A101'e karşı açtığım davada para iademi aldım

Bir market zincirinde ıt olarak çalışıyorum, etiket kasa fiyat uyuşmazlıklarının %99'u sistemsel. Ya etiket yanlış fiyatla çıkıyor ya da güncel fiyatlar kasa ya da kasalara gitmemiş oluyor. Her gün yüzlerce fiyat değişiyor birkaç tanesinde sorun olması kaçınılmaz. İlgili satın almanın fiyat yaparken yanlış bir değer girmesi o ürünün tüm mağazalarda ki fiyatının yanlış olmasına sebep oluyor. Mağaza çalışanlarının müşteriden önce bunu fark etmesi imkansıza yakın. Zincir marketlerde müdür dahil herkes çok yoğun tempoda ve baskı altında çalışıyor. Hele kasiyerleri söylemiyorum bile. 3 kuruş para için o insanlarla münakaşaya girmeyin. Etiketler için ne kadar uğraştıklarını bilseniz şaşırırsınız.

Hocam guzel demişsinizde kasiyerlerde 3.95 mi tuttu ürün 4 lira diyor. Öyle yalan dedikleri için gıcıklığına yapıyorum bende. Babam bir gün toplu bir şey almış 20 adet kasiyer çaktırmadan 21 adet göstermiş 1 paketini de artık kendi içmiştir herhalde. Böyle yapıp dolandıranlarda var. 3.95 derlerse artık para üstü ne kadar kalırsa kalsın almıyorum ama 4 liraya yuvarlarlarsa kuruşu kuruşuna alıyorum.

Hocam guzel demişsinizde kasiyerlerde 3.95 mi tuttu ürün 4 lira diyor. Öyle yalan dedikleri için gıcıklığına yapıyorum bende. Babam bir gün toplu bir şey almış 20 adet kasiyer çaktırmadan 21 adet göstermiş 1 paketini de artık kendi içmiştir herhalde. Böyle yapıp dolandıranlarda var. 3.95 derlerse artık para üstü ne kadar kalırsa kalsın almıyorum ama 4 liraya yuvarlarlarsa kuruşu kuruşuna alıyorum.

Bende de şöyle bir olay olmuştu etikette 125 TL gözüken Brita filtre almıştım sonra kasada 250 TL geçti sonra geri gittim neden böyle geçtiniz sonra kasiyer kasada bunun fiyatı doğru yanlışlık yok dedi inanmadı ya da bana aradaki farkı kilitlemeye çalıştı orada bir tartışma oldu gel etikete bakalım dedim gelmedi sonra mağaza müdürünü çağırın dedim sonra mağaza müdürü, kasiyer etikete baktık 125 TL gözüküyor sonra 10 dakika falan bekledik etiket doğru mu değil mi teyit etmeleri için siz başka ürün almışsınız diyor, arkadaş ben orada o ürünün altında yazan etiket fiyatı neyse onu aldım ben onu o anda o etikette yazan fiyata aldiysam bana o fiyattan vereceksin gelmiş bana güncellenmemişte etiket normal fiyatı öyle değil de değiştirseydin kardeşim o zaman etiketi burada ben mağdur oluyorum kendisini mağdur gibi gösteriyor ben burada 125 TL gözüküyor diye bu ürünü aldım etiket fiyatı neyse onu geçiceksin böyle böyle yaparak işte milleti soyuyorlar arkadaşlar uyanık olalım.

Aynısı A101 de başıma benim de gelmişti. Bir cips etiket fiyatindan 2-3 TL daha fazla çıkmıştı kasada. Kasiyer ben söylemeden önce de yorgun görünüyordu. Bunu kendisine söyledim özür diledi iş yükü çok fazla olduğu için yetişemediklerini belirtti bende cüzi bir miktar olduğu için sorun etmemiştim yüksek ama hakkınızı aramanız doğru olan en nihayetinde tebrik ederim sizi.

@N'W'O yasada bir yeri var mı bilmiyorum ama etiket tarihi diye bir şey uyduruldu. Bu sayede etiketin güncelliğini görebiliyoruz. Sorun kasada falan değil. Çalışanların etiketleri güncellememesinde. 2 haftalık etikete bakıp kasaya gittiğimizde farklı fiyat çıkıyorsa akla ilk gelen bu. 2 hafta önce etiket yanlış basıldıysa bir zahmet düzeltilsin o sürede.

