 PPI olurdu
Ben sadece ornek verdim onu hocam.

Sirf goruntuye onem veriyorsaniz LG ama monitor beni her anlamda doyursun diyorsaniz Dell.

30 inc ultrawide 1080p monitorum webte gezinirken gayet normal bir goruntu veriyor. Oyunlardaysa 4K monitorlerden daha keskin goruntu vermektedir. Frame scaling ayariyla.

Bir monitor yeterli PPI degeri araligina sahipse panel kalitesi ve renk derinligi ve sayisina bakacaksiniz.

Giris-Orta seviye ancak goruntuye onem veriyorsaniz kesinlikle 2K monitorden daha iyi goruntu verir. Adobe RGB de varmis.
Aynen hocam 8kdan bile iyi hatta :)

Aynen hocam 8kdan bile iyi hatta :)
Bilmedigin seyler hakkinda konusmaktan ne zaman vazgececeksin? :D
AMD'yi bilip bilmeden kotulemek bitti simdi ekranda mi sira? :D
Uzuldum adina.

Son düzenleme:
Boş ver hocam adam 4K'dan daha iyi 1080p diyor daha ne konusuyorsun :)
Dedi Ryzen kullanip AMD hateri olan arkadas :D

PPI degerini dikkate almadan verdigim ornek o. Panel kalitesinin onemini vurgulamaya calistim orda. Siz de hemen kotuleyecek yer ariyorsunuz.
83 PPI altina dusmedikce sorun yok.

Ayrica, ben 1080p, 4K'dan iyi demedim. Sanal 4K, gercek 4K'dan tabiiki daha iyi olamaz. Daha keskin goruntu veriyor dedim ki sanal 4K kullanan monitorun renk derinligi daha iyiyse bu mumkundur. Bizzat 4K monitorle yan yana koyup test ettim.

Soylediklerimi carpitarak uste cikamazsiniz. Bu arada, cirkef hareketlerinizin ne yeri ne zamani arkadasa yardimci olmaya calisiyoruz surda sizin yaptiklariniza bakin.

Sizin seviyenize inmemek icin sonraki mesajlariniza cevap vermeyecegim.

Son düzenleme:
Dedi Ryzen kullanip AMD hateri olan arkadas :D

ppı degerini dikkate almadan verdigim ornek o. Panel kalitesinin onemini vurgulamaya calistim orada. Siz de hemen kotuleyecek yer ariyorsunuz.
83 ppı altina dusmedikce sorun yok.

Ayrica, ben 1080p, 4K'dan iyi demedim. Sanal 4K, gercek 4K'dan tabii ki daha iyi olamaz. Daha keskin goruntu veriyor dedim ki sanal 4K kullanan monitorun renk derinligi daha iyiyse bu mumkundur. Bizzat 4K monitorle yan yana koyup test ettim.

Soylediklerimi carpitarak uste cikamazsiniz. Bu arada, cirkef hareketlerinizin ne yeri ne zamani arkadasa yardimci olmaya calisiyoruz şurada sizin yaptiklariniza bakin.

Sizin seviyenize inmemek icin sonraki mesajlariniza cevap vermeyecegim.

Ppı nedir?
İngilizce pixel per inch kelimesinden gelmektedir. Türkçe anlamı inç başına düşen nokta sayısı demektir. İnç başına ne kadar fazla nokta düşerse hassasiyet o kadar fazla olmakta ve görüntü o kadar net algılanmaktadır. (Wikipedia)

Ppı değeri ne kadar fazlaysa ekran o kadar keskin görüntüler elde eder; parlaklık yani nıt değeri daha farklı bir konudur. Bunun ppi ile kesinlikle doğrusal bir orantısı yoktur.
(Wikipedia)
Alıntı.
157ppı değerine sahip 4K kullanıcısıyım daha önce de üst bir model olan 1080p kullandım. Fark oldukça anlaşılır oluyordu. Her konuda.
Yani @P R O F O U N D kardeşim ppı değeri ile keskinlik artıyor renk derinliği ile değil sen çarpıtıyorsun bizde sana onu anlatıyoruz ama yanlış anladın beni.Üzdüysem özür dilerim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı