Ailemden hiçbir şey isteyemiyorum

icasilverballers

Hectopat
Yer
İstanbul
Öncelikle anlatacaklarımda hiçbir şekilde abartma veya etkili olması için hafif yalanlar falan yok direkt başından sonuna kadar saydam bir şekilde anlatacağım.

7-8 yaşlarımda ailemin maddi durumunu hiçbir şekilde sorgulamadan deli gibi sağda solda gördüğüm şeyi isteyen bir çocuktum. O kadar inatçıydım ki almadıkları zaman odama girip kapıyı kilitler ve onlar alana kadar çıkmazdım. Böyle yapınca her istediğimi alıyorlardı ve hiçbir şekilde bu kadar inatçı olduğuma kızmıyorlardı. Bu böyle 10 yaşıma kadar devam etti. Ama çok ilginçtir ki 10 yaşına girdikten sonra en ufak bir şeyi bile istememeye başladım. Bir anda huyum değişti ve şu an da 15 yaşındayım hala aynı. Okul için paran var mı diyorlar yalandan var diyorum, bazen zorla para verdiklerinde gece gizlice gidip cüzdanlarına geri koyuyorum. İhtiyacım olsa bile o parayı aldıktan sonra garip bir suçluluk duygusu biniyor üzerime dayanamıyorum veriyorum geri. Ya da mesela dün babam giysilerin kalmamış internetten bir şeyler beğen de alayım dediğinde gerçekten ihtiyacım olmasına rağmen gerek olmadığını ısrar ederek söyledim. Sebebini bilmiyorum. Yaklaşık 1.5 sene önce de ısrarla bana oldukça pahalı bir bilgisayar aldılar. Aldıktan sonra sevinmekten çok ailemi zor duruma soktuğumu düşünerek iade etmelerini istedim ama babam şov yaptığımı sanıp kabul etmeyerek bu konuyu daha fazla açmamamı istedi. Bu bir alışkanlık oldu ve tam anlamıyla farkına yakın zamanlarda vardım. Bu konu hakkında bir sürü örnek verebilirim. Basit bir çikolata bile alsalar yemeyip abime veriyorum. Nedense sürekli bir yük olma hissi geliyor. Birkaç arkadaşıma anlattığımda çoğu psikoloğa görünmemi önerdiler bir kısmı da dalga geçti. Son olarak da sürekli gizlice babamın banka hesaplarına bakmaya başladım. Parasında eksilme olduğunu görürsem içim içimi yiyor. Çok anlamsız bir durumun içindeyim ve bu beni rahatsız etmeye başladı. Ne yapmalıyım?

Hocam şu an maddi durumunuz nasıl? Ben de sizin gibi olmayı isterdim şahsen babamla bilgisayar mevzusunu konuşuyorum taksitle alalım ben ödeyeyim sana her ay diyorum ancak inatla almıyor.
Neyse beni boş verelim siz bir suçluluk duygusu hissediyorsanız aileye katkıda bulunmayı deneyin o suçluluk duygusu gider, ben de sizin gibi bir şey katmadan ailemden bir şey istemeye utanıyorum bu yüzden bazen babamla beraber çalışmaya gidiyorum bir nebze olsun rahatlatıyor.

Rahatsız etmesin. Büyüyorsun ve artık birşeylerin fakına varıyorsun. Akışına bırak.

Basit bir çikolata bile alsalar yemeyip abime veriyorum. Nedense sürekli bir yük olma hissi geliyor.
Son olarak da sürekli gizlice babamın banka hesaplarına bakmaya başladım. Parasında eksilme olduğunu görürsem içim içimi yiyor
Ama bunlar fazla işte, psikoloğa şu an gerek yok. Kendini denetlemeyi bil.

Dostum cok sıradan olacak biliyorum ama ebeveynlerin yaşıyorken değerlerini bil. Onlar senin için her sabah kalkıp işe gidiyor. Annen sizin için her gün yemek yapıyor, ev işleriyle uğraşıyor. Asla böyle bir olayın için de kendinizi kaybetmeyin ileride kendi ayaklarınız üzerin de durmanız gerekirse çok zorlanırsınız. Aç kalırsınız, hiçbir şey sahibi olamazsınız. Bana kalırsa ihtiyacınızın olduğu şeyleri aileniz e söylemeniz eğer aileniz zor durumdan geçiyorsa gerekirse kendiniz o parayı kazanın istediğinizi alın. Kendinizi babanız yerine koyun. Sizin bu olay da olduğu gibi bir oğlu olsa ne yapardınız, nasıl düşünürsünüz. Empati yapmak bağlarınızı güçlendirecektir. Babanizin gözünden bakarak bazı şeylerin farkına varabilirsiniz. Umarim bu olaydan en mutlu şekil de çözebilirsiniz. Size önerim "var mısın" adlı kitabı okumanız. Hayatiniz da başarılar dilerim aklınız da bir sorun kalırsa yazarsanız yardımcı olabiliriz. Teşekkürler.

Hocam şu an maddi durumunuz nasıl? Ben de sizin gibi olmayı isterdim şahsen babamla bilgisayar mevzusunu konuşuyorum taksitle alalım ben ödeyeyim sana her ay diyorum ancak inatla almıyor.
Neyse beni boş verelim siz bir suçluluk duygusu hissediyorsanız aileye katkıda bulunmayı deneyin o suçluluk duygusu gider, ben de sizin gibi bir şey katmadan ailemden bir şey istemeye utanıyorum bu yüzden bazen babamla beraber çalışmaya gidiyorum bir nebze olsun rahatlatıyor.

Maddi durumumuz orta seviye. Bundan bir ay önce içime aşırı sıkıntı düştüğü için bütün oyun hesaplarımı satıp parasını babama verdim ama yine de içim rahat değil. Bana bir şey almak istediklerinde teklif bile etseler huzursuz oluyorum.

Maddi durumumuz orta seviye. Bundan bir ay önce içime aşırı sıkıntı düştüğü için bütün oyun hesaplarımı satıp parasını babama verdim ama yine de içim rahat değil. Bana bir şey almak istediklerinde teklif bile etseler huzursuz oluyorum.
Hocam psikoloğa gidin bence, hem içinizi de dökmüş olursunuz. Bence bu kadarı fazla oyun hesaplarını satmak falan.

Dostum cok sıradan olacak biliyorum ama ebeveynlerin yaşıyorken değerlerini bil. Onlar senin için her sabah kalkıp işe gidiyor. Annen sizin için her gün yemek yapıyor, ev işleriyle uğraşıyor. Asla böyle bir olayın için de kendinizi kaybetmeyin ileride kendi ayaklarınız üzerin de durmanız gerekirse çok zorlanırsınız. Aç kalırsınız, hiçbir şey sahibi olamazsınız. Bana kalırsa ihtiyacınızın olduğu şeyleri aileniz e söylemeniz eğer aileniz zor durumdan geçiyorsa gerekirse kendiniz o parayı kazanın istediğinizi alın. Kendinizi babanız yerine koyun. Sizin bu olay da olduğu gibi bir oğlu olsa ne yapardınız, nasıl düşünürsünüz. Empati yapmak bağlarınızı güçlendirecektir. Babanizin gözünden bakarak bazı şeylerin farkına varabilirsiniz. Umarim bu olaydan en mutlu şekil de çözebilirsiniz. Size önerim "var mısın" adlı kitabı okumanız. Hayatiniz da başarılar dilerim aklınız da bir sorun kalırsa yazarsanız yardımcı olabiliriz. Teşekkürler.
Hocam yazdıklarımı okumadınız sanırım. Ben ailemden bir şey almalarını veya benim için para harcamalarını istemiyorum direkt.

Kendi kendinizi düzeltmeniz gerekli o zaman, ihtiyacınız olanı istemeniz gerekiyor. Lüzumsuz masraftan kaçınmanız yeterli olacaktır, zaten sizden fazlasını istemiyorlardır. Konunun çok uzamasına gerek yok. Psikolog önerisi veren arkadaşlara katılmıyorum.
Hocam yazdıklarımı okumadınız sanırım. Ben ailemden bir şey almalarını veya benim için para harcamalarını istemiyorum direkt.

Yeni konular

Geri
Yukarı