Ağırlık Kaldırmak Boyun Uzamasını Engeller mi?

Asıl mesele şu kardeşim.Yaptığın her şey gibi bunda da ölçülü olman.Boy uzamasının direk ağırlık kaldırmakla bir ilgisi yok.Fakat hiçbir etkisi olmayacağını söylemekte yanlış olur.Boy uzamasını %80 genetik ,% 15 beslenme ,%5 diğerleri etkiliyor desek yanlış olmaz herhalde.Ağırlık kaldırmak boyunun uzamasını kesinlikle fark edilir şekilde engellemez.Asıl mesele yanlış yapılan ağırlık kaldırmaların vücuda zararı olması.Dikkat etmende fayda var.Zira vücudumuz et ve kemikten oluşmakta.

Asıl mesele şu kardeşim.Yaptığın her şey gibi bunda da ölçülü olman.Boy uzamasının direk ağırlık kaldırmakla bir ilgisi yok.Fakat hiçbir etkisi olmayacağını söylemekte yanlış olur.Boy uzamasını %80 genetik ,% 15 beslenme ,%5 diğerleri etkiliyor desek yanlış olmaz herhalde.Ağırlık kaldırmak boyunun uzamasını kesinlikle fark edilir şekilde engellemez.Asıl mesele yanlış yapılan ağırlık kaldırmaların vücuda zararı olması.Dikkat etmende fayda var.Zira vücudumuz et ve kemikten oluşmakta.
Yanlış kaldırılan ağırlıklar demiştiniz, ben 20 KG dambıllar ile çalışmıştım bir sorun olmaz değil mi?

20 kiloluk dambılla hangi şekilde çalıştın? Ve çalışırken omurganda herhangi bir sıkıntı yaşadın mı? RamseyJX arkadaşımızla aynı doğrultuda mesaj yazmışız :)

Çalıştın ama hangi hareketleri yaptın, ne kadar zorladın bunlar önemli.
Pekte zorlamadı,15 sefer rahat gidiyordu.

20 kiloluk dambılla hangi şekilde çalıştın? Ve çalışırken omurganda herhangi bir sıkıntı yaşadın mı? RamseyJX arkadaşımızla aynı doğrultuda mesaj yazmışız :)
Hayır, omurgamda bir sıkıntı filan olmadı. Dambılla ayakta çalıştım.

Bence dambıl kullanmana gerek yok.Sağlıklı spor dediğinde zaten insanın kendi ağırlı ile yaptığıdır.Şınav,mekik,barfiks hareketi,düzenli koşu düzgün ve dayanıklı bir vücuda kavuşmanda yeter de artar bile.Ben kendimi çok zorlucam,vücudumu asker gibi çalıştırcam dersen orasına karışamam tabi :)

Bence dambıl kullanmana gerek yok.Sağlıklı spor dediğinde zaten insanın kendi ağırlı ile yaptığıdır.Şınav,mekik,barfiks hareketi,düzenli koşu düzgün ve dayanıklı bir vücuda kavuşmanda yeter de artar bile.Ben kendimi çok zorlucam,vücudumu asker gibi çalıştırcam dersen orasına karışamam tabi :)
Barfiks çekmek bende istiyorum, hem boyum uzar hem kaslar gelişir ama öyle bir şansım yok.

@Uğurcan Gürler Profilinde yaşının 14 olduğu gözüküyor daha çok gençsin eğer Kilo vermek gibi bir hedefin varsa Fitness çalışmanı değil Box,Kickbox,Basketbol,Futbol gibi aktivitelere başlamanı öneririm. Yaşın şuan Fitness'e uygun değil. asıl sorunu cevaplıyayım eğer kendini yormadan yanlış çalışmıyorsan boy uzamasını engellemez.

Eğer fazla ağır çalışırsan belki sorun olur. Ama en iyi kendi ağırlığınla çalışmak yani mekik-şınav-barfix bunlar sorun çıkarmaz en iyisi bunlardır. Fitness için yaş diye bir şey yoktur yani her insan spor yapar tabi eğer gidip orada 4-5 saat çalışıp ağır çalışırsan sorunlar ortaya çıkar. Dediğim gibi en iyisi kendi ağırlığınla çalışmak.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı