İnceleme Acer Nitro 5 i7 12700H, RTX3060

Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün önce bu bilgisayarı 23.850 TL'ye aldım.

Çok kısa ön izlenimimi aktaracağım:

- Kasa ve ekran kalitesi: Erkan kalitesi beni tatmin etti. Sadece biraz küçük geldi. Kasa olarak ise bende ASUS marka bir laptop vardı ona göre kaliteli duruyor.

- Soğutma:

Fanları tam hızda çalışırken Monster Tulpar serisine göre çok daha hızlı ve sesli dönüyor. Performans modunda oyun oynarken biraz sesli. Kulaklık takmadan oynamak bayağı zor.

Boşta 55 derecelerde geziniyor.

Oyunlarda Turbo Boost kapalı bir şekilde oynarken işlemci 80 dereceyi geçmiyor. Turbo Boost kapalı iken asla darboğaz yapmıyor. Rahatça besleyebiliyor. MUX çok fark ettiriyor. Oyun olarak The Witcher 3'te Ultra ayarlarda Nitro sense performans modunda ekran kartı 75 işlemci ise 70 derecede sabit kaldı. Ancak Turbo Boost açtığımda ise işlemci 85-90 gördüğü oldu. İşlemciye undervoltage yapamadım. Turbo Boost açık iken işlemci 70-90 watt çekiyor genelde. Bu nedenle de ısınıyor doğal olarak. Ve buna bağlı olarak da şarjda iken şarjı çok az azalıyor. Ama Turbo Boost kapattığımda asla şarjda azalma olmuyor.

- Windows 10 kurdum. İlk başta aygıt yöneticisinde driverlar çok eksikti ben de Acer'in kendi sitesinden tek tek kurdum ve düzeldi.

Şimdilik bu kadar. İnceledikçe ve deneyimledikçe güncelleyeceğim.

@4Cosmos @messinicocugu @Artoria Pendragon.

Dosya Ekleri

• P_20220625_181215.jpg
    P_20220625_181215.jpg
    232,2 KB · Görüntüleme: 731
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam RAM'in tek kanal olmasindan dolayi darbogaz yapabilir diyenler var. Siz boyle bir durumla karsilastini mi? CPU ve GPU kullanimlariniz anarmol bir durum oldu mu bilginiz varsa.
Bende i5 12500h limodelini sipariş verdim. Şunu yap iyi olur dediginiz bir ozellik ayari ya da herhangi bir test falan var mi hocam.

İnceleme gelir mi hocam?

Hocam RAM'in tek kanal olmasindan dolayi darbogaz yapabilir diyenler var. Siz boyle bir durumla karsilastini mi? CPU ve GPU kullanimlariniz anarmol bir durum oldu mu bilginiz varsa.
Bende i5 12500h limodelini sipariş verdim. Şunu yap iyi olur dediginiz bir ozellik ayari ya da herhangi bir test falan var mi hocam.

Hayır herhangi bir darboğaz yok. CPU ve GPU kullanımı normal. GPU bazı tek kanallı bilgisayarlarda tam gücüyle kullanılamıyor ama bu bilgisayarda bunu yaşamadım. Sebebinin ise MUX Switch olduğunu düşünüyorum. MUX swtich kapalı veya açık iken AAA oyunlarda çok fark ediyor. Belki tek kanal RAM'den dolayıdır. Ama çift kanala çevirince performans artışı muhakkak olur. Oyun oynarken MUX swtich açarsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Ben bilgisayarın sürücülerini Acer'in kendi sitesinden yükledim sorun olmadı. Tavsiye ederim. Nitro sense ayarlarını da kullanım durumunuza göre ayarlayabilirsiniz.

Hayır herhangi bir darboğaz yok. CPU ve GPU kullanımı normal. GPU bazı tek kanallı bilgisayarlarda tam gücüyle kullanılamıyor ama bu bilgisayarda bunu yaşamadım. Sebebinin ise MUX Switch olduğunu düşünüyorum. MUX swtich kapalı veya açık iken AAA oyunlarda çok fark ediyor. Belki tek kanal RAM'den dolayıdır. Ama çift kanala çevirince performans artışı muhakkak olur. Oyun oynarken MUX swtich açarsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Ben bilgisayarın sürücülerini Acer'in kendi sitesinden yükledim sorun olmadı. Tavsiye ederim. Nitro sense ayarlarını da kullanım durumunuza göre ayarlayabilirsiniz.
Hocam windows upgrade en son suruculeri yukluyor diye biliyorum. Onun haricinde acerin modele ait suruculerin hepsini tekrsr yuklemeye gerek var mi baya bir surucu var orda çünkü.
Birde aklima takilan bir noktasi oldu win 11 kurulumunda diski gormuyor diye biliyorum. Bunun cozumude usb driveri yuklemek oldugunu biliyorum. Bunu kuruluma baslamadan once win 11 kurulum usb sine atip kuruluma oyle baslaska bir sikıntı olur mu. Yoksa sadece kurulum usb si ile baslayip ilerde disk gormezse usb yi orda cikartip icine disk gormesi icin driveri mi yukliyim.
2 yolda ayni yere mi cikar. Direkt kurulum usb sinin yanina driveri atip oyle kuruluma baslasam bir sıkinti olur mu?
Tesekkurler...

