Acer Nitro 5 yeni BIOS'ta yazan " Support New INV panel " nedir?

• Konuyu başlatan CanR6
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 187

CanR6

Kilopat
Daha fazla  
Acer Nitro 5 için yeni 2.12 BIOS sürümü yayınlanmış açıklamasında " Support New ınv panel " bu yazıyor. Ne demek oluyor arkadaşlar?

Acer Nitro 5 için yeni 2.12 BIOS sürümü yayınlanmış açıklamasında " Support New ınv panel " bu yazıyor. Ne demek oluyor arkadaşlar?

Acer'ın uzun süredir kullandığı panel tipleri arasında aslında. Eskiden INV paneller çok vardı. 1366*768 ekranlarda çok kullanıldı. Standart 40 pin panellere göre farklı olan 14P/10P/4P pin dizilimine sahip bir panel tipi. BOE ve AUO ile başlayan monitör kodları yerine bazı farklı kodlar ile başlayan yeni paneller için kullanılıyor. Acer panel üretirken birkaç firma ile çalışıyor. Haliyle bazı modellerinde pin dizilimi farklı olabiliyor. Gelen güncellemede yeni gelen laptoplar için sanırım.
Acer parça listesinin içinde INV-Panel için kullanılan örnek parçaları görebilirsiniz bu linkte:
Bahsedilen pin soketi parçaları da buradaki seçeneklere benzer oluyor:

Acer'ın uzun süredir kullandığı panel tipleri arasında aslında. Eskiden ınv paneller çok vardı. 1366*768 ekranlarda çok kullanıldı. Standart 40 pin panellere göre farklı olan 14P/10P/4P pin dizilimine sahip bir panel tipi. Boe ve auo ile başlayan monitör kodları yerine bazı farklı kodlar ile başlayan yeni paneller için kullanılıyor. Acer panel üretirken birkaç firma ile çalışıyor. Haliyle bazı modellerinde pin dizilimi farklı olabiliyor. Gelen güncellemede yeni gelen laptoplar için sanırım.
Acer parça listesinin içinde ınv-panel için kullanılan örnek parçaları görebilirsiniz bu linkte:
Bahsedilen pin soketi parçaları da buradaki seçeneklere benzer oluyor:

Fiziksel bir parcaya uzaktan güncelleme getirebiliyorlar mı hocam?

Fiziksel bir parcaya uzaktan güncelleme getirebiliyorlar mı hocam?

Aslında birçok yönden ciddi bir mevzu. Yeni monitörler artık 540 Hz'e kadar gidebiliyor. Standart 1A akım dışında farklı akım değerleri kullanılabiliyor ve bazı Nitro laptoplarda LCD OverDrive kullanımı oluyor. Bu panelin anakarttan güç yönetimi yine BIOS chip denetleyicisiyle yönetiliyor. Buna binaen bir güncelleme geldi yüksek ihtimal. Çünkü bazı laptoplarda yaşanılan ekranın gidip gelme sorunları yeterince parlak olamama gibi sorunları olabiliyor. Bu sorunlar ve güç yönetimini BIOS ile güncelleyerek çözebiliyorlar.

Yükledim ama umarım sapıttırmaz laptopu.

INV panel kullanmıyorsanız bir etkisi olmaz. Bootstart işlemi oluyor. Bu başlamadan önce BIOS başlatılırken ekranın panel koduda göre görüntüyü aktarıyor. Sizde INV panel yoksa hiçbir etkisi olmayacaktır. @GFYT'nin paylaştığı konuda yorum yazan kişinin "If it ain't broke don't fix it" lafına uymak gerek çoğu zaman. Eğer ki bozuk değilse düzeltmeye çalışma. Bu sebeple BIOS güncellemeleri performansı etkileyecek ya da hataları düzeltecek bir güncelleme değilse çok da BIOS güncellemesi yapmaya gerek yok.

INV panel kullanmıyorsanız bir etkisi olmaz. Bootstart işlemi oluyor. Bu başlamadan önce BIOS başlatılırken ekranın panel koduda göre görüntüyü aktarıyor. Sizde INV panel yoksa hiçbir etkisi olmayacaktır. @GFYT'nin paylaştığı konuda yorum yazan kişinin "If it ain't broke don't fix it" lafına uymak gerek çoğu zaman. Eğer ki bozuk değilse düzeltmeye çalışma. Bu sebeple BIOS güncellemeleri performansı etkileyecek ya da hataları düzeltecek bir güncelleme değilse çok da BIOS güncellemesi yapmaya gerek yok.
Teşekkürler bilgiler için hocam ben 2. ram taktığımda memtest86 fail veriyor ve laptopta kilitlenme sorunum olduğu için deneyim dedim.

Teşekkürler bilgiler için hocam ben 2. RAM taktığımda Memtest86 fail veriyor ve laptopta kilitlenme sorunum olduğu için deneyim dedim.

2. RAM taktığınızda Memtest86'da fail aldıysanız 2. Raminizi değiştirmenizi öneririm. Ben şu an kullandığım Nitro laptopta RAM eklemesi sonrası bu sorunu yaşadım. Oyunlara bile gerek kalmadan masaüstünde mavi ekran yiyordum. RAM'in satıcısına değişime göndermiştim. Yeni RAM ile sorunsuz kullanıyorum.

2. RAM taktığınızda Memtest86'da fail aldıysanız 2. Raminizi değiştirmenizi öneririm. Ben şu an kullandığım Nitro laptopta RAM eklemesi sonrası bu sorunu yaşadım. Oyunlara bile gerek kalmadan masaüstünde mavi ekran yiyordum. RAM'in satıcısına değişime göndermiştim. Yeni RAM ile sorunsuz kullanıyorum.
Arkadaşın konusuna yazıyorum ama kendim de konu açtım yardım bulamadım o yüzden size sorayım. Ram doa raporu olmadan değişim oluyor mu ben crucial rami n11 üzerinden aison satıcısından almıştım. Gerçi tek başına crucial ram takıp memtest86 yaptığımda fail vermiyor testten geçiyor. Sorunum 2 ram takılıyken oluşuyor.

Geri
Yukarı