AIDA64 Stability Test Rehberi

Dikkat etmen gereken nokta soğutucuyu lak diye yukarı çekmemek; ufak hareketler ile yanal düzlemde hareket ettir, yavaşça kaldır.
İşin yalnızca işlemci yüzeyi ve soğutucu yüzeyi ile, anakart soketini temizlemeye kalkma :)

Yeni macunu; akışkan ise ortaya bir miktar sıkarak, değilse işlemci yüzeyine dağıtarak sürebilirsin. Akabinde soğutucuyu oturt ve vidaları eşit oranda sık. Ne gevşek birak ne de aşırı zorla. Azcık zorlaman yeterlidir.

Demonte ederken soğutucu fanını sökmen gerektiğini de hatırlatırım.

Yapmayı başardım ama üzücü bir şey oldu önceki termal macun kurumamış kurumamasına rağmen bu kadar ısınmasını kalitesiz bir macun olmasına bağlıyorum. Belki de soğutucu yetersizdir.2.5 senedir kurumaması tuhaf geldi ona rağmen ben onu dikkatlice sildim Arctic MX4'ü sürdüm şu anlık bir sıkıntı çıkmadı gördüğüm kadarıyla şu anki macun en iyi performansı ne kadar süre sonra verir?

1.5 senedir bakım yapmıyorum kasaya. 10 dakika test ettim sonuçlar bunlar. Herhalde sıcaklık değerleri yüksek? Bakım yapmama ve termal macun sürmeme gerek var mı acaba? Bu arada son 7-8 aydır performans kaybı olduğunu hissediyorum eskiden iyi değerlerde oynadığım oyunlarda şuan daha az performans alıyorum. Tam olarak nasıl test edebilirim sistem performansını? Ekran kartından tutunda HDD'ye kadar.
İşlemci sıcaklığın gayet iyi, gündelik kullanımda sıkıntı yaratmaz hiçbir şekilde.
Merhabalar. Sistemime AIDA64 ile stres testine soktum stok soğutucu ile aldığım değerler bu şekilde

Eki Görüntüle 536411

Bu testi Yapmadan önce Crucial Ballistix Sport 2400 MHz(DDR4) olan RAM'lerimi Bios üzerinden XMP ile 2666 MHz'ye çekmiştim ancak sorun olup olmadığını anlayamadım hangi uygulamayı yada hangi başlık altına bakarak bu durumu teyit edebilirim
Merhaba sana döneceğim.

İşlemci sıcaklığın gayet iyi, gündelik kullanımda sıkıntı yaratmaz hiçbir şekilde.

Merhaba sana döneceğim.
O zaman HDD ve ekran kartı ile ilgili bir sorun olabilir mi acaba? Çünkü bazen çok kasıyor veya anlık droplar giriyor. Günlük kullanımda bile.

1 TB 7200 RPM5 yıllık bir HDD (C ve E)
7-8 yıllık 250 GB laptop HDD (D diski)

Dün Dead Rising 3 oynadım belli bir süre. 2 farklı test yaptım farklı zamanlarda ekran kartına.

Testi direk Fulmark ile 30 dakika yapıp mı atayım yoksa bu oyundaki değerler sağlıklı bir sonuç verir mi?

Dosya Ekleri

• disk1.png
    disk1.png
    10,5 KB · Görüntüleme: 31
  • disk2.png
    disk2.png
    10,2 KB · Görüntüleme: 32
  • disk3 (1).png
    disk3 (1).png
    10,6 KB · Görüntüleme: 22
  • test.png
    test.png
    463,7 KB · Görüntüleme: 26
  • test2.png
    test2.png
    156,9 KB · Görüntüleme: 41
O zaman HDD ve ekran kartı ile ilgili bir sorun olabilir mi acaba? Çünkü bazen çok kasıyor veya anlık droplar giriyor. Günlük kullanımda bile.

1 TB 7200 RPM5 yıllık bir HDD (C ve E)
7-8 yıllık 250 GB laptop HDD (D diski)

Dün Dead Rising 3 oynadım belli bir süre. 2 farklı test yaptım farklı zamanlarda ekran kartına.
Merhaba akşam döneceğim sana.
Teşekkürler bekliyorum.

