6 aylık yazılım kursu ile yazılımcı olunur mu?

Beach House

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bazı yazılım kursları var, canlı derslerle 6 aylık yazılım eğitim veriyorlar. Benim yazılım temelim var ve kendimi daha çok geliştirmek istiyorum ama ne kadar işe yarar bu kurs, kursu bitirdikten sonra iş bulabilir miyim?

6 ayda yazılımcı olunur da hangi kursa sahipsin onu da bilmek lazım. Siliconacamedy diye bir şey var sahte sertifika veriyor haberin olsun.

Dört yıl Freelance iki yıldır da profesyonel olarak yazılım geliştiriyorum fakat hala uzmanım diyemem :) 6 Ayda "yazılımcı" olabilir misin bilmiyorum. Ayrıca yazılımcı olmaktan beklenti nedir? Ona da bakmak lazım...

Yazılımcı olursun da lisans eğitiimi olmadan iş bulabilir misin bilmiyorum.

Benim de kafama takılan en büyük soru bu.

Dört yıl freelance iki yıldır da profesyonel olarak yazılım geliştiriyorum fakat hala uzmanım diyemem :) 6 ayda "yazılımcı" olabilir misin bilmiyorum. Ayrıca yazılımcı olmaktan beklenti nedir? Ona da bakmak lazım...

Uzmanlık derecesinde değil tabii ki ama ben de freelance çalışmak istiyorum ama kafama takılan asıl soru şu ne kadar yaparsam yapayım diplomam olmadığı için iş bulmak sıkıntı olur mu? Freelance iş bulmak kolay mı? Full stack developer olmak istiyorum.

Son düzenleme:
Kursun içeriğine göre değişir, yazılım kurslarını hiç izlemedim ancak bir çoğunda size dökümasyon okumaktan ve okuduğunuz dökümasyonu pratiğe dökmekten bahsetmediğine eminim, muhtemelen şu böyle bu şöyle yapılır şeklinde anlatıyorlardır doğru muyum?

Benim de kafama takılan en büyük soru bu.

Uzmanlık derecesinde değil tabii ki ama ben de freelance çalışmak istiyorum ama kafama takılan asıl soru şu ne kadar yaparsam yapayım diplomam olmadığı için iş bulmak sıkıntı olur mu? Freelance iş bulmak kolay mı? Full stack developer olmak istiyorum.
6 ayda Full Stack Developer olamazsınız. Full Stack, içinde çok fazla dil barındıran bir terim ve hepsi 6 ayda öğrenilemez.

Freelance iş bulmak kolay değil, fakat Freelance çalışırken kimse size diploma sormaz. İşi yapabilmeniz ve referanslarınız daha önemli.

Birileri sana 6 aylik egitim sonrasinda kod yazman icin para verir mi? Evet verebilir.
Bu seni yazilimci yapar mi? Evet. Para karsiligi uygulama gelistiriyorsan artik meslek erbabisindir.
6 ayda cidden bir sey ogrenebilir misin? Hayir. Ama piyasa cok genis, her seviyede insan ucundan bir seyler kapabilir. Freelance ilanlara bakarsan dunyanin en kolay isini 5-10$ verip yaptirmaya calisanlar oldugunu gorursun.

Bu sekilde sektore girebilirsin, kendini gelistirmeye devam ederek belli noktalara gelebilirsin. Ama formal egitim almis yazilim muhendisi ile ayni seviyeye gelmen icin senelerini vermen gerekir.

6 ay sonucunda para kazanacak seviyeye gelme ihtimalin var. Tabii bu yapacağın işe de bağlı. Kimse 6 aylık bir kişiye büyük işler vermeye yanaşmaz, haklı olarak. Ufak freelancer işlerde çalışabilirsin ama burada da işin içine fiyat kısmı giriyor. Kazandığın para sürekli değişecek, bir ay çok kazanırken bir sonraki ay az kazanabileceksin.

6 aylık deneyim sektör için neredeyse hiçbir şey demek. Kendini senelerce geliştirmen gerekecek.

6 ay sonunda kendine ne kadar "yazılımcıyım" dersin bilmiyorum ama sektör için junior olabilirsin. Başarılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı