8 Dersten kaldım, ne yapacağım?

Bir şey sorabilir miyim? Bu şey gibi mi:
Nefes aldığını fark edince manuel nefes almaya başlamak.
Yürüdüğünü fark edince manuel yürümek gibi.

oyun hiç oynamıyorum bu yüzden kafamı dağıtamıyorum kendime sarıyorum.
Dostum OKB hakkında pek bir şey diyemeyeceğim bilgim olmadığı için ama aslında bir oyuna başlasan sana çok iyi gelir diye düşünüyorum. 3-4 yaşından beri oyun oynuyorum, inan bana oyun gerçekten bir ilaç gibi. Kafama bir şey mi takıldı? Açıyorum oyunumu keyfime bakıyorum. Hasta mıyım? Oyuna giriyorum bütün baş ağrım geçiyor, kusma varsa midem bile bulanmıyor. Ramazanda oruç olduğumu bile hissetmiyorum, sahurda oturuyorum oyuna bir bakıyorum iftar olmuş, acıktığımı bile hissetmiyorum.

Özellikle online oyunlara başlamanı tavsiye ederim. Bağımlılık yaptığı için tüm aklın oyunda oluyor, kafana takmaman gereken gereksiz şeyleri hiç takmazsın kafana. Hatta gerekli şeyleri bile takmıyorsun. Lise 1'de okuldan eve gelirdim gece 12'ye kadar oyun oynardım. Çoğu dersten 10-30 arası alıyordum anca, ama hiç umrumda bile olmuyordu devam ediyordum oyuna. En son PC elimden alındı da düzelttim dersleri. Yani anlayacağın, en çok önem vermen gereken şeyler bile umrunda olmuyor, hayatın oyun oluyor. Tabi bu kadar bağımlılık çok zararlı ama senin kafana taktığın çok gereksiz şeyleri biraz olsun azaltabilmen için, kafanı dağıtabilmen için oyuna başlaman gerek diye düşünüyorum.

Okb olduğumu öğrendim sanırım. Belirli seviyeleri var mı? Hep olmasa da arada bende bunu çok yapıyorum. Karanlıkta özellike bazen hiç şüphe duymadan yürürken bazen arkama bakmadan duramıyorum. Yanımdan geçen insanlara korkarak bakıyorum.

Mesela sizin yaptığınız aşırıya kaçmıyorsa normaldir okb hastalığı çok ileri tekrarlamalarla olur mesela 10 kişiden 2'sinde görünür ama 1000 kişiden 1'inde çok ileri seviye olur doktora gitmenizi öneririm.
Bir şey sorabilir miyim? Bu şey gibi mi:
Nefes aldığını fark edince manuel nefes almaya başlamak.
Yürüdüğünü fark edince manuel yürümek gibi.

Tam öyle değil biz okb hastaları sürekli aynı şeyleri tekrarlar ve uygularız hem de çok mesela telefonu açtın saati 10 kere görsende tekrar açmak gibi bizim hayatımızda etkileniyor başarılarımız duruyor. Ama sizin dediğinizle bağdaştırılabilir.

Mesela düşüncelerden oluşuyor ne yapıyoruz sürekli bir şeyleri takıyoruz ben kendimden anlatmak gerekirse her göz kırptığımda Allah korusun derim bir şey olacağını zannederim beni birini vuracağını zannederim etrafıma bakınırım boş boş ve kaldırımlara basarım basmassam 1 km bile olsa geri döner basarım birilerine kötü düşünce düşünürüm bu aileme bile olabilir bu kendimden nefret etmemi sağlıyor bu yüzden iyice kafayı bozuyorum.

O olsa iyi bir de kişilik bozukluğu olduğunu da düşünüyorum tanı koyulmadı ama insanların yüzlerine yaklaşıp bakıyorum ilaç zaten iyice yavaşlattı beni oyun hiç oynamıyorum bu yüzden kafamı dağıtamıyorum kendime sarıyorum.
Bu tür korkulardan kurtulmanın tek yolu sanırım hiç bir şeye değer vermemek biraz yoda gibi konuştum ama ölümden ölmekten çok korkmak bir işe yaramaz aksine korkmazsanız birinin sizin gelip vurması düşüncesi sizi etkilemez kader bu sonuçta.

Ilaci sensin derken senin bilincaltinda yatiyor demek istedi galiba. Obsesif bozuklugu hastaligiyla ilgili cok bir bilgim yok ama bilincaltinizi buna kabullendirtip aklinizda sadece dersin kalmasina izin verin. Deneyin. Denemeden olmaz. Şizofreni olmayacaksin. Ergen bir dusunceden baska bir sey degil bu dedigin. Lutfen bunu kendin icin yap. Sana onerim Online kurslardan oyun yapmayi ogren. Oyun yapip para kazanabilirsin. Bolumunu okumana gerek yok.
Keşke çat diye ergen demeseydiniz, tabi siz bilirsiniz.(Amacım tartışma yaratmak değil, burda yardıma ihtiyacı olan birisine yardımcı oluyoruz.)

Dostum OKB hakkında pek bir şey diyemeyeceğim bilgim olmadığı için ama aslında bir oyuna başlasan sana çok iyi gelir diye düşünüyorum. 3-4 yaşından beri oyun oynuyorum, inan bana oyun gerçekten bir ilaç gibi. Kafama bir şey mi takıldı? Açıyorum oyunumu keyfime bakıyorum. Hasta mıyım? Oyuna giriyorum bütün baş ağrım geçiyor, kusma varsa midem bile bulanmıyor. Ramazanda oruç olduğumu bile hissetmiyorum, sahurda oturuyorum oyuna bir bakıyorum iftar olmuş, acıktığımı bile hissetmiyorum.

Özellikle online oyunlara başlamanı tavsiye ederim. Bağımlılık yaptığı için tüm aklın oyunda oluyor, kafana takmaman gereken gereksiz şeyleri hiç takmazsın kafana. Hatta gerekli şeyleri bile takmıyorsun. Lise 1'de okuldan eve gelirdim gece 12'ye kadar oyun oynardım. Çoğu dersten 10-30 arası alıyordum anca, ama hiç umrumda bile olmuyordu devam ediyordum oyuna. En son PC elimden alındı da düzelttim dersleri. Yani anlayacağın, en çok önem vermen gereken şeyler bile umrunda olmuyor, hayatın oyun oluyor. Tabi bu kadar bağımlılık çok zararlı ama senin kafana taktığın çok gereksiz şeyleri biraz olsun azaltabilmen için, kafanı dağıtabilmen için oyuna başlaman gerek diye düşünüyorum.
Oyuna yeminliyim oynamam oynasam da süreklemem mesela günde en fazla 30 dk oda mobil belki çünkü derslerim kötü olduğunda bi sebebim var oyun oynamadığım halde kötüyüm bunu kanıtlamak istiyorum lol oynadım orta okulda herşeyi berbat etti o yüzden simülasyon hariç bişey oynayacağımı düşünmüyorum çünkü hayalim var.
Hocam geçmiş olsun. Tedavisi falan yok mu? İlaç nasıl destek oluyor? İlacın fiyatı ne eğer ben olabileceksem yardımcı olayım.

Yok Allah razı olsun prozac içiyorum alabiliyorum Allah'a şükürler olsun pahalı değil zaten ilaç şöyle destek oluyor uyuşturmaktan başka hiçbir şey yapmıyor bana kalsa içmemek bile daha mantıklı geri alım engelleyici olarak geçiyor bende tedavisi zor hastalıklara üzülüyorum lösemiye destek vermeye falan çalışıyorum cidden zor polis olmak istiyorum ama okuluna almazlar tam sağlam olman lazım ve 2 yıl tedavi görmemen lazım ben iyice kötüye gidiyorum ve bu derslerle polis değil markette anca çalışır gibiyim.

Okuduğun düzeydeki dersleri geçmen için evde oturup ders çalışmana gerek yok. Dersi birazcık dinleyip gayret etmen yeterli. Gerçekten istersen kolaylıkla yapabileceğin bir durum bu. Bunu zorlaştıran nedenlerin olabilir ama sadece zorlaştırır, engel olmaz. 9. sınıfta Türkiye'nin en pahalı özel okullarından birinde, beden eğitimi ve din kültürü hariç tüm derslerden kalmış birisi olarak yazıyorum bunu😀. Sen beni dinle kardeşim ve gayret et.

Geri
Yukarı