Merhabalar. Bilgisayarımda donanımsal bir problem var. Oyunlarım durduk yere kapanıyor ve hiçbir hata vermiyor. O yüzden bu testi yaptım. Fakat testi başlattıktan 5-7 saniye sonra duruyor ve hata veriyor. Ekran görüntüsünü ekliyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Hangi parçanın arızalı olduğunu bulamıyorum. Sistemim:
Ryzen 5 1500X
Gigabyte GTX 1060 3 GB
MSI B350M PRO VD-Plus Anakart
Corsair 8 GB DDR 4 2400MHz 14CL RAM
1TB HDD - 120GB SSD
Corsair VS550 550W 80+ Güç Kaynağı

Dosya Ekleri

• güç kaynağı.PNG
    güç kaynağı.PNG
    22,3 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Yapmayı başardım ama üzücü bir şey oldu önceki termal macun kurumamış kurumamasına rağmen bu kadar ısınmasını kalitesiz bir macun olmasına bağlıyorum. Belki de soğutucu yetersizdir.2.5 senedir kurumaması tuhaf geldi ona rağmen ben onu dikkatlice sildim Arctic MX4'ü sürdüm şu anlık bir sıkıntı çıkmadı gördüğüm kadarıyla şu anki macun en iyi performansı ne kadar süre sonra verir?
Termal macun rakı değildir, yıllandıkça kalitesi artmaz :) Veya ben mi yanlış anladım son cümleni bilmiyorum. Bir defa sürdüysen minimum 1,5 sene hiç değiştirmene gerek yok.
Ancak bazı insanlar mobil GPU yongalarına 5-8 sene boyunca hiç dokunmayıp da sonradan termal macun değiştirmek istediğinde yonga ellerinde kalabiliyor :)

Masaüstü işlemcileri bu noktada problem yaratmıyor çoğu zaman. Kısacası 2 yıl dokunma hiçbir şekilde, gerek yok.
Dostum öncelikle çok özür dilerim, vakit yakalamakta problem çektim bir miktar.
Sıcaklık tarafında problem görünmüyor, test süresini uzatmana gerek yok.

Konuya gelecek olursak bellek miktarındaki yetersizlikler anlık takılmalara sebep olabilir. Genelde depolama aygıtları kaynaklı anlık takılmalar olabiliyor.
Bu devirde halen daha HDD kullanmaya devam etmiyor olman gerekirdi :) Yani 500GB SSD, mümkünse NVme satın almanı öneririm / Derken anakartında slot olmadığını gördüm. M2'ler de işini görür.
En azından 20MB/s altına inmezsin kolay kolay en kötün senaryoda bile. Samsung almanı öneririm her anlamda.

Yani böyle bir HDD üzerinden oynadığında, güncel bir sisteme sahip olduğun düşünüldüğünde "Anlık takılma yaşamasan bile" o sistemin depolama aygıtını değiştirmen gerekir her halükarda.
@Motionless IN White benim bir iddiam yok. İdare edecek kadar bir sistemim var.
Diğer konuyu amacı dışına çıkıp dağıtmamak için test sonucunu buraya ekleyeyim dedim.
R7 3700x / Asus Prime B450M-A / Xigmatek Cockpit Mesh / Cooler Master Liquid ML240l
Eki Görüntüle 537233
Bilinçli davranışından ötürü taktir ettim :) 3700X güzel bir işlemci olsa da güç tüketimi pek yüksek değil. Buna rağmen 650TL verdiğin soğutucu 68 dereceye çıkmasına izin veriyor sıcaklıkların. Yani problem yaratacak bir değer değil ancak 68'e de çıkmasın isterdim şahsen. Bu; sıvı soğutmaya bir sitem aslında. 2 dakika olmuş bir de test başlayalı.

Aynı işlemci ve soğutucu ile farklı insanlar nasıl değerler alıyor araştır istersen.
Merhabalar. Sistemime AIDA64 ile stres testine soktum stok soğutucu ile aldığım değerler bu şekilde

Eki Görüntüle 536411

Bu testi Yapmadan önce Crucial Ballistix Sport 2400 MHz(DDR4) olan RAM'lerimi Bios üzerinden XMP ile 2666 MHz'ye çekmiştim ancak sorun olup olmadığını anlayamadım hangi uygulamayı yada hangi başlık altına bakarak bu durumu teyit edebilirim
Kullandığın işlemci ve soğutucuyu belirtmen faydalı olabilirdi ancak senin de gördüğün gibi sıcaklık değerlerin güzel. 266MHz artıştan bir şey olmaz merak etme :) Stres testlerinde bellekler de yoğun kullanılıyor zaten, bir problem olsa sıkıntı yaşardın mutlaka.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı