75Hz vs 144Hz

chaoo

Hectopat
Makaleler
7
Arkadaşlar sizce 144Hz mi almalıyım yoksa 75 mi? Bazıları 75Hz'de kasma hissi oluyor diyor, doğru mu? Ayrıca 144Hz alsam parasına değer mi?

Tabi ki ne kadar yüksek Hz olursa o kadar iyi olur. İmkanın varsa kesinlikle 144 Hz al.

Bütçeniz var ise 144 almanızı şiddetle tavsiye ederim. Şahsi fikrim, 60 ile 75'in arasında bir fark yok, yani size artı katacak derecede bir fark yok. 75 Hz'e para verilmektense, 144 için para biriktirilmesini tavsiye ediyorum. Bütçeniz müsait ise kesinlikle 144 almalısınız.

Donanım 144Hz'ten alınacak olan tatminkar keyfi karşılayacak seviyede güçlü (100 FPS+) ve genelde rekabetçi odaklı oyunlar oynanması hedefleniyorsa 75 Hz'e oranla kesinlikle parasına değer derim. Ayrıca oyun dışı masaüstü kullanımıyla beraber herhangi bir program veya yazılım üzerinde çalışılıyorsa 144 Hz yine akıcılık farkını hissettireceği gibi bu noktada gözün daha az yorulmasına da katkıda bulunur.

Ama söz konusu ben karışık takılırım ama daha çok senaryo ve grafik odaklı oyunlar beni ilgilendiriyor derseniz de 75 Hz yine her türlü iş görecektir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar peki benim şu an monitörüm 60Hz ve üstüne dönüştürücü ile kullanıyorum 75Hz alsam gözle görülür fark olur mu? Bir ara 70Hz'ye çıkartmıştım monitörü 10Hz bile çok fark ettirmişti.

Geri
Yukarı