Acer Nitro 5 AN515-45-R6dy laptop pilde mi şarjda mı kullanılmalı?

babacanalican

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, kendime geçenlerde dizüstü bilgisayar aldım. Uzun bir aradan sonrada ilk defa alıyorum. Haliyle üstüne çok düştüm. Birçok konuda okudum ama anlatılanlara baktığımda benim bilgisayarımda hiç öyle olmadığını gördüm. Acer Nitro 5 AN515-45-R6dy model bilgisayarı kullanıyorum. Bataryanın uzun ömürlü olmasını istiyorum. Nasıl kullanmalıyım? Nasıl şarj etmeliyim? Bilgisayarın uzun ömürlü olması için neler yapmalıyım? Şimdiden çok teşekkürler...

Hocam şarzda iken bataryayı çıkarabilirsiniz bir zararı olmaz zaten oyun oynayacaksanız pilde oynayamazsınız herrtürlü şarzda kullanacaksınız

Hocam şarzda iken bataryayı çıkarabilirsiniz bir zararı olmaz zaten oyun oynayacaksanız pilde oynayamazsınız herrtürlü şarzda kullanacaksınız
Batarya içine gömülü çıkarılmıyor.
Oyunları şarjda oynamalısınız. Günlük işleri pil tasarrufunda iken pilde yapın. Sürekli şarjda tutmayın arada bataryayı da kullanın.
Bazı sistemler kendileri dolduktan sonra adaptöre geçiyorlarmış. Paylaştığım modelde öyle bir durum var mıdır? Nereden bakabilirim?

O halde hiç çıkarmasam da fark eder mi? Sonuçta masaüstünden farkı kalmıyor. Bataryadan güç almadığı için diyorum.
Hocam bunu en iyi şekilde Acer'i arayarak öğrenebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla güncel dizüstü bilgisayarlarda belirli bir şarj yüzdesini geçince gücünü prizden almaya başlıyor, bataryayı kullanmıyor. Dolayısıyla bataryanızın ömrü artıyor. Zaten oyun vs. oynayacaksanız mecburen şarjda oynamanız lazım yoksa kasar bilgisayarınız. Bunun haricinde, ara ara bataryada kullanmakta fayda var. 2 haftada bir %20 seviyesine indirip tam şarj etmek öneriliyor. Bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız %50 seviyesine getirin öyle kapatın.

Bu bilgiler kesindir demiyorum hocam, kendi araştırmam sonucu elde ettiğim bilgiler bunlar. Yanlışlar olabilir.

Hocam bunu en iyi şekilde Acer'i arayarak öğrenebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla güncel dizüstü bilgisayarlarda belirli bir şarj yüzdesini geçince gücünü prizden almaya başlıyor, bataryayı kullanmıyor. Dolayısıyla bataryanızın ömrü artıyor. Zaten oyun vs. oynayacaksanız mecburen şarjda oynamanız lazım yoksa kasar bilgisayarınız. Bunun haricinde, ara ara bataryada kullanmakta fayda var. 2 haftada bir %20 seviyesine indirip tam şarj etmek öneriliyor. Bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız %50 seviyesine getirin öyle kapatın.

Bu bilgiler kesindir demiyorum hocam, kendi araştırmam sonucu elde ettiğim bilgiler bunlar. Yanlışlar olabilir.
Bu değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Acer teknik desteği ram arttırdığımda da aramıştım ama maalesef bilgisayarla ilgili pek bilgili olduklarını sanmıyorum. Ümraniye deki yerlerine gitmemi söylemişlerdi sürekli. Belki forumda aynı sistemi kullanan arkadaşlar vardır. Yardımcı olurlarsa çok mutlu olurum.

Bu değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Acer teknik desteği RAM arttırdığımda da aramıştım ama maalesef bilgisayarla ilgili pek bilgili olduklarını sanmıyorum. Ümraniyedeki yerlerine gitmemi söylemişlerdi sürekli. Belki forumda aynı sistemi kullanan arkadaşlar vardır. Yardımcı olurlarsa çok mutlu olurum.

Aynı laptoptan bende de var genelde şarjda kullanıyorum farklı da bir şey yapmıyorum ama bunu kafana takıyorsan eğer Acer Care Center kısmında pil şarj sınırı diye bir ayar var pil ömrünü uzatmaya yaradığını söylüyor bakabilirsin.

O halde hiç çıkarmasam da fark eder mi? Sonuçta masaüstünden farkı kalmıyor. Bataryadan güç almadığı için diyorum.
Çıkarmayın demedim. Günlük işlerinizi yaparken pilde güç tasarrufunda kullanın. O pili bir şekilde kullanın ki ayarı kaçmasın o pilin. Oyun gibi ağır işlerde şarjda kullanın.
Ağır işlemleri pilde yapmaya kalkarsanız hem performans alamazsınız hem piliniz çabuk biter hem de verim alamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı