Adolf Hitler savaşı neden kaybetti?

Dostluk ve saldırmazlık anlaşmaları olmasına rağmen, Almanya'ya savaş ilan etmiştir. Ben kendi gözümde ihanet olarak görüyorum kısacası, iyi ilişkileri vardı çünkü.
Savaş ilan etmek zorundaydı yoksa Birleşmiş Milletlere giremeyecekti.
Bildiğim kadarıyla Timur'un mezarı açıldığından dolayı Rusya ilk başta tökezledi. Çünkü Timur'un mezarı lanetliydi. Rus'lar buldu Timur'un mezarını. Vay be Timur bile bu savaşın seyrini etkilemiş.
Öyle bir şey yok. Unterenehmen Barbarossa Hitlerin hep kafasındaydı. 20 Haziran 1941 de başlatıldı ama askeri planlaması Aralık 1940 da başladı.
Stalin topraklara ayetel kürsi okuyup üstüne üfledi o yüzden
Kadir cornson hahahaaha.

Son düzenleme:
Savaş ilan etmek zorundaydı yoksa Birleşmiş Milletlere giremeyecekti.

Öyle bir şey yok. Unterenehmen Barbarossa Hitlerin hep kafasındaydı. 20 Haziran 1941 de başlatıldı ama askeri planlaması Aralık 1940 da başladı.

Kadir cornson hahahaaha.
Biliyorum hocam onun için yaptığını, yukarı da söyledim zaten. Fakat ısrarla hala Alman sempatizanlığı gibi saçma sapan konular dönüyor. Türk'üz diye kendimizi Tanrı gibi gösterildiği zaman kimseye söz yok; burada Almanları savunan bir kelime söylediğin an sempatizan oluyorsun.

Tekrar söyleyeyim 4. söyleyişim olacak bu. Türkiye'nin kendi çıkarları için savaş açtığını biliyorum. Sadece kendi içimde bir ihanet olarak kaldı, duygusal olarak bakışım budur. Onun dışında yaptığı hareket gayet doğru.

Bence Moskova'ya değil de Stalingrad'a girmesiydi ve Normandiya Çıkarmasına yeterince önem verilmemesiydi. (Mühimmat ve asker).
Stalingrad'a girmeleri zorunluydu, strateji doğru ama taktikleri yanlıştı. Azerbaycan ve Kafkasya çevresinden Sovyetlerin sahip olduğu büyük miktarda petrol kaynakları vardı, bunların onlarda kalmaya devam etmesi ve Nazilerin bundan uzak kalması stratejik olarak avantajı kaybetmelerine neden oluyordu. Bunun için de ilk girilmesi gereken mevzi Stalingrad oldu, seçilen dönem yanlıştı.

Normandiya'da ise Rommel'in bütün tavsiyeleri göz ardı edildi, az sayıda ama çok iyi mevzilenmiş bir kuvvet bırakıldı. Mevzilenme açısından mükemmel ama insan kaynağı açısından yetersiz olan bu taktik de Müttefik ülkeler için bir fırsat yarattı.

Bana göre Hitler'in en büyük hatası daha savaşın ve hedeflerinin ortalarına bile gelmeden Sovyetlere savaş açmasıydı. Savaşın en başında Hitler - Stalin ittifakında Hitler doğu sınırlarında tamamen güvendeyken ve batıda müttefiklere karşı en baştaki blitzkrieg stratejisi etkisini kaybetmeye başlamışken çok büyük bir insan kaynağı olan, çok geniş topraklara sahip olan ve bundan dolayı tamamen işgali mümkün olmayan Sovyet savaşını başlatması en büyük hatasıydı. Bir diğer büyük hatası ise İngilizleri kendileriyle eşdeğer olarak gördükleri için yanlarında ya da tarafsız olmaya ikna edebileceğini düşünmesiydi, sonuç olarak ayakta kalmayı başaran ve mevzilendiği yerde savunma yaparken kolay kolay kaybetmeyecek bir İngiltere diğer müttefik ülkeler için bir üs olmayı başardı.

Bir de şanssızlığı var, ABD'nin Japonya'nın yaptığı (ve muhtemelen ABD'nin göz yumduğu) çok saçma saldırıdan sonra resmi olarak savaşa girmesi... Savaşın başında ABD savaş endüstrisi Almanya ve Japonya ile kıyaslandığında çok küçükken sadece 2 yıl sonrasında Almanya ve Japonya'nın toplam üretim kapasitesini bile aşmış durumdaydı. Resmi olarak savaşa girmiş olan ABD'nin İngiltere ve Avrupa'ya olan desteği Hitler açısından çok erken geldi. Önce Kuzey Afrika, sonra Avrupa kıyılarından başlayarak bir yanda ABD/İngiltere ve müttefikleri, diğer yanda Sovyetler derken sonları kaçınılmaz oldu.

Son düzenleme:
Avrupa'da kazansa bile @Yararsız Üye'in dediği gibi, Japonlar'ın Peal Harbour ile adeta Amerikanlar'a "Gel içimizden geç" demesi yüzünden, genel klasmanda kaybederdi. ABD o dönemin hem silah hem de teknoloji baronu konumundaydı.

Bir de Avrupa'da savaş ilerledikçe hem Hitler'in emir komuta zinciri zayıflıyor, hem Avrupa'nın büyük bir kısmına dağılan ordunun kontrolü zorlaşıyordu. Bunun yanında Hitler'in de Avrupalı devletler teslim olur ya da İngiltere Almanya'nın yanına çekilir umuduyla bazı tavizler verdiği olmuştur.

Açıkçası Avrupa'da kaderi değiştiren, Stalingard kuşatmasının başarısızlığı, Dünya'da kaderi değiştiren ise ABD'nin savaşa girmesidir diye düşünüyorum.

İlkteki hatalarını bir daha yaptılar.Buda adolf'un budalılığı.Tek başına dünyadaki tüm devletleri sadece video oyunlarında yenebilirsin.

İlkteki hatalarını bir daha yaptılar. Bu da Adolf'un budalılığı. Tek başına dünyadaki tüm devletleri sadece video oyunlarında yenebilirsin.

Hayır birkaç genaralini dinleseydi sovyetlere savaş açmasaydı çok kolay olurdu ve işgal ettiği her yere fabrika kursa yahudileri ve yerel halkı çalıştırsa şu an dünyanın sahibi gibi bir şey olurdu

@gods of 999 HOI4 oynamıyorsun. O kadar kolay mı oluyor zannediyorsun o bahsettiklerin. Sovyeti elinde tutacaksın da sanayi kasacaksın orada. Tek tık ile fabrika kurulmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı