Ailem beni kısıtlıyor, küçük görüyor

Cappedowl

Centipat
Yaşım bayağı küçük abilerim ablalarım 8'e gidiyorum 2005'liyim. Engelli ablam var annem ona ders çalıştırıyor ve küçükken tehditle/cezayla kitap okuttururlardı ben de sevmezdim o yüzden kitap okumayı. Bu böyle bu yaşa gelene kadar hep böyle oldu hala da devam ediyor ve derslerini bitirdikten sonra annem diyor ki '2 saat PC'ye girmeyeceksin'. Bu hoşuma gitmiyor 1-2 yıl önce dışarı çıkamıyordum yalvarmam gerekiyordu. Her şeyime karışıyorlar bana güvenmiyorlar en sonunda benim dediğim doğru çıkıyor küçüğüm diye annem bildiğin kölesi yaptı istediği her şeyi bana yaptırıyor olmaz dediğim de de ceza veriyor 3-4 ay PC'ye girememiştim ceza yüzünden arkadaşlarım hep adım (umut) Umut hayatı hapis gibi yaşıyor derlerdi ne diyeceğimi bilmezdim daha çok şey var da böyle yazınca aklıma gelmiyor sizde ne yapmalıyım bana bir tavsiye verin isyan başlatıyorum babam anneme destek veriyor sonuç yine ceza.

Bana da daha önceden yapardı annem. Ama babam olaya el attı ve karışma dedi. Üniversite kazanmadan önce Ankara daydım ve annem beni evimin altındaki binaya kadar izin verirdi. Sonra babam el atınca Keçiören, Eryaman, Batıkent, Yenimahalle heryere gitmeye başladım. Baban ile konuşsan. 2005 olman Lise 9 geçmişsin ve artık yetişkin olarak gözüküyorsun. Ana kuzusuluğu yavaş yavaş geçiyor. Ben zamanında eve 5 Dk geç kaldığım için annem beni eve almamıştı,biz de zamanın da dayak yedik anamızdan. Ailen senin iyiliğini düşünüyor tahminimce. Senin diğer çocuklar gibi oyunla fazla haşır neşir olmanı istemiyor aynısı sokak içinde sokak çocukları içindir. Zaman geçtikçe atlatacaksın. Sabır et ne kadar fazla karşı gelirsen o kadar olasılık düşer. Ben de hep böyle olmuştu.

Acaba annende hiç sana karşı sevgi belirtisi var mı? Eğer biraz da olsa onu korkutmayı dene? Mesela birkaç gün eve gelme ya da başından kötü bir olay geçmiş gibi bir şey yap. Gerekirse arkadaşlarından yardım al, babanla falan yapsan?
eskiden olsa yapabilirdim de şimdi yapamam taşındıkta hep samimi arkadaşlarım yok burda
-------------
Bana da daha önceden yapardı annem. Ama babam olaya el attı ve karışma dedi. Üniversite kazanmadan önce Ankara daydım ve annem beni evimin altındaki binaya kadar izin verirdi. Sonra babam el atınca Keçiören, Eryaman, Batıkent, Yenimahalle heryere gitmeye başladım. Baban ile konuşsan. 2005 olman Lise 9 geçmişsin ve artık yetişkin olarak gözüküyorsun. Ana kuzusuluğu yavaş yavaş geçiyor. Ben zamanında eve 5 Dk geç kaldığım için annem beni eve almamıştı,biz de zamanın da dayak yedik anamızdan. Ailen senin iyiliğini düşünüyor tahminimce. Senin diğer çocuklar gibi oyunla fazla haşır neşir olmanı istemiyor aynısı sokak içinde sokak çocukları içindir. Zaman geçtikçe atlatacaksın. Sabır et ne kadar fazla karşı gelirsen o kadar olasılık düşer. Ben de hep böyle olmuştu.
babama söylüyorum amaaan ben annenle uğraşamam napıyorsanız yapın diyor
Dostum herşey sabır inşallah geçecek...
inşallah
Senin TYT sınavın yok mu? 8'e gidenler giriyor diye biliyorum. Otur dersine çalış ama haybeden değil düzgün bir fen lisesi kazanmak hedefin olmalı. Bunu içinden gelerek yapmalısın. Aç bilgisayarı ve Youtube'dan benim hocam yayınları falan izle ve ders çalış ordaki kitapları da aldır annene salın beni ben dersime çalışcam de. İsyan çıkaraksan isyanın bu olsun. Sonra otur çalış ve başar zaten sana kimse karışamaz kimse kullanamaz da. Rahat rahat dışarı da çıkarsın oyun da oynarsın. Ders çalışıyomuş gibi yapıp alt+tab çekme heee.
LGS VAR
Şu an senin yerinde olsam 1 dakika o evde durmam. Kaçarım. Benzer durumları ben de yaşıyorum.
nerden kalcam
Çok güzel öneriler veririm küçüklüğümden ama bu vebale giremem. Tek söyleyeceğim sen de birazcık otoriter olmaya çalış.
Seni eve mi almadı , sonraki gün kendin gelme misal. Kısasa kısas.
öyle daha çok ağırlaşır annem sırf kısıtlayamayacağı için telefon almıyor
Dostum yanlış anlama ama annenin seni eve almaması falan hiç normal şeyler değil sorunu kendinde arama. Böyle bir anneye eve gelmemek falan sökmez. Benim de böyle bir arkadaşım vardı habire ceza verilerdi lise 1'de şuan hala telefonu yok ama ailesi onun iyiliği için yapıyordu en azından, senin buradan yazdıklarını okuduğumda annende bir problem var gibime geldi. Alo 183'ü araştır.
Bi ara kendimi yetimhaneye verecektim de vazgeçtim

Son düzenleme:
Evden kaç git diyenler var ne kadar garip.
Bu davranışların karşılığında daha kötü olur her şey. En azından biraz ailenizin istediklerini vermeye çalışın. Sizin de almak için sıranız gelecek.
Kimisinin orada sabrın sonu cinayet diyen var. Bu nasıl bir ortam? Sabrın sonunun selamet olduğunu bilmeyen var demek ki.

Evden kaç git diyenler var ne kadar garip.
Bu davranışların karşılığında daha kötü olur her şey. En azından biraz ailenizin istediklerini vermeye çalışın. Sizin de almak için sıranız gelecek.
Kimisinin orada sabrın sonu cinayet diyen var. Bu nasıl bir ortam? Sabrın sonunun selamet olduğunu bilmeyen var demek ki.
Sizce arkadaş hiç denememiş mi? Bütün verdikleri cezalara uymuş. Çoğu şeyi yapmaya çalışmış ama kendi istekleri olunca çok sert bir tepkiyle karşılaşmış.

8. Sınıftasın ve önünde LGS sınavın var otur ve derslerine çalış iyi bir lise tuttur. Ailenin her sözü ve davranışı kendi değerlendirmene göre sana bu yaşta tuhaf ve yanlış gibi görünebilir. Onların sözünü dinle.
Aynen zaten yasak gelince bizde psikoloji, moral olmadan hayvan gibi ders calisalim degil mi? Biz robotuz aynen. Keske dediginiz kadar kolay olsa. 11 yillik ogrenciyim bir kere bile icimden kalkip ders calismak gelmedi bu gune kadar. Hele hele ceza halindeyken ders calismak hic gelmedi. Bu arada "yanlis"'in yazilimini da yanlis yazmissiniz. "yalnis" diye bir kelime yok Turkce'de.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı