AIDA64 Stability Test Rehberi

Hayır değil
R7'lerin stok soğutucu her ne kadar idare edecek seviyede olsa da yaz aylarıyla birlikte yeterli düzeyde tutamıyor soğutma performansını.

Her ne işlemci alırsanız alın harici bir soğutucu almanız farz oluyor çoğu zaman. 3700X de güzel bir işlemci, 350-400TL hava soğutma için veya 1000-1500TL sıvı soğutma için bütçe ayırmanı tavsiye ederim.

İhtiyaç dahilinde değil, bu şekilde oyunlarda herhangi bir problem yaşamazsın; bunun da bilgisini vereyim. Ortada bir zorunluluk yok; imkanlar dahilindeyse güzel bir yatırım olur hepsi bu.

Benim için problem stok soğutucunun 3000 rpm ile dönmesi çok fazla ses çıkartıyor. BIOS' dan 2000 rpm' e düşürsem soğutucunun performansı ne kadar etkilenir acaba?

Hayır değil

Benim için problem stok soğutucunun 3000 rpm ile dönmesi çok fazla ses çıkartıyor. BIOS' dan 2000 rpm' e düşürsem soğutucunun performansı ne kadar etkilenir acaba?
Gündelik veya oyun amaçlı kullanımda frekans düşürecek kadar çok ısınmayabilir. Burada odak nokta ısındığı için frekans düşürmesi, daha da ötesinde ise direkt olarak kapatması. Intel ve AMD tarafında sıcaklık ile orantılı olarak frekans düşüşü sağlayan bazı teknolojiler - özellikler BIOS menüsünde mevcut.

Ne kadar performans kaybedeceğine dair net bir oran veremem. Sıcaklıklar yüzünden Boost frekansa otomatik olarak çıkamayabilirsin; bu kardan zarar getirir. Ötesinde, stok frekansın da altına otomatik olarak düşebilirsin, belirgin oranda performans kaybı yaşatır bu durum.

Netice itibariyle soğutma performansının yetersiz olduğunu söylediğimiz bir stok soğutucunun RPM değerini düşürmemelisin.
Sesten şikayetçiysen yeni bir soğutucu alacaksın. Stok fan ile ses duymadan performans elde etmen imkansız.

255 derece 8'li sayı diziminde üst sınırı temsil ediyor, herhangi bir sebeple veri alamadığı veya yanlış aldığı için öyle gösteriyor olabilir.

AIDA64'ün hangi sürümünü kullanıyorsun? Yüklü olanı kaldırıp yeniden başlat, akabinde bunu kur tekrar dene; Download AIDA64 Engineer 6.25.5400 (EXE) | AIDA64

Eğer yine 255 görürsen anakart üreticinin sunmuş olduğu yazılımı kur ve ondan kontrol et; onda da gerçek değerleri göremezsen BIOS versiyonun güncel mi bir kontrol et; kullandığın sistemi bize bir aktar.

Bir ihtimal sensörler bozuk da olabilir.

255 derece 8'li sayı diziminde üst sınırı temsil ediyor, herhangi bir sebeple veri alamadığı veya yanlış aldığı için öyle gösteriyor olabilir.

AIDA64'ün hangi sürümünü kullanıyorsun? Yüklü olanı kaldırıp yeniden başlat, akabinde bunu kur tekrar dene; Download AIDA64 Engineer 6.25.5400 (EXE) | AIDA64

Eğer yine 255 görürsen anakart üreticinin sunmuş olduğu yazılımı kur ve ondan kontrol et; onda da gerçek değerleri göremezsen BIOS versiyonun güncel mi bir kontrol et; kullandığın sistemi bize bir aktar.

Bir ihtimal sensörler bozuk da olabilir.

Üstad Aida64 Extreme' in 6.25 deneme sürümünü kullanıyorum internetten indirdim. Bios güncel onu kontrol ettim.

Kullandığım sistem;
Ryzen 3 3100
Biostar b450m-h anakart
Crucial 480 GB ssd
2x8 Gb Crucial ram
inno3d Gtx 1650 super

Edit: Usta Aida64 Extreme programını çalıştırıp test kısmına geldim preferences kısmından temperetarus bölmesine gelip İşlemci ile Ekran Kartını ekledim ancak CPU diode olarak görünüyor doğru mu oldu bilmiyorum resimleri ekledim, kontrol eder misin sorun var mı?

Edit 2 : Usta bahsettiğin proğram ile de denedim ancak onda da 255 gösteriyordu yine yukarıda yazdığım gibi preferences a girip temperatures kısmına gelip CPU yu ekleyince değerler ortaya çıkıyor onlarında resmini ekliyorum.

Merak ettiğim husus CPU diode nedir o şekilde yazımasının bir sakıncası varmıdır?
@BilgisayarKurdu cevaplarınızı bekliyorum belki unutmuşunuzdur diye hatırlatayım dedim müsaitseniz eğer,

Dosya Ekleri

• stabilitytest3.png
    stabilitytest3.png
    19,7 KB · Görüntüleme: 72
  • stabilitytest4.png
    stabilitytest4.png
    47 KB · Görüntüleme: 66
  • stabilitytest6.png
    stabilitytest6.png
    200,2 KB · Görüntüleme: 63
  • stabilitytest5.png
    stabilitytest5.png
    15,8 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
Öncelikle selamın aleyküm dostlar bugün programı test ederken bir şey fark ettim GPU hariç diğer tüm bileşenleri test ettiğimde normal çıkıyor değerler ama işin içine gpuyuda kattığımız zaman işlemci frenkansı düşüyor acaba bir bilginiz var mı? Bu arada programı yeni işlemci fanı almıştım işlemci ne kadar ısınıyor falan onu test etmek amaçla indirmiştim bu saatlerde bayağı iyi sonuçlar verdi öğle saatlerinde bayağı sıcak oluyor hava Adana malum çöl gibi. Hı bir de son ekleyeceğim şeyde CS:GO olsun LoL olsun Apex falan oyunlarda hep düşük FPS alıyorum örnek verecek olursak CS:GO'da en düşük ayarlarda 45 50 arası alıyorum en yükseğe çekince 4 5 FPS fark ediyor 40 falan oluyor bunun da sebebini biliyorsanız söyliyebilir misiniz? Kafanızı şişirdiysem affola.
Bu arada sistem özellikleri:
AMD A10 7890K
ASUS A88XM-E
8 GB Corsair RAM
WD 120 GB SSD
Seagate ve WD 1 TB HDD Toplam 2 TB HDD

Dosya Ekleri

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    51,9 KB · Görüntüleme: 66
  • Adsız2.png
    Adsız2.png