Ailemin cimriliği

Akademisyen maaşı 4 değil rahat 6 000'i geçer ek dersi de alır bir de 😊 annen daha cimri ki maaşını gizlemiş.
Allah sabır versin durumun çok zor açıkçası 🥲 varlık içinde yokluk deniyor sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk önce kendimi tanıtayım. Bu sene 7. sınıfa geçmiş 12 yaşında bir çocuğum(lütfen çocuğum diye beni küçümsemeyin).
Başlıktan da görmüş olacağınız üzere ailemin cimriliğinden bıkmış durumdayım.
Ailemin aylık geliri 15.500 TL, 10 bin TL babamdan (kendisi müfettiş), 4 bin TL annemden (kendisi akademisyen), 1.500 TL de kiraya verdiğimiz evden gelen bir gelirimiz var.
Ayrıca bankada 80 bin TL birikimimiz var.
Şimdi ise cimriliklerini anlatacağım.
Beni 8 yıllık bilgisayarı kullanmaya mahkum ediyorlar(Intel Core i5 3. nesil ve onboard bir AMD ekran kartı), bu yüzden de yaşıtlarımla bilgisayar aracılığıyla sosyalleşemiyorum. Hepsi "Valorant" oynarken ben grup dışında kalıyorum (20 FPS). 6 aydır yeni laptop istememe rağmen almıyorlar.
15 yıllık yemek masamız kırık ve sallanıyor.
Annem "iPhone 5S " kullanır. Yenisini almasını önerdiğimde ise şu anki telefonunun onun ihtiyacını gördüğünü belirtir.
15 yıllık yatak kullanırlar, beton gibi serttir.
7 yıllık televizyon kullanırız, ekranından siyah çizgiler geçer.
Babam 10 yıllık ayakkabı kullanır, 5 yılda bir yeni pantolon alır.
Şu ana kadar dışarıdan 2 kez yemek söylediğimizi hatırlarım.
80 metrekare ve 1970'te yapılmış evde otururuz.
Annem muslukları ip gibi değil "iplik gibi" açar; ben de iplik gibi açmadığım için bağırır.
Not:
Ve maddi durumumuz cidden kötü olsaydı gam yemezdim ama çevremde bu dediklerimden çok daha fazlasını daha az bütçeyle yapanlar var, buna üzülüyorum.
Ev kredisini hâlâ ödüyorlar ama yarısına geldik ve maaşlarının onda birine bile tam olarak denk gelmiyor.

Bu durum için yardımlarınızı bekliyorum, hepinize iyi günler.
Hesaba göre ayda en az 10bin TL kenara atmanız lazım. Yani kenarda milyon TL paranız olması gerekir. Bir yerde tutarsızlık var.

Ben de hala daha 7 senelik bilgisayarı kullanıyorum (15 yıllık bir monitör ile). Bilgisayar alacağına yemin etti 2 sene önce ve hala daha alacak. Babam cömerttir ama annem tam tersi. Tabiri caizse dini imanı para. Allah korkusu varsa bilgisayarı alır. Allah korkusu yoksa da almaz.

İlk önce kendimi tanıtayım. Bu sene 7. sınıfa geçmiş 12 yaşında bir çocuğum(lütfen çocuğum diye beni küçümsemeyin).
Başlıktan da görmüş olacağınız üzere ailemin cimriliğinden bıkmış durumdayım.
Ailemin aylık geliri 15.500 TL, 10 bin TL babamdan (kendisi müfettiş), 4 bin TL annemden (kendisi akademisyen), 1.500 TL de kiraya verdiğimiz evden gelen bir gelirimiz var.
Ayrıca bankada 80 bin TL birikimimiz var.
Şimdi ise cimriliklerini anlatacağım.
Beni 8 yıllık bilgisayarı kullanmaya mahkum ediyorlar(Intel Core i5 3. nesil ve onboard bir AMD ekran kartı), bu yüzden de yaşıtlarımla bilgisayar aracılığıyla sosyalleşemiyorum. Hepsi "Valorant" oynarken ben grup dışında kalıyorum (20 FPS). 6 aydır yeni laptop istememe rağmen almıyorlar.
15 yıllık yemek masamız kırık ve sallanıyor.
Annem "iPhone 5S " kullanır. Yenisini almasını önerdiğimde ise şu anki telefonunun onun ihtiyacını gördüğünü belirtir.
15 yıllık yatak kullanırlar, beton gibi serttir.
7 yıllık televizyon kullanırız, ekranından siyah çizgiler geçer.
Babam 10 yıllık ayakkabı kullanır, 5 yılda bir yeni pantolon alır.
Şu ana kadar dışarıdan 2 kez yemek söylediğimizi hatırlarım.
80 metrekare ve 1970'te yapılmış evde otururuz.
Annem muslukları ip gibi değil "iplik gibi" açar; ben de iplik gibi açmadığım için bağırır.
Not:
Ve maddi durumumuz cidden kötü olsaydı gam yemezdim ama çevremde bu dediklerimden çok daha fazlasını daha az bütçeyle yapanlar var, buna üzülüyorum.
Ev kredisini hâlâ ödüyorlar ama yarısına geldik ve maaşlarının onda birine bile tam olarak denk gelmiyor.

Bu durum için yardımlarınızı bekliyorum, hepinize iyi günler.
Ailen ile konuşmalısın.

Dostum sana ne öneri versek boş, çünkü senin ailen olgun büyük insanlar. Artık onların kişiliği değişmez sen adapte olmaya çalışacaksın. Telefon konusu dışında hepsine katılıyorum ama elinden bir şey geleceğini de düşünmüyorum. Arkadaşların dediği gibi, bir an önce mesleğini eline almaya çalış, onlara kötü söz söyleme cimri olabilirler ancak sonuçta ailen.

Geri
Yukarı