AIDA64 Stability Test Rehberi

Bu devirde halen daha HDD kullanmaya devam etmiyor
Dostum öncelikle çok özür dilerim, vakit yakalamakta problem çektim bir miktar.
Sıcaklık tarafında problem görünmüyor, test süresini uzatmana gerek yok.

Konuya gelecek olursak bellek miktarındaki yetersizlikler anlık takılmalara sebep olabilir. Genelde depolama aygıtları kaynaklı anlık takılmalar olabiliyor.
Bu devirde halen daha HDD kullanmaya devam etmiyor olman gerekirdi :) Yani 500GB SSD, mümkünse NVme satın almanı öneririm / Derken anakartında slot olmadığını gördüm. M2'ler de işini görür.
En azından 20MB/s altına inmezsin kolay kolay en kötün senaryoda bile. Samsung almanı öneririm her anlamda.

Yani böyle bir HDD üzerinden oynadığında, güncel bir sisteme sahip olduğun düşünüldüğünde "Anlık takılma yaşamasan bile" o sistemin depolama aygıtını değiştirmen gerekir her halükarda.

B
Yok hocam estağfurullah. Yani ekran kartında bir problem görünmüyor (Fulmark testi). Benim anakartım: H81M Plus bunda M2 desteği de yok diye biliyorum. Normal SSD almayı düşünüyorum.

Merhabalar her Cuma akşamı saat 20.00'da yapılan bir kampanya vardı, şimdi 22.00'a ertelenmiş takip etmenizi tavsiye ederim fiyatlar bayağı ucuzluyor. Ben 180 TL'ye aldım. Kargo elime ulaştıktan sonra montajını yapıp test değerlerini tekrar paylaşırım. İyi günler 🙂
Öncelikle tekrar merhabalar kargolar elime ulaştı ve ürünün montajını yaptım. Test sonuçları bu şekilde.Ancak bir bug oldu sanırım çünkü testi takip ederken hiç 127 derece sıcaklık görmeme rağmen öyle yazıyor tam anlayamadım.

Eki Görüntüle 542064

Ürün görsel olarak bu şekilde gözüküyor.

Eki Görüntüle 542066

Ancak ürünün RGB ışıkları 3 pin ile çalışıyor. Benim anakartımdaki giriş 4 pin idi Işıkları çalıştırmam için yine ince hesap üzerinden şöyle bir aparat almam gerekti.😰

Eki Görüntüle 542068

Ürünü montajlarken ayrı aldığım Arctic MX4 kullandım ancak içinden çıkan termal macunda iyi gibi gözüküyor.(7.5W/m-k)

Eki Görüntüle 542070

Umarım yardımcı olabilimişimdir. Konu sahibine tekrar teşekkürler. İyi akşamlar

Selam,

Teşekkürler fotoğraflar için ben de bu ürün ile xigmatek windpower 1264 arasında kaldım. Bilgisayar kasasında xigmatek rgb fanları ve bir kontrolcü var. Girişleri 6 pin. Bu ürünü direk bağlayabilir miyim adaptörsüz? Ya da rgbsiz çalıştırabiliyor muyuz?

Teşekkürler

Selam,

Teşekkürler fotoğraflar için ben de bu ürün ile Xigmatek windpower 1264 arasında kaldım. Bilgisayar kasasında Xigmatek RGB fanları ve bir kontrolcü var. Girişleri 6 pin. Bu ürünü direkt bağlayabilir miyim adaptörsüz? Ya da RGB'siz çalıştırabiliyor muyuz?

Teşekkürler

Merhabalar aynı fan ve fan kontrolcüden bende de var sanırım cyb1 olsa gerek. Ancak Gamepower'ın anakart üzerindeki 3 pine takılması gerekli. Xigmatek windpower iyi bir ürün gibi gözüküyor ancak üründe 4 bakır borusu var. Ama Xigmatek'in RGB'si direkt PWM girişine bağladıktan sonra çalışıyor olması lazım ve bütün komponentler siyah olmasıda avantaj

Arkadaşlar aida64 testini çalıştırıyorum. Test cpu yu %100 gösteriyor görev yöneticisinde de aynı. ancak hız 2.5 dolayında kalıyor. Turbo 3.4ghz ama bu seviyeye çıkmıyor neden olabilir?

Arkadaşlar AIDA64 testini çalıştırıyorum. Test CPU'yu %100 gösteriyor görev yöneticisinde de aynı. Ancak hız 2.5 dolayında kalıyor. Turbo 3.4GHz ama bu seviyeye çıkmıyor neden olabilir?
Turbo Boost veya Turbo Core gibi teknolojiler uygun şartlar sağlanmadığı sürece devreye girmez.
Uygun şarttan kastımız ise sıcaklık değerleridir. Eğer gündelik kullanımda anlık olarak 3.4GHz'ye çıktığını görebiliyor ancak oyun oynarken 2.5 semalarında seyrettiğini görüyorsanız sıcaklık değerlerinden ötürüdür.

Yok, 3.4GHz hıza çıktığını hiç görmediyseniz o halde BIOS ayarlarından Turbo özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin.

Ben Ryzen 5 2600X ve soğutucu olarak Cooler Master ML 120 Lite kullanıyorum oyun oynarken sıcaklıklar 65 dereceyi geçmiyor (Boştayken 45-50 derece arasında çalışıyor) ama bir türlü işlemcinin boost frekansını yakalayamıyorum CPB açık Precision boost Overdrive kapalı zaten PBO' yu açtığımda 25 -50 MHz gibi bir değer farkediyor. İşlemci genel olarak oyunlarda 3.9 değerlerinde çalışıyor boştayken 4.15 e kendini boostluyor ama oyundayken bi türlü o değerleri yakalayamıyor. BIOS'tan yapmam gereken bir ayar var ise söyleyin bu arada XMP kapalı ve manuel olarak RAM 3000Mhz de çalışıyor. Manuel olarak işlemciyi O.C'lemek istemiyorum XFR yardımıyla çıkabileceğim en yüksek frekansları çıkmak istiyorum.

Anakart: MSI B450 Gaming Plus
Ram: Crucial Ballistix 3000Mhz 2x8
İşlemci: Ryzen 5 2600X

Turbo Boost veya Turbo Core gibi teknolojiler uygun şartlar sağlanmadığı sürece devreye girmez.
Uygun şarttan kastımız ise sıcaklık değerleridir. Eğer gündelik kullanımda anlık olarak 3.4GHz'ye çıktığını görebiliyor ancak oyun oynarken 2.5 semalarında seyrettiğini görüyorsanız sıcaklık değerlerinden ötürüdür.

Yok, 3.4GHz hıza çıktığını hiç görmediyseniz o halde BIOS ayarlarından Turbo özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin.
3.4 ü görüyorum onda sıkıntı yok. Peki thermal throttling sonucu frekans düşmesinin 70 derecede devreye girmesi normal mi, çok sıcak bir değer değil bu. En azından 85 leri beklerdim. Acaba güç sınırlaması mı oluyor, power throttling gibi. Adaptör 65watt laptop swift 3 sf315-52g.

2 yıllık Acer Aspire 5 A515-51G-51R7 model dizüstü bilgisayarımda 10 dakika boyunca Aida64 Stability Test yaptım, sonuçlar aşağıdaki gibi. Bilgisayarı ikinci el olarak temiz bir şekilde satın almıştım. Bilgisayarın içi hiç açılmadı, fan temizliği falan yapılmadı. Sizce bu değerlerle termal macun yenileme, fan temizliği vs. gerekir mi?

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    28,3 KB · Görüntüleme: 37
Selam testi sizin anlattığınız gibi yaptım sistemim yeni 14 gün oldu, daha 30 saniyeye varmadan kapanıyor neden olabilir.

Sistem (R5 3600, RTX 2060, Prime B450M-K, Crucial Ballistix sport 3000MHz 16 GB, Toshiba OCZ RC 500, Xigmatek cyclops Black)

Geri
Yukarı