@Salih METİN maliyetinden dolayı yemez bence. Media Markt'ın sahip olduğu etiketin kaç katı etiketi var bu firmaların.

Fiyat girerken hata olabilir, göndermeden önce 3 kere kontrol etsin bir zahmet. O zaman olmaz.
Lütfen insan hata yapabilir deyip durmayın. Çalışan hatası ise ve çalışandan kesilmesi yasal ise benim gözümde bir sorun yok. Ben binlerce liralık doğramayı kısa kestiğimde nasıl suçlu ben oluyorsam genelde birkaç liralık fark olan etikette hata yapıyorsa o çalışan suçlu. İşinize geldiğinde 1 ölü piksel için ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz.

Kasiyerler yogunluktan yetisemeyebiliyor. Iade istediginizde zaten yapiyorlar. Iade edilemeyecek bir urunse aradaki farki calisanlardan kesiyorlar. Neden olayi bu kadar buyuttugunuzu anlayamadim

Merhaba arkadaşlar, önceki konumda A101'i kasa ile etiket fiyatı tutmadığından tüketici hakem heyetine şikayet etmiştim. Karar birkaç gün önce tarafıma tebliğ edildi. Salı günü elimdeki evraklarla birlikte şikayet ettiğim mağazaya gittim. O kanun dinlemeyen kasiyerle konuştum, mağaza müdürü ile görüşmek istediğimi söyledim. Mağaza müdürüne ilgili evrakları verdim, tarafıma aradaki kasa farkını iade ettiler. Toplam 3 kağıt kırtasiyeden çıkarsam saten 4-5 TL bunu biliyorum lakin arkadaşlar ben hakkımı aradım. Bu hepinize emsal olsun, heyetin kararını ekleyeceğim. Sormak istediğiniz sorular varsa memnuniyetle yardımcı olurum, hakkınızı kimseye yedirtmeyin! Ürünü etiket fiyatından vermek zorundalar, örneğin bir giyim mağazasına gittiniz gömleğin üzerinde 200 TL yazıyor, kasada 210 TL çıkıyor, toplam 10 TL fiyat farkını alma hakkınız var, ya da etikette 250 TL yazan bir ürün kasada 1500 TL çıkıyor, 1250 TL fiyat farkını alma hakkınız var. 66 bin TL'ye kadar hakem heyetinin yetkisi bulunmakta.
Eki Görüntüle 1732695
Eki Görüntüle 1732694
👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼

O da kendinden kesilen fiyat farklarını çıkarmaya çalışıyordur. Herkes bildiği gibi yapsın düşüncemi söyledim.

@N'W'O yasada bir yeri var mı bilmiyorum ama etiket tarihi diye bir şey uyduruldu. Bu sayede etiketin güncelliğini görebiliyoruz. Sorun kasada falan değil. Çalışanların etiketleri güncellememesinde. 2 haftalık etikete bakıp kasaya gittiğimizde farklı fiyat çıkıyorsa akla ilk gelen bu. 2 hafta önce etiket yanlış basıldıysa bir zahmet düzeltilsin o sürede.

@Salih METİN maliyetinden dolayı yemez bence. Media Markt'ın sahip olduğu etiketin kaç katı etiketi var bu firmaların.

Fiyat girerken hata olabilir, göndermeden önce 3 kere kontrol etsin bir zahmet. O zaman olmaz.
Lütfen insan hata yapabilir deyip durmayın. Çalışan hatası ise ve çalışandan kesilmesi yasal ise benim gözümde bir sorun yok. Ben binlerce liralık doğramayı kısa kestiğimde nasıl suçlu ben oluyorsam genelde birkaç liralık fark olan etikette hata yapıyorsa o çalışan suçlu. İşinize geldiğinde 1 ölü piksel için ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz.
Her şirketin kendi kontrol mekanizması var bir şey diyemiyorum. Elde el terminaliyle müdürler geziyorlar bütün gün mağazanın içinde. Etiket - kasa fiyat farkı çıkmasın diye debelenen müdürün mağazasında da bu fark çıkabiliyor yani. Nasıl yaklaşacağınız size kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı