AIDA64 Stability Test Rehberi

Ben Ryzen 5 2600X ve soğutucu olarak Cooler Master ML 120 Lite kullanıyorum oyun oynarken sıcaklıklar 65 dereceyi geçmiyor (Boştayken 45-50 derece arasında çalışıyor) ama bir türlü işlemcinin boost frekansını yakalayamıyorum CPB açık Precision boost Overdrive kapalı zaten PBO' yu açtığımda 25 -50 MHz gibi bir değer farkediyor. İşlemci genel olarak oyunlarda 3.9 değerlerinde çalışıyor boştayken 4.15 e kendini boostluyor ama oyundayken bi türlü o değerleri yakalayamıyor. BIOS'tan yapmam gereken bir ayar var ise söyleyin bu arada XMP kapalı ve manuel olarak RAM 3000Mhz de çalışıyor. Manuel olarak işlemciyi O.C'lemek istemiyorum XFR yardımıyla çıkabileceğim en yüksek frekansları çıkmak istiyorum.

Anakart: MSI B450 Gaming Plus
Ram: Crucial Ballistix 3000Mhz 2x8
İşlemci: Ryzen 5 2600X
Cool and Quite gibi özellikleri kapatmayı deneyebilirsin.
Sistemimi yeni topladım ve 3 defa dediklerinizi yaptım 3 kere kapandı. Yapmamı önerirsiniz ?
Montaj adımlarını gözden geçir, yeni bir sistem, en azından kapanacak kadar ısınmamalı.
2 yıllık Acer Aspire 5 A515-51G-51R7 model dizüstü bilgisayarımda 10 dakika boyunca Aida64 Stability Test yaptım, sonuçlar aşağıdaki gibi. Bilgisayarı ikinci el olarak temiz bir şekilde satın almıştım. Bilgisayarın içi hiç açılmadı, fan temizliği falan yapılmadı. Sizce bu değerlerle termal macun yenileme, fan temizliği vs. gerekir mi?
Değerlerde bir yanlışlık görünüyor. Eş zamanlı anakart üreticinin yazılımı ile kontrol eder misin?
Selam testi sizin anlattığınız gibi yaptım sistemim yeni 14 gün oldu, daha 30 saniyeye varmadan kapanıyor neden olabilir.

Sistem (R5 3600, RTX 2060, Prime B450M-K, Crucial Ballistix sport 3000MHz 16 GB, Toshiba OCZ RC 500, Xigmatek cyclops Black)

Güç yetersiz gelirse bu sebeple de kapatabilir. Öncelikle sıcaklığın aşırı yükseldiği ve bu sebeple kapandığından emin ol.
Akabinde montaj aşamasında bir şeyleri yanlış yapıp yapmadığını - fanın sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol et. 30 saniyede kapanıyorsa ciddi bir yanlışlık yapılmıştır bir adımda.

Merhaba iyi forumlar. Bütçem yettiğince yeni bir sistem topladım, sıcaklık değerlerini paylaşmak isterim tavsiye ve yorumlarınıza ihtiyaç duyuyorum amatör biri olarak.
Anakart ASRock B450 M PRO 4.
Ekran kartı ASRock phantom Gaming D RX 580 8 GB.
CPU AMD Ryzen 5 3600.
RAM 2X HyperX 8 GB.
Kasa Dark damond Pro ( 3 adet ön fan ve 3 adet ( ikisi tepede biri arkada ) egzoz fan bulunmakta.
Depolama 1 adet XPG 256 GB M.2 SSD ve Adata 240 GB SATA SSD.

Rehberinizi görünce sistemi test etmek istedim. Aida 64 Extreme ile sistemi denediğimde işlemci boşta 28 - 33 derece arasında gezmekte, tam yük altında 10 dakika testte maximum 58 derece ortalama olarak 55 derece görünmekte ( Dark Freezer X94 kule tipi soğutucu kullanmaktayım )
Ekran kartında ise boşta 23 - 30 derece ve tam yükte ise 70 - 75 dereceleri görmekteyim.

Ayrıca ekran kartını FurMark ile 1 saat boyunca test ettiğimde ortalama 75 FPS alıyorum ve sıcaklık 74 derecede sabit kalıyor.

Sonuçları yorumlayabilirseniz çok sevinirim, herhangi bir öneriniz olursa çok memnun olurum, amatörce bir işe kalkıştım umarım elime yüzüme bulaştırmamışımdır :). Açtığınız bu güzel konu ve verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkürler @BilgisayarKurdu.
Fotoğrafta sağ altta bulunan değerler yeşl olan ekran kartı maximum değeri ve mavi olan işlemci maximum değeri. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İlk mesajımda herhangi bir kural ihlali yaptıysam affola.

Dosya Ekleri

• Test.jpg
    Test.jpg
    113 KB · Görüntüleme: 110
Topladığın sistemde tercih ettiğin parçalar daha iyi olabilirmiş ancak sıcaklık değerlerin gayet güzel senin de gördüğün gibi. İşlemcinin mevcut soğutucusu ses anlamında seni rahatsız etmiyorsa bu şekilde kullanmaya devam edebilirsin.

Bende de 1600AF mevcut, şahsen rahatsız ediyor. Kendisinden pahalı sıvı soğutma alacağım.
Burada da benim sonuçlar var; iyi bir soğutucuya o yüzden geçmeyi planlıyorum zaten :)

1591444264362.png

Son düzenleme:
Topladığın sistemde tercih ettiğin parçalar daha iyi olabilirmiş ancak sıcaklık değerlerin gayet güzel senin de gördüğün gibi. İşlemcinin mevcut soğutucusu ses anlamında seni rahatsız etmiyorsa bu şekilde kullanmaya devam edebilirsin.

Bende de 1600 AF mevcut, şahsen rahatsız ediyor. Kendisinden pahalı sıvı soğutma alacağım.
Burada da benim sonuçlar var; iyi bir soğutucuya o yüzden geçmeyi planlıyorum zaten :)

Eki Görüntüle 584057

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Parcalar daha iyi olabilirdi demissiniz, ozellikle hangileri acaba merak ettim. Dark Freezer su an gayet sessiz calisiyor ama tabii ne kadar sure bu sekilde stabil gider tahmin etmek guc. Sizin CPU degeri yuksekmis gercekten 🙄 ama sivi sogutmayla muhtemelen hic dert kalmaz 🙂

Güç yetersiz gelirse bu sebeple de kapatabilir. Öncelikle sıcaklığın aşırı yükseldiği ve bu sebeple kapandığından emin ol.
Akabinde montaj aşamasında bir şeyleri yanlış yapıp yapmadığını - fanın sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol et. 30 saniyede kapanıyorsa ciddi bir yanlışlık yapılmıştır bir adımda.

Teşekkürler hocam sistemi hazır sistem olarak almıştım satıcıya değişim talebi ettim.

Merhabalar, sizin rehberinize bakıp 10 dakikalık kararlılık testi uyguladım. Değerler aşağıdaki gibidir:
Sistemim;
- Ryzen 7 3700x
- Gigabyte RTX 2070 Super
- XPG 8GBx2 Gammix D30 3200Mhz

stabilitytest.png

Merhabalar, sizin rehberinize bakıp 10 dakikalık kararlılık testi uyguladım. Değerler aşağıdaki gibidir:
Sistemim;
- Ryzen 7 3700x
- Gigabyte RTX 2070 Super
- XPG 8GBx2 Gammix D30 3200Mhz

Eki Görüntüle 618234
R7'lerin stok soğutucu her ne kadar idare edecek seviyede olsa da yaz aylarıyla birlikte yeterli düzeyde tutamıyor soğutma performansını.

Her ne işlemci alırsanız alın harici bir soğutucu almanız farz oluyor çoğu zaman. 3700X de güzel bir işlemci, 350-400TL hava soğutma için veya 1000-1500TL sıvı soğutma için bütçe ayırmanı tavsiye ederim.

İhtiyaç dahilinde değil, bu şekilde oyunlarda herhangi bir problem yaşamazsın; bunun da bilgisini vereyim. Ortada bir zorunluluk yok; imkanlar dahilindeyse güzel bir yatırım olur hepsi bu.

Merhaba rehberinize istinaden bir test yaptım, Değerler aşağıdaki gibi;

Statistik kısmını açtığımda dereceler bu şekilde gösteriyor bi yerde yanlış mı yaptım?

Ryzen 3 3100
Biostar B450m-h
inno3d gtx1650 super
Crucial Balistik 2x8 3000Mhz

Dosya Ekleri

• stabilitytest1.png
    stabilitytest1.png
    30,9 KB · Görüntüleme: 55
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    35,1 KB · Görüntüleme: 51

Geri