Hocam Windows upgrade en son suruculeri yukluyor diye biliyorum. Onun haricinde Acer'in modele ait suruculerin hepsini tekrsr yuklemeye gerek var mi bayağı bir sürücü var orada çünkü.
Bir de aklima takilan bir noktasi oldu Windows 11 kurulumunda diski gormuyor diye biliyorum. Bunun cozumude USB driveri yuklemek oldugunu biliyorum. Bunu kuruluma baslamadan once Windows 11 kurulum USB'sine atip kuruluma oyle baslaska bir sıkıntı olur mu? Yoksa sadece kurulum USB'si ile baslayip ileride disk gormezse USB'yi orada cikartip icine disk gormesi icin driveri mi yükleyeyim.
2 yolda ayni yere mi cikar. Direkt kurulum USB sinin yanina driveri atip oyle kuruluma baslasam bir sıkıntı olur mu?
Teşekkürler...

Techonpath video çekmişti. Aynı modele Windows kurulumunu yapıyor. Onu baştan bir kere izleyin. Daha sonra izleyerek yapın isterseniz. Birazdan video linkini atayım. Ben o şekilde kurdum sorunsuz. Windows Update hepsini bulamadı bende. Aygıt yöneticisine girdiğim zaman 6-7 tane sürücüde tanımlanamayan sürücü şeklinde damga vardı. Ben de tek tek kurdum sorun çözüldü.

@CihanK23 Çözüm: Nitro AN515-58 Kurulumda Sürücü Bulunamıyor

Son düzenleme:
Techonpath video çekmişti. Aynı modele Windows kurulumunu yapıyor. Onu baştan bir kere izleyin. Daha sonra izleyerek yapın isterseniz. Birazdan video linkini atayım. Ben o şekilde kurdum sorunsuz. Windows Update hepsini bulamadı bende. Aygıt yöneticisine girdiğim zaman 6-7 tane sürücüde tanımlanamayan sürücü şeklinde damga vardı. Ben de tek tek kurdum sorun çözüldü.
Anladim hocam. Eksik olanlari guncellemek mantikli o zaman orda bios guncellemesi var baya bir suru indirmen gerekiyor mesela oraya girmiyim o zaman.

Birde benim bir arkadasimda acer notro 5 aldi kendisi videolar izleyerek tpm ayarini ve security boot u acmasina ragmen windows guvenli onyukleme kapali gozukuyor ve valoranti tpm 2.0 hatasi yuzunden acamiyordu. Sizde boyle bir durumla karsilastiniz mi ve cozumunuz ne oldu bahsedebilirseniz sevinirim

Anladim hocam. Eksik olanlari guncellemek mantikli o zaman orada BIOS guncellemesi var bayağı bir suru indirmen gerekiyor mesela oraya gir miyim o zaman.

Bir de benim bir arkadasimda Acer notro 5 aldi kendisi videolar izleyerek TPM ayarini ve Security boot u acmasina ragmen Windows guvenli onyukleme kapali gozukuyor ve Valorant'i TPM 2.0 hatasi yuzunden acamiyordu. Sizde boyle bir durumla karsilastiniz mi ve cozumunuz ne oldu bahsedebilirseniz sevinirim.

Hayır bu sorun bende olmadı. Güvenli yükleme ayarını BIOS'tan değiştirdim. Linkini yazdığım Recep abinin rehberinden yaptım. BIOS sürümü 1.03 olarak geldi benimki. 1.09'a güncelledim kendi sitesinden indirip.

Hayır bu sorun bende olmadı. Güvenli yükleme ayarını BIOS'tan değiştirdim. Linkini yazdığım Recep abinin rehberinden yaptım. BIOS sürümü 1.03 olarak geldi benimki. 1.09'a güncelledim kendi sitesinden indirip.
Anladim bios guncellemesi gerekiyor o zaman. Attigim resimdeki acer sayfasinda bios suruculeri. Bunlarin hepsini sirasiyla indirmem gerekiyor degil mi bir sıkinti olmaz. 5 6tane surucu var

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-09-08-14-40-00-369_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2022-09-08-14-40-00-369_com.whatsapp.jpg
    72,7 KB · Görüntüleme: 18
Cihazdan memnun musunuz hocam? CS:GO Valorant'ta CPU kaclarda dolaşıyor.

85 derecelerde. Cihazdan memnunum. Fanı Max ayarlara alınca 75-80 derecelere düşüyor.

Anladim BIOS guncellemesi gerekiyor o zaman. Attigim resimdeki Acer sayfasinda BIOS suruculeri. Bunlarin hepsini sirasiyla indirmem gerekiyor degil mi bir sıkıntı olmaz. 5 6tane sürücü var.

Sanırım sadece en üsttekini indirmeniz yeterli. En son sürüm zaten o.

Yeni konular

Geri
Yukarı