9 Yıllık Uğraş Sonrası Gelen Fiber

Yönetici dilekçeyi imzalasa ben götürsem kabul ederler mi? Bir de benim için fiber şart değil VDSL olsa bile memnun kalırım. İkisi için ayrı ayrı mı başvurmam gerek?
Yöneticiye ait telefon numarası vs. dahil olduğu sürece gidip dilekçeyi verebilirsiniz.

VDSL ve fiber için 2 ayrı dilekçe olması gerekli. Kaynak linkinde örneği mevcut bulabilirsiniz.

@Ulunay Bu işle komple ben uğraşacağım bina adına. Attığınız dilekçede vekil tayin ettiğimiz kişi diyordu. Yönetici vekil olarak beni gösterebilir mi? Ya da telefon numarasını falan kendiminkini versem o sadece isim soyisim ve imza atsa olur mu? Çünkü kendisi bu konulara hiç vakıf değil. Benim kadar isteğini net bir şekilde dile getiremez.

Valla bizimde kapıya kadar getirmişler fiberi, ama site binasından içeri takmamışlar. Uğraş dur şimdi birdaha git gel ara sor. Benim merak ettiğim konu var hazır konu fiber iken sorayım. Diyelim fiber kablo binaya kadar çekildi, hadi diyelim kapının önüne kadar çekildi, evdeki prizlerin içine nasıl çekiliyor? Onlar bakır olarak kaldıktan sonra ne anlamı varki değil mi?

Valla bizimde kapıya kadar getirmişler fiberi, ama site binasından içeri takmamışlar. Uğraş dur şimdi birdaha git gel ara sor. Benim merak ettiğim konu var hazır konu fiber iken sorayım. Diyelim fiber kablo binaya kadar çekildi, hadi diyelim kapının önüne kadar çekildi, evdeki prizlerin içine nasıl çekiliyor? Onlar bakır olarak kaldıktan sonra ne anlamı varki değil mi?
Benim bildiğim önce binaya kutu konuluyor o kutudan başvuran daireye fiber kablo çekiliyor. Ev kapısının duvarını delip oradan geçirip direk modeme(kendi fiber modemine) getiriyorlar. O modemden başka bir modeme(normal) kablo çekilerek işlem gerçekleştiriliyor.

Güncelleme;

Kabin konuldu, OBK ve fiber ek yapıldı. Telefonum bu yaz 4. yılına girecek, kalite düşük kalıyor.
20200113_125911.jpg

OBK'nın uç kısmına gerekli konektör takıldı.

20200113_130434.jpg

Dolap için 1 işlem daha yapılacak, ardından kullanıma açılacak🙂

Bu işle komple ben uğraşacağım bina adına. Attığınız dilekçede vekil tayin ettiğimiz kişi diyordu. Yönetici vekil olarak beni gösterebilir mi? Ya da telefon numarasını falan kendiminkini versem o sadece isim soyisim ve imza atsa olur mu? Çünkü kendisi bu konulara hiç vakıf değil. Benim kadar isteğini net bir şekilde dile getiremez.
Vekil tayini kısmında kimin ismi yazarsa onun iletişim bilgileri olsun. Yöneticinin ismi olup sizin numaranız olursa sıkıntı yaşanabilir.Kendiniz tayin edip, kendi numaranızı ekleyin. En sağlıklı bu şekilde olur.

Örnek veriyorum, keşif için ekip geldiğinde yöneticinin vermesi gereken bir karar olursa sıkıntı olur. Dolayısıyla yönetici ve kendinizi tayin edin. Yöneticiyi aradıklarında, size yönlendirsin. Başka türlü olmaz.

Valla bizimde kapıya kadar getirmişler fiberi, ama site binasından içeri takmamışlar. Uğraş dur şimdi birdaha git gel ara sor. Benim merak ettiğim konu var hazır konu fiber iken sorayım. Diyelim fiber kablo binaya kadar çekildi, hadi diyelim kapının önüne kadar çekildi, evdeki prizlerin içine nasıl çekiliyor? Onlar bakır olarak kaldıktan sonra ne anlamı var değil mi?

Evin içine çekilmesi için tonla farklı yöntem uygulanabilir;
  1. Bina holünde düşük akım panosu varsa, oradan eve çekilir.
  2. Televizyon kablosunun olduğu kanaldan eve çekilir.
  3. Telefon hattı için olan kanaldan eve çekilebilir.
  4. Bina holünde yapışkanlı kablo kanalı varsa oradan eve çekilebilir.
Kendi binam için doğalgaz borunun yanından delip yapışkanlı kablo kanalı ile daireye verdik. Fiyatı hem uyguna geliyor hemde teker teker insanların evine girip uğraşmıyorsunuz. Öbür türlü mevcut sıva altı kanaldan kablo çekeceğiz diye kullandığı xDSL'den olabilir. 10 Mbps olsa bile internet internettir. Kimseye fiberi anlatamazsınız. Olay sistemin iptaline kadar gider.

Tamamen duruma bağlı, bu konu büyük dert değil, önce binaya fiber çekilmesi ve kabinin takılması gerekli, en uzun aşama bu.

Fiberi çeken firma TT ise belirli süre sonra kendisine ait olan bakır kabloyu sökecektir. Bunu 2 yıl sonrada yapabilir, 3 gün sonrada. Bilemeyiz.

Binanın önünden fiber geçip içine takılmaması gayet doğal, kullanıcıların %60 bunu hep söylüyor.

Bu fiberler, mobese için olabilir, saha dolabı için olabilir, devlet kurumu için olabilir, kurumsal hizmet alan kişi/firma için olabilir. Askeri amaçlı olabilir. Bunu bilemeyiz.

Site yada apartmana fiber çekilirken birden fazla core ihtiyacı olacağı için büyük ihtimal yeniden kablo çekilmesi gerekecektir.

Perşembe günü TT tarafından arandım, eve ekip yönlendirdiler 😃

Gelen arkadaşlar bina holüne kablo kanalı geçilmesi gerekli deyip gittiler, pek anlam veremedim. Bügün tekrar arandım, kazı ve kablo için ekip boru sordu. Anladığım kadarıyla menhol kaldırımın altında kalmış. Susta ile kanalları kontrol ettiler. Kaldırım altında kalan kısım için ekip tekrar farklı ekibin geleceğini söylediler.

Konu ilerledikçe fotoğraflar eklenip güncellenecek.

Darısı yıllardır ADSL kullanıp yatırım bekleyen kullanıcılara...

Heyecandan fotoğrafı düzgün çekememişim 😂 Fotoğrafta fiber makarası gibi görünüyor olmasına karşın o sadece sustaydı 🙂

Eki Görüntüle 482378
With Paint.

Perşembe günü TT tarafından arandım, eve ekip yönlendirdiler 😃

Gelen arkadaşlar bina holüne kablo kanalı geçilmesi gerekli deyip gittiler, pek anlam veremedim. Bügün tekrar arandım, kazı ve kablo için ekip boru sordu. Anladığım kadarıyla menhol kaldırımın altında kalmış. Susta ile kanalları kontrol ettiler. Kaldırım altında kalan kısım için ekip tekrar farklı ekibin geleceğini söylediler.

Konu ilerledikçe fotoğraflar eklenip güncellenecek.

Darısı yıllardır ADSL kullanıp yatırım bekleyen kullanıcılara...

Heyecandan fotoğrafı düzgün çekememişim 😂 Fotoğrafta fiber makarası gibi görünüyor olmasına karşın o sadece sustaydı 🙂

Eki Görüntüle 482378
hadi hayırlı olsun dostum darısı bizim başımıza

@Silinen üye Teşekkürler.

🤷‍♂️

@Ulunay hocam benim durum bu şekilde:
Sarı benim ev, gökkuşağı çizgisi ADSL-VDSL/Fiber ayrımı
Kırmızı çizgi VDSL/Fiber olan kısım diğer taraf ADSL. Sizce gelme ihtimali yüksek mi?
Ne kadar talep olursa o kadar gelme ihtimali artar. Yılmayın, sürekli dilekçe verin, ilgili kurumlara şikayet edin. Var olan ihtimali yükseltmeye çalışın.

Konu güncellemesi;

İlgili adres üzerinde yakın tarihli yapılan, yapılması devam eden ve planlanan çalışma yok diye müdürlükten bilgi adlım. Allah'tan fotoğrafları gösterip derdimi anlatana bildim.

Bazı zeki arkadaşlar sisteme bilgi girmediği için sadece ADSL gözüküyor. Şimdi yarın ekipler gelip kontrol edecek ve ardından dönüş sağlanılacaktır denildi.

1 haftada tüm fiziksel işlemleri yapıp, 5dk sürmeyecek veri girişi için insanları uğraştırıyorlar .

Geri
Yukarı