75 Hz vs 144 Hz

Ayrıyeten windowsun daha iyi oyun deneyimi için bi ayarı var tam ekran iyileştirmesi diye. Bu da sıkıntı çıkarıyor olabilir. Oyuna sağ tık yapıp "Tam ekran iyileştirmesini devre dışı bırak"a tik at.

%1 ve %0.1 FPS değerlerini kontrol edersen belki sebebi bulabilirsin. Sistemden mi monitörden mi kaynaklı olduğunu.

Sistemin diğer bileşenlerinin kullanımları nasıl? İşlemci ve RAM?

Buyur hocam, 1080p yüksek ayarlarda, sistemim de şu:
MSI H410M-A Pro.
GTX 1070 Ti 8 GB.
i3 10100F
2x8 = 16 RAM.
240 SSD + 240 HDD.

İstersen 100'de 1'lik ve 1000'de 1'lik FPS değerleri de var elimde.

Ayrıyeten Windows'un daha iyi oyun deneyimi için bir ayarı var tam ekran iyileştirmesi diye. Bu da sıkıntı çıkarıyor olabilir. Oyuna sağ tık yapıp "tam ekran iyileştirmesini devre dışı bırak"a tik at.

%1 ve %0.1 FPS değerlerini kontrol edersen belki sebebi bulabilirsin. Sistemden mi monitörden mi kaynaklı olduğunu.

Değerleri atınca başka bir arkadaş FPS düzgün ama frameler yerlerde diyordu.

@Serush

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    221,7 KB · Görüntüleme: 12
  • Ekran Alıntısıa.PNG
    Ekran Alıntısıa.PNG
    81,3 KB · Görüntüleme: 18
  • Ekran Alıntısıss.PNG
    Ekran Alıntısıss.PNG
    142,7 KB · Görüntüleme: 12
  • sasdad.PNG
    sasdad.PNG
    8,1 KB · Görüntüleme: 12
  • Ekran Alıntısısss.PNG
    Ekran Alıntısısss.PNG
    441,7 KB · Görüntüleme: 20
  • Ekran Alıntısısdsd.PNG
    Ekran Alıntısısdsd.PNG
    477,8 KB · Görüntüleme: 11
  • Ekran Alıntısıs.PNG
    Ekran Alıntısıs.PNG
    369,8 KB · Görüntüleme: 12
  • Ekran Alıntısı (1).PNG
    Ekran Alıntısı (1).PNG
    18 KB · Görüntüleme: 11
Ben de anormal bi değer göremedim. Aklıma farklı bir şey gelmiyor. Monitör elektrikten ihtiyacı olan akımı çekebiliyor mu acaba falan diye düşünmeye başladım.

Ya da kullandığınız monitörün bir sorunu da olabilir. @ArthurMorgan33 hocam monitörlerde bilgili biri. Bilgisi varsa yardımcı olabilir belki.

Attığınız değerlerin içinde RAM değeri yok yalnız. Ram kullanımı falan nasıl?

Hocam CPU sıcaklığı çok yüksek geldi, denediğiniz oyun nedir? @erme hocamın dediği gibi tamam 144 Hz daha akıcı ama 75 takılmalara ve kasma hissine sebebiyet vermez.

Attığınız değerlerin içinde RAM değeri yok yalnız. RAM kullanımı falan nasıl?

Ona tam bakmadım ama oyunda iken Görev Yöneticisi'nden bakınca %50'lerde falan Max 8 GB falan kullanıyor gibi gördüm ama emin değilim.
Arkadaş Intel Turbo Boost aç dedi ondan sonra XMP'i ayarladım. Daha bir şey gelmiyor aklıma.

Hocam CPU sıcaklığı çok yüksek geldi, denediğiniz oyun nedir? @erme hocamın dediği gibi tamam 144 Hz daha akıcı ama 75 takılmalara ve kasma hissine sebebiyet vermez.

Apex Legends oyunu, büyük ihtimal güç seçeneklerinden yüksek performansa almıştım kayıtları alırken, bir de termal macun falan değişmedi ondan sıcaklık öyle yoksa 50 derecelerde falan geziyor Max 55.

Ona tam bakmadım ama oyunda iken Görev Yöneticisi'nden bakınca %50'lerde falan Max 8 GB falan kullanıyor gibi gördüm ama emin değilim.
Arkadaş Intel Turbo Boost aç dedi ondan sonra XMP'i ayarladım. Daha bir şey gelmiyor aklıma.

Apex Legends oyunu, büyük ihtimal güç seçeneklerinden yüksek performansa almıştım kayıtları alırken, bir de termal macun falan değişmedi ondan sıcaklık öyle yoksa 50 derecelerde falan geziyor Max 55.

Hocam ekran kartı sürücüleriniz güncel mi? AMD'de ekran kartı sürücüleri yüklenmeyince veya sıkıntılı olunca böyle yapıyordu NVIDIA'da da aynı olabilir.

Oyunda saniyelik FPS dalgalanması var gibi gözüküyor ama muhtemelen bu Afterburner'a yansımıyor, bir RAM testi yapın derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı